Jiří Paroubek má historické srovnání pro to, co dělá Andrej Babiš. A bez milosti předvídá, jak dopadne ČSSD

06.04.2017 4:43

FENOMÉN BABIŠ- NADĚJE, NEBO HROZBA? „Nejpravděpodobnější varianta, pokud bude mít hnutí ANO kolem třetiny hlasů, je minoritní vláda. Andrej Babiš bude potom hledat podporu napříč politickým spektrem a měl by zajištěné čtyři roky pohodlného vládnutí. Myslím, že na něj tahle garnitura politiků vůbec nemá,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý premiér Jiří Paroubek. Jestli ČSSD nezmění předsedu, marketingový přístup a programově se neztopoří, bude podle něj stále propadat. Překvapit můžou lidovci se Starosty, ale nesmějí se hádat. „Což dělá teď Jiří Čunek, který se chová jako agent Andreje Babiše,“ domnívá se.

Jiří Paroubek má historické srovnání pro to, co dělá Andrej Babiš. A bez milosti předvídá, jak dopadne ČSSD
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

Prakticky po celou dobu této vlády vede v průzkumech veřejného mínění hnutí ANO, dokonce se zdá, že se ten náskok zvyšuje. Dá se říci, že Andrej Babiš směřuje k jasnému vítězství v parlamentních volbách?

Může se to samozřejmě zkomplikovat. Ale jeho největší předností je, že slovy Napoleona Bonaparta „s hloupostí rakouských generálů můžeme počítat jako s konstantou“. Jinak řečeno, jeho soupeři jsou tak nemožní – v první řadě sociální demokracie – že pokud neudělá nějaké výrazné chyby v komunikaci – Čapí hnízdo a některé další – bude dominantním vítězem příštích sněmovních voleb.

Trochu jste mi tím odpověděl na další otázku. Proč mu jeho voliči stále věří, i přestože čelí vlastně neustále mediálním i politickým útokům, objevují se různá temná podezření a skandály typu Čapího hnízda či dluhopisů? Je to tedy kvůli slabosti jeho politických soupeřů?

Jednak slabostí, ale i tím, že věci dobře komunikuje. Má bezvadně fungující marketingové zázemí a kromě toho ovládá významnou část českého mediálního trhu. To je jeho ohromná přednost.

Anketa

Doporučujete L. Zaorálkovi, aby v reakci na chemický masakr stáhl z Damašku velvyslankyni Evu Filipi?

4%
96%
hlasovalo: 7292 lidí

Když už jsme u politických soupeřů, dlouho se za samozřejmost považovalo, že druzí budou sociální demokraté. Tady se však potvrzuje i vaše prognóza a jejich preference stále klesají, v posledním průzkumu agentury Kantar TNS mají 12,5 procenta, jen těsně před komunisty. Navíc tam není zahrnuta koalice KDU-ČSL – STAN, která sice může pohořet a nedosáhnout deseti procent, ale na druhou stranu má potenciál i překvapit a mít třeba i patnáct procent. Ostatně to uvádíte ve svém posledním textu na serveru Vaše věc s názvem Debakl před branami. Kdo tedy vlastně protne cílovou pásku parlamentních voleb jako druhý?

Sociální demokracie může mít velkého soupeře v lidovcích plus Starostech a nezávislých. Pokud se tedy nebudou rozhádávat. Jak to dělá teď Jiří Čunek, který se chová jako agent Andreje Babiše. Jestli se ale dají dohromady a povedou rozumnou volební kampaň – obě tyto politické organizace jsou velice kompatibilní a vhodně se doplňují v regionech, kde ta druhá je slabší – jsou schopni se dostat na výsledek 12 až 15 procent. Musím ale svoji prognózu toho, jak dopadne sociální demokracie, pomalu upravit. Nečekal jsem totiž, že se na hranici 12,5 procenta dostane už teď na základě březnových výsledků. Čekal jsem, že se dostane do koridoru 10–12 procent někdy v období červen až září. A ona už je tam teď. Moje prognóza pro ČSSD na volby – pokud nezmění předsedu, marketingový přístup a programově neztopoří – je, že se dostane do koridoru 8 až 12 procent.

