Je potřeba o tom mluvit. Jiří Paroubek popsal, jak Bakala ovládal většinu politické elity. I způsoby, jakými to dělal

19.08.2018 11:18

ROZHOVOR "Pan Patočka je zkrachovalý ve všech činnostech, co v životě dělal, a jeho nenávist k úspěšným lidem je nekonečná. Miloš Zeman úspěšným politikem je. Mohu k němu mít výhrady, ale je to člověk, který v životě něco dokázal," říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý premiér Jiří Paroubek. Je proti návrhu na jednokolové volby do Senátu. Vysvětluje také, proč byl Zdeněk Bakala dříve odvážný a dnes už není.

Je potřeba o tom mluvit. Jiří Paroubek popsal, jak Bakala ovládal většinu politické elity. I způsoby, jakými to dělal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Jakub Patočka v Deníku Referendum, jehož je šéfredaktorem, velice kriticky popsal prezidenta Zemana. Podle něj je "mimořádně obludná postava, která prakticky vším, co činí, uráží úřad českého prezidenta natolik, že jeho nástupce bude patrně muset Pražský hrad na začátku svého funkčního období deratizovat" a také "žalostnou, málo svéprávnou troskou, kryjící svými kymácivými pohyby nechutné manévry hrůzostrašných figur, jimiž je obklopen, ruských a čínských agentů". Jak se vám jeví takováto kritika?

Především si myslím, že lidé by měli být soudní. V takovýchto komentářích by si měli osobní nenávist, zvláště k hlavě státu, nechat pro sebe. Pan Patočka je zkrachovalý ve všech činnostech, co v životě dělal, a jeho nenávist k úspěšným lidem je nekonečná. Miloš Zeman úspěšným politikem je. Mohu k němu mít výhrady, ale je to člověk, který v životě něco dokázal. Pan Patočka vůbec ne. Ten by si měl zamést před vlastním prahem, pokud mluví o postavách, které se pohybují kolem Miloše Zemana. On sám díky agentuře Bison&Rose a lidem, kteří se pohybovali kolem Sobotky a Chovance, měl zajištěnou inzerci polostátních podniků pro svůj server. Domnívám se, že by měl mlčet. Nemá na to žádné morální právo takovýmto hrubým, až brutálním způsobem kritizoval prezidenta.
 
 
Kandidujete do Senátu v obvodu Ostrava-město. V jednom z vašich textů jste se zabýval návrhy na změnu voleb do Senátu, kdy například Andrej Babiš navrhuje, aby byly jednokolové. Co tomu říkáte?
 

Anketa

Chcete, aby Jiří Paroubek zasedl v Senátu?

44%
56%
hlasovalo: 8774 lidí
Není to jenom Andrej Babiš, který samozřejmě má o to zájem, protože jeho kvazistrana je momentálně s velkým odstupem nejsilnější v zemi. Takže v jednokolovém systému by většinu z nich vyhrál. Což určitě není v zájmu české demokracie. Byť si myslím, že další politické strany by se měly vzpamatovat, aby něco takového nepřipustily. Vícebarevnost Senátu je vždycky dobrá, nebylo by vhodné, aby za pár let tady byl Senát víceméně jednobarevný, pokud by si hnutí ANO udrželo svoji vysokou podporu. Ve svém článku jsem uvedl, že je to cesta, ve které bychom se vydali ve šlépějích Severní Koreje a všichni v Senátu by se pak mohli držet za ruce a tento soubor by pak pěl sborové písně o moudrém vůdci hnutí, který toto způsobil.
 
V minulém rozhovoru jsme se bavili o činnosti sněmovní vyšetřovací komise k OKD. Jak pohlížíte na fakt, že Zdeněk Bakala nechce před tuto komisi předstoupit?
 
Pan Bakala byl odvážný, když věděl, že má za sebou prakticky celou politickou elitu. Až na komunisty a na mě, myslím, že s KDU-ČSL také příliš nepočítal. Platil ODS, TOP 09 a Věci veřejné, které v roce 2010 sestavily vládu. Měl přes pana Pokorného a již zmiňovanou agenturu Bison&Rose páku i na Bohuslava Sobotku. Ovládal většinu politické elity. Byly to vazby, které nebyly šťastné a je potřeba o nich mluvit. Když se do něj teď pouští lidé, kteří jsou na něm nezávislí a nemají k němu žádné vazby, tak ztrácí odvahu. Je to smutné. Bylo by dobré ho předvést a ukázat, že před zákonem jsou si všichni občané rovni, a ne někteří rovnější.
 
 
Tragická smrt českých vojáků v Afghánistánu rozvířila debaty o smyslu vojenské mise v této zemi. Když po útoku na newyorská dvojčata Američané vpadli do této země, kde se skrýval terorista Usáma bin Ládin, bylo to pochopitelné. Vojska NATO jsou však už v zemi 16 let a zdá se, že bezpečnostní situace se tam nelepší, stojí to hodně peněz a také bohužel lidské životy. Jak to vidíte vy?
 
V tuto chvíli už všichni zapomněli, co bylo příčinou intervence spojeneckých sil do Afghánistánu. Zpočátku zbytečná nebyla, v posledních sedmi, osmi, deseti letech je úplně zbytečná. Západ by se měl poučit z toho, že Afghánistán nepokořili ani Britové na konci devatenáctého století, ani Sověti v osmdesátých letech s výborně připravenou armádou. Když se na to dívám, tak vidím oběti z řad civilního obyvatelstva i vojáků z cizích zemí. Nic to nepřináší.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povinné očkování. Nesouhlas od lékařů, ale raději mlčí. Dernerová prozradila, jak to je

7:09 Povinné očkování. Nesouhlas od lékařů, ale raději mlčí. Dernerová prozradila, jak to je

V pátek? Senátorka, lékařka Alena Dernerová žádá po Ústavu zdravotnických informací a statistiky kon…