Podle údajů zveřejněných tento týden Eurostatem má ČR čtvrté nejzdravější veřejné finance v EU, když se jí veřejný dluh v poměru k hrubému domácímu produktu podařilo snížit na úroveň 32,7 procenta. Jak tento výsledek hodnotit ve světle toho, že Česko v minulém roce vykázalo přebytek veřejných financí, zatímco ostatní země Visegrádské čtyřky skončily ve schodku, ale na druhou stranu země V4 zaznamenaly rychlejší ekonomický růst než Česká republika?
Víte, ono to je takové vítězství jednookého mezi slepými. Zaprvé není to tak, že by se České republice na poli veřejných financí tolik dařilo; je to tak, že veřejné finance jsou v ostatních zemích katastrofální. Za všechny musím jmenovat Řecko, které se drží při životě jenom kvůli permanentnímu umělému dýchání poskytovanému od Evropské centrální banky, dále Itálie a také Francie. Vysloveně dobře je na tom, pokud jde o trend, jen Německo.
Zadruhé on ten přebytek českých veřejných financí dosažený loni je v jistém slova smyslu víceméně fiktivní. Jednak byl dosažen kvůli rozpuštění řady rezervních položek „na horší časy“, jednak se v podstatě jednalo o přesun části hospodaření z letošního na loňský rok. Abych to řekla hodně jednoduše a srozumitelně, opticky na papíře jsme dosáhli přebytku za cenu toho, že o to horší hospodaření je letos. A o tom už máme důkazy, to není nějaká fikce.
Už totiž byl zveřejněn výsledek státního rozpočtu za první kvartál. Skončil schodkem ve výši 9,2 miliardy korun. To je nevětší deficit za první kvartál od roku 2012! A to přitom rok 2012 byl dost ekonomicky problémový, bojovali jsme proti cyklické recesi. Takže odtud je vidět, že nemáme být na co hrdí.
ODS na mimořádné schůzi požadovala, aby Sněmovna uložila vládě předložit do 30. června plán, principy a termíny daňové reformy, ke stejnému datu pak plán, principy a termíny důchodové reformy. A aby toho nebylo málo, tak i plán a termíny pro snížení byrokracie o 10 procent do konce roku 2020 a o dalších 10 procent do konce roku 2021. Lze něco z toho reálně splnit, nebo jde jen o politické plácání do větru?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Čína , Eurostat , gender , Šichtařová , veřejné finance , Inventura Markéty Šichtařové
autor: Jiří Hroník
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky
11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina
Úřad vedený magorem ale, vcelku logicky, může generovat pouze magorské výstupy, řekl pro Parlamentní…
- 0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost
- 0:00 Vyoral k výpadku proudu: Tak mají další pádný důvod zdražovat
- 9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky
- 4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná
- 4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu