Je to jinak a je to vážné. Turecko, Írán, Kosovo, americké války. Expert Weigl varuje před výbušným vývojem u muslimů

12.06.2017 9:51 | Zprávy

ROZHOVOR Zasahovat do arabských zemí a vnášet tam západní demokracii, když jsou zvyklí na autokratické řízení státu a společnosti, vládu tzv. „tvrdé ruky“, je nebezpečné a předem odsouzené k zániku. Poradce bývalého prezidenta a současný ředitel Institutu Václava Klause, arabista Jiří Weigl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ukazuje na Írán jako na jedinou muslimskou zemi, která se pokouší najít rovnováhu mezi islámským náboženstvím a západním systémem parlamentní vlády. A to se někomu asi hrubě nelíbí. Weigl dále komentuje plánovaný bezvízový styk Kosova s EU a upozorňuje, že podceňované Turecko už nemá zájem o integraci s Unií, protože si našlo jako regionální velmoc svoji vlastní cestu.

Je to jinak a je to vážné. Turecko, Írán, Kosovo, americké války. Expert Weigl varuje před výbušným vývojem u muslimů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výkonný ředitel IVK Jiří Weigl

Co říkáte muslimským zemím v jihovýchodní Asii? Je to jistě něco jiného než Přední a Blízký Východ….

Samozřejmě muslimský svět je ohromný a spojuje země s různými kulturními tradicemi. Islám se do nich šířil různými způsoby. Některé byly islamizovány v důsledku válečných tažení, některé prostřednictvím obchodních výprav muslimských obchodníků. To je ten příklad jihovýchodní Asie – Indonésie, Malajsie, kam byl islám zanesen obchodníky a postupně se stal dominantním náboženstvím a navázal tam na místní tradice kultury. Takže každá  země má svoje specifika; asi tak podobná jako v křesťanském světě.

Dnes se hodně začíná cestovat do Spojených arabských emirátů, o nichž se říká, jak je tam bezpečno, jaký je tam pořádek. Je to i tím způsobem vládnutí systémem „tvrdé ruky“?

Arabské země a obzvláště monarchie Arabského poloostrova neznají jinou tradici vlády než autokracii. Takže režim „tvrdé ruky“ existuje v celém arabském světě tradičně a na Arabském poloostrově zvláště. To je systém, který je jim vlastní, a proto pokusy implantovat tam demokracii nikdy nedopadly dobře, protože ta společnost demokratické tradice nezná a je velmi obtížné je tam nějakým způsobem zavést, nebo dokonce vnutit zvnějšku. Takže Emiráty jsou společnost velmi složitá, komplikovaná, kde je domorodá část zdejšího obyvatelstva v postavení velmi nadřazeném tomu zbytku a dováží ohromné množství pracovních sil. Ten, kdo tam pracuje, není občanem – ať jsou to Evropané, nebo lidé z jihovýchodní či jižní Asie.

Hovoří se o tom, že je pro Evropu vlastně štěstí, co se stalo v Egyptě, kdy se vlády opět ujala vojenská diktatura, nyní pod vedením generála Sisího. Těch 90 milionů by se pak mohlo vydat na pochod. Byly přece určité plány za bývalé americké administrativy vyvolat konflikt s Íránem; a to by bylo přece další ohrožení a destabilizace regionu…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Martin Kukla byl položen dotaz

Ukrajinci

Dobrý den, prosím o vysvětlení, jaký bude postoj ANO k uprchlíkům z Ukrajiny? Mám v tom dost guláš. Přišlo mi, že jste proto, aby se jim dávky odebrali nebo aspoň redukovali a víc se pomáhalo Čechům. Ale po posledním vyjádření Babiše, které odcituji nevím. On tvrdí, že „Je potřeba jim pomáhat, těm U...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jozef Banáš: Takzvaná názorová shoda Západu je spartakiáda cvičených opic

17:26 Jozef Banáš: Takzvaná názorová shoda Západu je spartakiáda cvičených opic

Publicista a spisovatel Jozef Banáš se v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz pustil do ostré kritiky z…