Jiří Krampol rozjímá: Svět spěje do hajzlu. I Havel mi říkal, že kapitalismus dnes stojí na gaunerech. Babička brečí v lékárně, že nemá na lék, a my budeme pomáhat cizincům?

30.07.2015 18:59

CIVILIZACE A MY Herec, bavič a moderátor Jiří Krampol jako by se v rozhovorech pro ParlamentníListy.cz vždy vtělil do Jeana-Paula Belmonda, kterého už více než třicet let dabuje. Ten se ve svých filmech totiž s ničím nepáral a podobně to má i Jirka Krampol. Na otázky týkající se zásadních civilizačních témat totiž vždy odpovídá přímo a navíc tak, jak to cítí. A když nezná odpověď, s klidem to přizná. Nikdy proto od něj neuslyšíte uhlazené věty, které vypouštějí ze svých úst převážně politici. O nich si ostatně Krampol nemyslí nic dobrého.

Jiří Krampol rozjímá: Svět spěje do hajzlu. I Havel mi říkal, že kapitalismus dnes stojí na gaunerech. Babička brečí v lékárně, že nemá na lék, a my budeme pomáhat cizincům?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Krampol

„Nejdříve by se měli postarat o lidi, kteří nemají co jíst a nemají domov a na lékařské ošetření. Teprve pak by se měli starat o imigranty,“ říká na jejich adresu.

Je to už sedm let od začátku velké ekonomické krize, která začala krachem amerických bank. Během té doby se kritici současného systému snažili pomocí akcí jako Occupy Wall Street přesvědčit veřejnost, že miliardáři a „banksteři“ lidstvo pomocí finančního systému okrádají. Měli podle vás pravdu? Jsou dnes pojmy jako kapitalismus, globalizace a volný trh přežité? A jaká je budoucnost kapitalismu?

Ještě v době, kdy býval Václav Havel prezidentem, jsme se pro něj s kamarádem, když jsme se vraceli z natáčení, stavěli v Portugalsku. A on nám tehdy ze starého kamarádství řekl jednu věc: „Ten kapitalismus, co praktikoval Baťa, tak ten byl fantastický v jedné věci, neboť chudým lidem pomohl a udělal z nich doktory a inženýry, postavil jim domy, koupil jim auta a letadla, naučil je cestovat, naučil je jazyky, a vznikla tím hodnota pro lidstvo. Ale ten nový kapitalismus je jen postavený na gaunerech, banksterech, a je proto zhoubný.“ Vezměte si, že třeba v USA nechají zmrazit nějakou měnu – kupříkladu japonský jen či japonská aktiva na 14 dní –, ale mezitím posunou v kurzu desetinnou čárku. Jenže tím za těch 14 dní získají velké množství kapitálu. Ti lidé v bankách se tím obohatí, ale přitom nevytvoří pro lidstvo nic. To je pak kapitalismus, který je zcela na nic, neboť se nevytváří žádné hmatatelné hodnoty.

Tedy současnou krizi kapitalismu i podle vás způsobují převážně banksteři, tedy finančníci spojení se zločinnými finančními praktikami?

Podívejte se, jak se podnikalo dříve: kdysi si podnikatel, který třeba chtěl podnikat v pohostinství nebo hoteliérství, brával k sobě člověka, který tomu na rozdíl od něj rozuměl, neboť v něm pracoval dvacet let. A to si jej ještě sakra prověřoval, zda onomu oboru opravdu rozumí! Teď ale každý dělá to, k čemu se právě přichomýtne – zubař dělá třeba ministra kultury, jiný lékař zase primátora a podobně. To je, jako kdyby se z takového blba, jako jsem přes výpočetní techniku já, neboť neumím zapnout ani mobil, stal ředitel výpočetního střediska. To je stejné. Všude do všech možných firem hledají mnoho mladých jen proto, aby z nich udělali manažery všeho druhu. Ale co jsou tito manažeři za přínos? V čem jsou přínosem pro lidi, když kolikrát nemají ani základní odborné vzdělání a nic neumějí, a přesto jsou manažery nějakého státního podniku? Pak to zkurví a oni je vyhodí, ale dají jim přitom odstupné třeba deset milionů. Za to, že to zkurvili? To mi přijde příšerný!

Jak se díváte na krizi Řecka? Myslíte si, že to je vina těchto bílých límečků? Že mezinárodní banksteři dovedli Řecko přímo ke krachu?

