Je to zřejmé. Chtějí oslabit Orbána. Marek Benda se tvrdě pustil do „enormně levicového Evropského parlamentu“. A předložil nepěkný účet Merkelové

17.09.2018 17:25

ROZHOVOR „To, že se v Evropě a zejména v Evropském parlamentu dnes vyvíjejí enormní aktivity, které mají oslabit Viktora Orbána, je zřejmé a zjevné a souvisí bohužel s enormní levicovostí Evropského parlamentu,“ říká poslanec a občanský demokrat Marek Benda. Podle něj má ODS nejrealističtější politiku ve vztahu k Evropské unii. Není totiž ani zdivočele vystupující, ani kývající na všechno, co je nám zvenčí řečeno.

Je to zřejmé. Chtějí oslabit Orbána. Marek Benda se tvrdě pustil do „enormně levicového Evropského parlamentu“. A předložil nepěkný účet Merkelové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Benda
reklama

Nejprve mne zajímá váš názor na současnou situaci v Maďarsku, především politiku Viktora Orbána, který vytáhl do boje proti Evropské unii a jejímu nařizování, jak se má členská země chovat a přistupovat k migrační krizi. Jak hodnotíte jeho přístup?

Já dlouhodobě s Viktorem Orbánem spíše souhlasím, byl jsem to já, kdo před téměř deseti lety po přijetí maďarské ústavy dělal semináře s jejich předsedou parlamentu a jejich ústavními právníky, kde jsme představovali změny a vysvětlovali, proč k nim dochází. A stejně tak jsem hluboce souhlasil s jeho přístupem k migraci, protože to byl jediný, mimochodem zákonný, přístup v té době – zajišťovat svoji schengenskou hranici. To, že se v Evropě a zejména v Evropském parlamentu dnes vyvíjejí enormní aktivity, které mají oslabit Viktora Orbána, je zřejmé a zjevné a souvisí bohužel s enormní levicovostí Evropského parlamentu.

Je potřeba, aby v tom nastala změna? A čeká nás ve volbách do Evropského parlamentu příští rok?

Tak uvidíme, co se přesně stane, protože je celkem notorické, že volby do Evropského parlamentu jsou v Evropě volby druhého řádu. Prostě nejsou to klíčové parlamentní volby a současně se v nich vlastně více hlasuje o vnitřní politice než o tom, jaké má být složení Evropského parlamentu. To, že nepochybně dojde k nějakým poměrně větším změnám ve složení Evropského parlamentu, ve složení jednotlivých frakcí, že dost možná začne vznikat nějaký konglomerát tady těch podunajských pravicových sil, bych řekl, že je velmi pravděpodobné.

Jak vy byste si přál, aby ty volby dopadly?

Tradičně bych si přál, abychom co nejlépe uspěli my. Máme nejrealističtější politiku ve vztahu k Evropské unii, ani ne zdivočele vystupující, ani ne kývající na všechno, co je nám zvenčí řečeno. Jak dopadnou v ostatních zemích, to je do značné míry jejich věcí, ale myslím si, že ať se stane, co se stane, tak absolutní bohorovnost Komise a jejích nohsledů bude na evropské úrovni podléhat nějaké vizi, to bych řekl, že je jasné.

Fotogalerie: - V pátek u Marxe proti Merkelové

Německá policie kontroluje přicházející demonstran...
V Chemnitzu se schází další demonstrace proti imig...
V Chemnitzu: Merkelová musí pryč
Lidová tvořivost na demonstraci v Chemnitz: Radši ...
V pátek u Marxe. Demonstranti věří, že se z toho s...
Heslo na demonstrací v Chemnitzu: Dneska nože, zít...

Fotogalerie: - Předvolební sliby

Reklamní kampaň v ulicích Prahy před nadcházejícím...
Reklamní kampaň v ulicích Prahy před nadcházejícím...
Reklamní kampaň v ulicích Prahy před nadcházejícím...
Reklamní kampaň v ulicích Prahy před nadcházejícím...
Reklamní kampaň v ulicích Prahy před nadcházejícím...
Reklamní kampaň v ulicích Prahy před nadcházejícím...

Německo se vyrovnává s vraždami a útoky. Byli jsme svědky mnoha demonstrací nespokojených lidí v Saské Kamenici, v Chemnitzu a tak dále. Otázka migrace se více promítá i do politiky, protože v Sasku posiluje AfD. Mimochodem, ministr vnitra Horst Seehofer říká, že migrace je matkou všech problémů. Jak posuzovat situaci nejen v Sasku, ale i v celém Německu? A jak vše přesahuje do Evropy?

