Je vůbec zdravý? Druhý nejvyšší muž Česka zaútočil na Radima Jančuru

25.04.2017 8:02

ANKETA Hromy a blesky dštili sociální demokraté v anketě ParlamentníchListů.cz na adresu podnikatele Radima Jančury, který se velice nelichotivě vyjádřil o sponzorování ČSSD. Servítky si nebral například předseda senátu Milan Štěch, dle ústavního pořádku nejvyšší ústavní činitel České republiky po prezidentovi: „Osobně bych se nedivil, kdyby se zjistilo, že pan Jančura je zdravotně po té duševní stránce na tom špatně. Také by bylo dobře, kdyby zveřejnil, kde získal startovací prostředky na podle mého názoru podivné podnikání. Samozřejmě spojením s panem Babišem dělá všechno pro to, aby likvidoval konkurenci, zejména na Českých drahách.“

Je vůbec zdravý? Druhý nejvyšší muž Česka zaútočil na Radima Jančuru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Jančura
reklama

Nejen Andrej Babiš je kritizován kvůli dluhopisům, ale i podnikatel Radim Jančura. Ten se k tomu vyjádřil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. „Zaznamenal jsem, že Sobotka i Chovanec toho využili. Oni mi to vracejí ani ne tak za podporu ÚOOZ a Šlachty. Spíše za to, že je kritizuji, že je ČSSD financovaná organizovaným zločinem. Když mám konkrétně říci kým, tak Martinem Romanem, o kterém každý ví, že má vliv jak na Chovance, tak na Sobotku. Martin Roman byl prostě odvěkým tajným sponzorem zejména ČSSD,“ sdělil.

Jančura nemá morální právo kohokoliv kárat

ParlamentníListy.cz se obrátily o reakci na sociální demokraty. Jančurova slova se jim pochopitelně nelíbila. „Pan Jančura je znám dlouhodobě, že útočí na sociální demokracii. Samozřejmě že pracuje pro pana Babiše. To každý, kdo sleduje českou politiku, ví,“ řekl předseda senátu Milan Štěch. „Pokud pan Jančura ví, že se konala nějaká trestná činnost, už dávno měl podat trestní oznámení. Osobně bych se nedivil, kdyby se zjistilo, že pan Jančura je zdravotně po té duševní stránce na tom špatně. Také by bylo dobře, kdyby zveřejnil, kde získal startovací prostředky na podle mého názoru podivné podnikání. Samozřejmě spojením s panem Babišem dělá všechno pro to, aby likvidoval konkurenci, zejména na Českých drahách. Alespoň tak to na mě působí,“ doplnil.  

„Pan Jančura je podezřelý z milionových daňových úniků přes korunové dluhopisy. Zároveň každý rok inkasuje od ministerstva dopravy pod vedením ANO více než sto milionů korun z veřejných peněz na kompenzace za jízdné,“ upozornil poslanec a volební manažer ČSSD Jan Birke. „Tento člověk nemá žádné morální právo kohokoliv kárat, nejdříve by měl začít u sebe a svých dluhopisů, které jsou učebnicovým příkladem zneužívání a obcházení daňových zákonů,“ sdělil.

Má máslo na hlavě a tohle přehnal

Poslanec Stanislav Huml uvedl: „Četl jsem rozhovor s dotyčným. Nevšiml jsem si, že by pan Roman byl odsouzen. Jančura má máslo na hlavě a tohle opravdu přehnal.“ Jeho stranický kolega, bývalý ministr a velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta, k tomu napsal: „Označit Martina Romana za zločince je dost odvážný počin. Podobnou podnikatelskou a politickou kulturu bych čekal spíš na Ukrajině než v ČR. Ty dluhopisy asi představují hodně bolestivý problém.“

Přirovnání s máslem na hlavě použil i bývalý dlouholetý poslanec Michal Kraus. „Myslím, že pan Jančura má dost másla na hlavě a snaží se od svých problémů odvést pozornost jinam. Daňové úniky a kroky, které k nim vedou, oddělují slušné podnikatele, kteří řádně platí daně, od těch neslušných, kteří se jim snaží vyhnout. Postup vedení ČSSD je legitimní a v souladu s programovými cíli,“ objasnil. „O stycích ČSSD s Martinem Romanem informace nemám. Nemám však ani žádné informace, které by je řadily do sféry organizovaného zločinu,“ konstatoval.

„Pro sociální demokraty je zásadním principem právní stát. Můj osobní názor je, že v souladu s pravidly právního státu musejí být řešeny jak korunové dluhopisy a daňové úniky, tak případné vazby na organizovaný zločin, ale i křivé obvinění z těchto vazeb. Padni, komu padni. Jestliže má pan Jančura poznatky v tomto smyslu, má povinnost to oznámit orgánům činným v trestním řízení,“ uvedla bývalá místopředsedkyně senátu Alena Gajdůšková.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Cílek: Málo se mluví o ruské vakcíně Sputnik! Znám lékaře, kteří odmítají očkování. Zde je důvod

16:16 Václav Cílek: Málo se mluví o ruské vakcíně Sputnik! Znám lékaře, kteří odmítají očkování. Zde je důvod

ROZHOVOR Geolog, klimatolog a popularizátor vědy Václav Cílek se domnívá, že „trpíme nadprodukcí eli…