Vezměte si, že banky vám kdysi – tak před dvaceti lety – dávaly za uložené peníze úrok i 17 procent. Teď jdete do banky a za to, že si jdete vybrat své peníze,  jim musíte ještě zaplatit. To je přece otřesné! Úrok nikde žádný a jen vy platíte za to, že někdo jiný disponuje s vašimi penězi. Když to takto dělají s celým národem, tak to už nejde ani o miliardy, ale o biliony! Oni si s vašimi penězi zacházejí jako se svými, a přitom na tom vydělávají další peníze, jen ti vlastníci peněz za to nemají nic, a ještě jim za to platí. To je otřes!

Právě že premiér Alexis Tsipras poukazuje na to, že na jejich krizi, tedy krizi Řecka, se přiživily především banky ve Francii a v Německu...

No jo, ale zase na druhou stranu si musíte uvědomit, že v Řecku měli kdysi – a někteří prý mají ještě doteď – vůči nám pohádkové platy. Třeba to, co tam měla uklízečka, u nás nemá ani zdravotní sestra. Oni si ale podle mě s tím, že tam mají dluhy, nedělají žádné starosti. Na mě to tak působí. Celá jejich tamější krize na mě vůbec působí otřesně. Já jsem starý člověk a platím ještě 48 procent z daní. Sice bych nějaké zdravotní a sociální už dávno platit neměl, ale platím jej stále, a to jen za to, že ještě dýchám a něco si vydělám.

Myslíte si, že je tady málo úlev pro důchodce?

To, co člověk vytvořil do důchodu, tak prosím, za to by měl něco odvádět. Ale to, co si vydělá po důchodovém věku, by mělo být už jeho. Podle mě by už nic státu platit neměl. To mám snad podporovat nějaké sociální skupiny, které nechtějí pracovat? Co je mi do toho!

Myslíte si, že kdyby Řecko odešlo z eurozóny, že by EU „dostala na frak“, že by to byl její konec? Co by bylo podle vás nejlepší udělat s EU – ještě více ji sjednotit, nechat takto, zrušit euro, zrušit celou EU?

Abych řekl upřímně, tak to nevím! Já tomu totiž nerozumím. Ale když si někdo v EU naseká dluhy, tak my jim je budeme platit? A proč? A navíc mně se nelíbí evropská politika v rovině, že má být všechno stejné – lidé tam mají jíst stejné jídlo, mají mít stejné peníze, stejné tričko... To se mi vůbec nelíbí. Podle mě by každá země EU měla mít své peníze, svoje poštovní známky, prostě má být něčím specifická, ale něčím také zajímavá. Tohle je svět podle pravítka, že se všichni nažerou jako stádo a pak je naženou jako stádo do fabrik a půjčí jim peníze na auta a oni pak všechno jako novodobí otroci celý život splácejí. To se mi opravdu nelíbí.

Migrace je nyní zásadní téma současnosti. Do jaké míry je podle vás migrace, která zaplavuje Evropu a dorůstá rozměrů téměř novodobého „stěhování národů“, přirozeným jevem, který patří k životu?

Já už jsem jednou říkal, co si o tom myslím. Nejdříve by se měl stát postarat o lidi, kteří jsou na tom blbě a jsou pod mostem, nemají co jíst, nemají kde bydlet, nemají domov a nemají na lékařské ošetření, a pak by se měl teprve postarat o ty další, o imigranty. Tedy že bych upřednostňoval lidi odjinud – i když mi jich je líto, jsou to chudáci – tak to ne. Když přijdu do lékárny a vidím tam babičku, která brečí, protože nemá na lék, protože jí ten lék zase zdražili oproti minulému měsíci, je mi do breku. To je mi líto. O tyhle lidi by se měli naši politici nejdříve postarat, a ne o ty, kteří sem přijedou. Já vím, že to je ode mě blbý, ale jak to cítím, tak to říkám. V Indii jsou miliony lidí, kteří žijí na pěti čtverečních metrech a také nemají co jíst. Je mi jich také líto, ale co mohu víc dělat? To jim mám posílat půlku svého důchodu, nebo jak?

Takže byste souhlasil s prezidentem Milošem Zemanem, který v těchto dnech kritizoval vládu za to, že nedokáže sehnat peníze pro takzvané Klokánky, ačkoli uprchlíci budou podle něj jistě stát více peněz?

Ano, to je ostudné. Vždyť každou chvíli slýcháváme v televizi, abychom přispěli na Jarouška, že potřebuje nový přístroj, jelikož nemůže dýchat. O tyhle děti by se ale měl postarat náš stát, měl by jim přístroje, které potřebují, zaplatit. A až se o ně postará, tak teprve pak by se měli ti naši politici starat o cizince. Říká se, že košile je bližší nežli kabát. Když dědečka i s postelí vystěhují z domova důchodců ven a on je ještě retardovaný, a všichni se přitom na něj vykašlou a někdo pak přijde a řekne, že je potřeba, aby se někdo o uprchlíky postaral, tak co je mi do nich? Ať se postarají o toho dědečka, který je Čech a je to můj krajan!