Ukazuje se, že některé kroky, které udělala Angela Merkelová, byly chybné. A nejen kroky týkající se migrační krize. Mám nesmírné pochybnosti i o jejím úsudku ve věci jaderné energie a přeorientování Německa na obnovitelné zdroje a stejně tak v otázce registrovaného manželství, kde ustoupila svým koaličním partnerům a v Německu to zjevně vyvolalo velkou vnitřní polemiku. Co je tam možná nebezpečnější, je ten pocit, který je evidentně v části veřejnosti poměrně silný, že noviny a velké sdělovací prostředky s nimi nehrají fér.

Strhla se diskuse kolem sociálních sítí, hlavně kolem Facebooku a jeho cenzury. Václav Klaus mladší navrhuje omezit mazání takzvaných nenávistných příspěvků na sociálních sítích. Cenzura je podle něj přípustná pouze v případě, že porušuje naše zákony. Odpůrci tvrdí, že Facebook je soukromá společnost a může si mazat, co chce. Na které straně stojíte vy a jak to vnímáte?

Já se obávám, že tady prostě při vší úctě ke kolegovi Klausovi vyráží do bitvy, na které nemá zbraně. Představu, že si Facebook jako nadnárodní společnost s miliardou a půl uživatelů a se sídlem mimo Evropu bude něco dělat z České republiky a z toho, že jí přikážeme jiná pravidla, než která má ona, pokládám za krajně nepravděpodobnou.

Musel by to nějakým způsobem omezit zákon…

Udělat takový zákon není vůbec jednoduché a já jsem velmi opatrný na to, abychom vymýšleli nové a nové zákony. I kdyby to stanovil zákon, tak jsem opravdu zvědav, jestli by Facebook u nás v České republice nějak dramaticky otočil.

V jednom z poslední rozhovorů jste řekl, že co se týče kauzy kolem Skripala a novičoku, vy máte jasno. Teď se objevily záběry údajných pachatelů z kamer, spekuluje se o jejich pravdivosti, britská ministryně obvinila Rusko. Předpokládám, že ani váš názor se v tom nezměnil.

Anketa

Kdyby si někdo v ČR na své náklady chtěl vzít domů sirotka ze Sýrie, měl by k tomu dostat možnost?

8%
92%
hlasovalo: 14711 lidí
Nemám žádné ani vzdálené indicie o tom, že by nám náš partner jak v Evropské unii, tak v NATO – vláda Velké Británie podsouvala jakkoli zkreslené a špatné informace.

Přeceňujeme Rusko v jeho vlivu? Nebo má takový vliv, jak se říká? Soros například řekl, že financuje politickou stranu v Itálii, už dříve zaznělo, že podporuje Národní frontu ve Francii, útok na Skripala a jeho dceru, ale i další události. Je Rusko skutečně tak mocné, aby mělo takový vliv na všechny možné strany?

Nepochybně se vliv Ruska přeceňuje, nepochybně mnozí z těch, kteří nejsou schopni vysvětlit své neúspěchy, neschopnost a další věci, to rádi házejí na někoho jiného a Rusko je jedním z nich. Současně bych ale nepodceňoval, že prostě Rusko hraje celou řadu operací celosvětového charakteru, špionáže nepřátelských informací a že my jsme jednou ze zemí, na které má zájem.

Blíží se oslavy stého výročí vzniku Československa. Při pietních akcích k roku 1968 jsme viděli před budovou Českého rozhlasu protesty a pískání při projevu premiéra Andreje Babiše. Uvidíme něco podobného i u těchto oslav? Mám tím na mysli, jestli je nálada v české společnosti taková, že se bude projevovat tímto způsobem?

Těžko odhadnout. U Českého rozhlasu šlo o reakci na konkrétní situaci, kdy předseda vlády, který nepochybně – teď se nebavme o rozsahu spolupráce s okupační mocí – ale minimálně jako straník s touto okupační mocí spolupracoval, přichází někam a tváří se, že vstup sovětských vojsk byl velký problém. Nedivím se, že to lidi naštve. Jestli bude problém kolem 28. října k příležitosti vzniku Československé republiky, která už mimochodem neexistuje a od jejíhož vzniku uplynulo sto let, spíš ne. Skutečně šlo o reakci, kdy lidé ve schopnosti sebereflexe a uvědomění si … že když mám takovou minulost, aspoň mlčím. Alespoň mlčím a nechodím se někam předvádět.

Šlo tedy o adekvátní reakci na nastalou situaci s premiérem?

Adekvátní… Šlo o reakci na nastalou situaci, která v tom byla unikátní. Výročí vstupu sovětských vojsk si jdou připomínat lidé, kteří s nimi spolupracovali.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nehoráznost! Bojím se o zdravotníky. Krátit jim teď mzdy? Jan Hrnčíř připomíná, kudy mizí české peníze

4:40 Nehoráznost! Bojím se o zdravotníky. Krátit jim teď mzdy? Jan Hrnčíř připomíná, kudy mizí české peníze

ROZHOVOR Vláda jedná chaoticky a na její dnešní kroky budeme doplácet i dlouho poté, co pandemie nov…