Připadá tedy za současné konstelace vůbec v úvahu občas zmiňovaná varianta, že by se proti vítěznému hnutí ANO po volbách všichni spojili a Andrej Babiš a jeho hnutí by skončili v opozici? Měli by na to vůbec sílu?

Ne. Myslím, že sílu by na to neměli. A pak, že by se spojili komunisté s TOP 09, to není vůbec myslitelné. Nejpravděpodobnější varianta, pokud bude mít hnutí ANO kolem třetiny hlasů – což samozřejmě mít nemusí a může získat 25 procent a pak by musela jít cestou koaliční vlády – je minoritní vláda, která podle mého názoru může především spoléhat na komunistické hlasy ve sněmovně. Andrej Babiš bude potom hledat podporu napříč politickým spektrem a měl by zajištěné čtyři roky pohodlného vládnutí.

Svého času prý Andrej Babiš řekl, že jste nejlepší premiér všech dob. Jak vidíte vy Andreje Babiše? Je příkladem pracovitého a úspěšného člověka, nebo, jak o něm řekl Miroslav Kalousek, šizuňk?

Je jedno i druhé. Je mimořádně úspěšný člověk, to nelze vůbec rozporovat. Dostal se do cizího prostředí – do politiky – a v ní také obstává. Jiná věc je, že si víc hledí svých osobních a firemních zájmů nežli zájmů republiky. Snaží se ale, aby to bylo vcelku v jisté rovnováze. Myslím, že na něj tahle garnitura politiků včetně sociálnědemokratických vůbec nemá.

Andrej Babiš přichází s novým typem pragmatické politiky, která podle něj není ani levicová, ani pravicová. Je to nějaký trend, je to budoucnost politiky?

Všechno už tady bylo. Tohle je takový gaullistický typ politiky. Charles de Gaulle přišel v roce 1958 do francouzské politiky a během krátké doby ustanovil instituce páté republiky. Fungují dodnes. Tehdy se opřel o svoji politickou stranu, která byla hnutím. Bralo jak z levicových, tak pravicových témat. Byli tam zastoupeni bývalí radikální socialisté, socialisté, pravičáci, křesťanští demokraté. Tohle je něco podobného. Není to nic nového pod sluncem. Dějiny se opakují.

Myslíte, že levice a pravice, které jsou u nás nyní v útlumu, se časem vzpamatují a budeme opět moci očekávat hlavně jejich souboj?

Politické strany, jestli chtějí mít budoucnost, se musejí ze svých chyb poučit. Systémově je ale těch chyb tolik, že k tomu bude potřeba silné lídry, aby něco změnili. V tuhle chvíli je v těch stranách vůbec nevidím. Aby ty politické strany byly nuceny rozšiřovat svoji členskou základnu, aby nastal konečně přirozený výběr lidí. Aby vytvářely kádry pro politickou práci na všech úrovních. To, co se dařilo sociální demokracii v době mého předsednictví a co se dařit přestalo.

Po parlamentních volbách se konají volby prezidentské, takže se o prezidentech hodně mluví. Zatím se v polistopadové historii staly prezidenty tři výrazné politické osobnosti posledních 25 let – Václavové Havel a Klaus a Miloš Zeman. Může se na jejich úroveň dostat i Andrej Babiš a stát se případně prezidentem?

Jeho éra ve výkonné moci nebude mít tak dlouhého trvání. Jedno, maximálně dvě volební období. A pak zánik jako supernovy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výměna Sputniku za Vrbětice? Krycí cesta pro Pivoňku? Kdepak. Pirát Ferjenčík tuší jiný důvod, proč Hamáček spěchal do Ruska

17:52 Výměna Sputniku za Vrbětice? Krycí cesta pro Pivoňku? Kdepak. Pirát Ferjenčík tuší jiný důvod, proč Hamáček spěchal do Ruska

„Pokud by zadlužování pokračovalo tempem, do kterého se pustila současná vláda, tak směřujeme k řeck…