Rusko modernizuje své zbraňové systémy, posiluje vojenskou přítomnost blízko svých hranic. Jak to může dopadnout? Máme se Ruska bát?

Tak na tyto věci neznám odpověď, to nesleduji. Tomu opravdu nerozumím a říkal bych k tomu nesmysly.

Myslíte si, že budoucí generace čeká jen to úplně nejhorší? Tedy války, sucho, nedostatek potravin a nedostatek vody? V čem budeme žít za dvacet, třicet let?

Svět už podle mě spěje do hajzlu. Nic jiného neslyšíte a nevidíte než jen samou negaci. Otevřete noviny a tam každého pomlouvají. Každého! A navíc bulvár každého bezdůvodně mydlí. Poukazuje jen na to, v čem je ten a onen špatný, a téměř nikdy nepíše o tom, co v životě dokázal. Druhá věc, kterou vidíte v televizi, tak to jsou krimi zprávy. Tam je to pořád o tom, kdo koho zavraždil, kdo koho okradl a k tomu titulky: „Kdo to je? Poznáte ho?“ Tohle jsou ale věci, které by civilizace měla řešit. Já bydlím v centru Prahy a tam chlapovi za bílého dne během dvou minut ukradli dokumenty ze zavřeného auta. Tohle by se taky mělo řešit. A rychle. Také je ostuda, když jdete po Staromáku a tam se válí tak dvacet houmelesáků. Já nevím, proč je nikdo nekoncentruje do nějakého místa nebo pro ně neudělají nějakou ubytovnu či stravovnu? Vždyť je strašné, jak tam žebrají! Nejsem lakomý, ale já kvůli kšeftu jezdím v sedmasedmdesáti letech po světě, ale oni jsou kolikrát mladí lidé a jen chlastají a natahují ruce. A je to tak jen proto, že oni prý tvrdí, že se jim tak chce žít.

Domníváte se, že třeba za padesát let bude v Evropě válka?

Ta tady může vypuknout za rok, a to kvůli tomu, kam Evropa v poslední době spěje.

Takže naše budoucí generace nic dobrého nečeká?

Bude záležet na tom, co pro to udělají. Všimněte si ale toho, že dnešní mládež má hlavní zájem jen sedět u nějakého počítače. Lidé se už mezi sebou nebaví, nekomunikují, oni si jen mailují. Mně ten svět připadá, že se už zbláznil. A ty americké filmy, které vysílají naše televize, tak to jsou takové stračky! Přitom Američani umějí točit super filmy, ale my nakupujeme jen ten největší póvl. To je někdy něco tak slabomyslného, že je to až k pláči.

Česká společnost je již 25 let svobodná. Měl jste v roce 1989 jinou představu o tom, co přišlo, a jste zklamaný tím vývojem? Kdo za to podle vás může? Nebo je to naopak?

Když si vzpomenu, jak jsem zvonil klíči, tak bych si dnes tím klíčem dal mezi oči. Já jsem si tehdy připadal jako ti svazáci v roce 1948, kteří věřili, že tady bude fajn socialismus, jak se všichni budou mít rádi a bude tady ráj na zemi. Podobné to bylo i po roce 1989, kdy to tady všichni ti rozumbradové různě rozkradli, tedy i to málo, co jsme měli. A co tady dnes máme? Dnes naše není nic. Vodárny připadly Francouzům, dráhy patří Italům, televize patří všem možným národům a zábavu tam dělají třeba Litevec nebo Rumun, tedy cizinec. Jak mohou ale tito lidé dělat zábavu, když vůbec nemají ponětí o tom, co náš národ chce a nad čím se baví?

A jaký pocit máte z Havla, Klause a Zemana?

Já bych chtěl, aby politiku v této zemi dělali rozumní lidé a mladí, kteří by uměli vzít rozum do hrsti a začali opravdu pro lidi něco dělat.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Petr Mach, Ph.D. byl položen dotaz

SPD

Prý budete kandidovat za SPD? Proč právě za ně a ne za Svobodné? Vy s politiku, kterou razí Okamura a jeho názory souhlasíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DIAMO zvládlo významné změny, aktivním přístupem chce být spolehlivým partnerem státu, říká ředitel

16:42 DIAMO zvládlo významné změny, aktivním přístupem chce být spolehlivým partnerem státu, říká ředitel

Státní podnik DIAMO je průmyslový podnik, který působí na území celé České republiky. K jeho hlavním…