Je jen otázka času, kdy u nás může propuknout expanze násilí kvůli Islámskému státu, varuje český veterán, který přišel v Afghánistánu o nohu

20.02.2015 13:54 | Zprávy

ROZHOVOR Je jen otázkou času, kdy může propuknout provázaná expanze násilí, která bude mít přímou souvislost s Islámským státem. Pokud se k tomu Evropa nepostaví čelem, může to mít katastrofální dopad i na Česko. Před tím varuje vojenský veterán Miroslav Lidinský, který při boji v afghánské provincii Hellmand přišel o nohu.

Je jen otázka času, kdy u nás může propuknout expanze násilí kvůli Islámskému státu, varuje český veterán, který přišel v Afghánistánu o nohu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Bývalý bojovník české armády Miroslav Lidinský, jenž v Afghánistánu přišel o nohu

S jakými pocity jste přijal rozpuštění Útvaru speciálních operací (SOG) a jeho očerňování v médiích?

Šlo o cílenou kampaň, která způsobila, že byla rozpuštěna jedna z nejvlivnějších jednotek v Česku. Resort si dovolil pustit na ulici lidi, do nichž investoval miliony. Šlo o vojáky, kteří byli morálně, fyzicky i psychicky na výši. Navíc měli všichni obrovské zkušenosti z mnoha misí, byli do nich totiž nasazováni již od roku 2004. Když SOG rozpustili, byl jsem na rekonvalescenci a bral jsem to jako velkou nespravedlnost. Pochopitelně, že se časem hrany obrušují, ale pořád si myslím, že to byla obrovská hloupost. Ostatně ten útvar se mohl stát součástí jiné formace a nyní, kdy je ve světě situace, jaká je, by byl k užitku.

V podstatě nesmyslná otázka, ale přesto ji položím. Šel byste, kdyby došlo k všeobecné mobilizaci, bojovat spíše na Ukrajinu proti tamním separatistům či do Sýrie proti Islámskému státu?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co Fiala důchodcům sebral, to jim vláda zatím nevrátila, připomíná Konečná

19:45 Co Fiala důchodcům sebral, to jim vláda zatím nevrátila, připomíná Konečná

„Mnoho povyku pro nic,“ komentuje „křik“ kolem koncesionářských poplatků europoslankyně Kateřina Kon…