Jiří Pospíšil: Stranická média Zemanovi nevadí, ale ČT či Český rozhlas mu leží v žaludku. Těžko se zbavuji podezření, že...

27.05.2016 5:15

ROZHOVOR O některých výrocích prezidenta Zemana i o volbě budoucího prezidenta promluvil pro ParlamentníListy.cz europoslanec Jiří Pospíšil. Vyjádřil se k tomu, jaké má podle jeho názoru šance Miloš Zeman na své znovuzvolení i k tomu, jak to vypadá s jeho vlastní kandidaturou na prezidenta. „Pro mne je klíčové, aby prezidentem byl někdo, kdo nebude společnost rozdělovat jen proto, aby byl zvolen znovu,“ řekl Jiří Pospíšil a vyjádřil se i k aktuální situaci ohledně uprchlické krize.

Jiří Pospíšil: Stranická média Zemanovi nevadí, ale ČT či Český rozhlas mu leží v žaludku. Těžko se zbavuji podezření, že...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Co si myslíte o výrocích prezidenta Zemana ohledně České televize – například, že je hlásnou troubou TOP 09 a že by neměla být veřejnoprávní, ale státní institucí?

Když jsem ten výrok o zestátnění slyšel poprvé, napadlo mne, že pan prezident byl dobrým žákem, když se jel do Číny učit stabilizovat společnost. Ale vážně: politici by neměli útočit na média jen z toho důvodu, že se jim nelíbí, co o nich píší nebo vysílají. Zestátnění by bylo nebezpečné i kvůli tomu, že už teď některá média ovládá šéf jedné z vládních stran.

Souhlasíte se Zemanovým názorem, že by se měly zrušit koncesionářské poplatky?

Debata o změně koncesionářských poplatků je možná, ale smysl bude mít pouze pokud se vymyslí, jak jinak se bude veřejnoprávní televize a rozhlas financovat. Populisticky zrušit poplatky, ale pak tato média platit z daní občanů, by bylo k ničemu. Znamenalo by to totiž pouze to, že občané zaplatí stejně, ale poplatek se bude akorát jmenovat jinak.

Jak vy vidíte kvalitu práce médií, hlavně těch veřejnoprávních a souhlasíte v tomto směru s názory Miloše Zemana?

Nesouhlasím. Je zajímavé, že stranická média panu prezidentovi nevadí, ale ČT či Český rozhlas mu leží v žaludku. Těžko se zbavuji podezření, že tady není meřítkem kvalita novinářské práce, ale to, zda si média dovolí kritiku prezidenta a jeho okolí.

Prezident se v těchto dnech při debatě se studenty nelichotivě vyjádřil ke Zdeňku Bakalovi. Přirovnal ho ke Koženému a údajně také řekl, že je třeba ho zavřít. Co si o tom myslíte?

O zavírání lidí nemohou rozhodovat politici, dokonce ani prezident. To bychom byli někde v Africe. Od zavírání lidí tu máme naštěstí policii a soudy. Ty musí rozhodnout, zda a co pan Bakala případně provedl. A to říkám i s ohledem na to, že se způsobem podnikání pana Bakaly osobně nesouhlasím.

Anketa

Podporujete Zemanův návrh na zestátnění České televize?

95%
5%
hlasovalo: 18839 lidí

Jak vidíte šance Miloše Zemana na znovuzvolení prezidentem?

Do voleb půjde Miloš Zeman, pokud bude nakonec kandidovat, určitě jako favorit. Nikdo ale není neporazitelný. Vyprávět by mohl pan Fico na Slovensku nebo bývalý polský prezident. Rozhodnou hlasy voličů a do voleb zbývá ještě hodně času.

A jak vnímáte další jména, o kterých se v tomto směru mluví. Například textař Horáček nebo kněz Halík…

Oba se prosadili ve svých oborech a patří ke známým osobnostem. Osobně si ovšem myslím, že proti Miloši Zemanovi se lépe prosadí někdo, kdo má s „tvrdou“ politikou konkrétní zkušenost. Už minulá volba dokázala, že voliči rádi mluví o nových, nezávislých osobnostech, ale pak u volebních uren hlasují pro zkušené politiky. 

I vy jste řekl, že zvažujete kandidaturu na prezidenta. Trvá to? A podle čeho se rozhodnete?

O kandidatuře přemýšlím. Rozhodnu se podle toho, zda má případná kandidatura v aktuální situaci přispěje k výměně na Pražském hradě. Je pro mne totiž klíčové, aby prezidentem byl někdo, kdo nebude společnost rozdělovat jen proto, aby byl zvolen znovu.

TOP 09 zveřejnila takzvaný seznam nesvobody. Myslíte si Vy osobně, že nám vláda opravdu bere svobodu?

Bohužel ano. Vláda místo potřebných reforem připravuje zákony, které neřeší společenské problémy, ale omezují svobodu a občany šikanují. Jako příklad stačí jmenovat nápad zavést speciální pokuty za urážku úředníka nebo dovolit policii bez souhlasu soudu vstupovat k lidem do domu, což považuji za zbytečnou snahu brát lidem svobodu v každém případě, kdy si stát chce zjednodušit činnosti, které má pro občany za jejich daně vykonávat. Proto je dobře, že tento stav opozice, v podobě TOP 09, nepodceňuje a na ochranu svobody občanů tímto způsobem poukazuje.

Když se od nás podíváme do zahraničí. Jak vidíte aktuálně uprchlickou krizi a nové cesty uprchlíků do Evropy?

Díky zemím, jako je Makedonie, přichází nyní méně lidí přes Balkán. Hrozí ale samozřejmě to, že se migrační vlna přesune zpět na trasu Libye-Itálie. V takovém případě musíme jako Evropa umět ochránit námořní hranici, a to i za použití prostředků, které vykompenzují fakt, že v Libyi nyní neexistuje opravdu fungující vláda. 

Bude se podle vás migrační vlna během léta dál zhoršovat? V některých médiích už přece jen není tolik zpráv na toto téma jako v minulých měsících. Jak si to vysvětlit?

Lidí nyní přichází do Evropy méně. To je fakt. S letním počasím se to může ale změnit. Migrační krize ještě určitě neskončila.

Pedagog Pavel Nováček v LN varuje, že po zimním uklidnění migračního toku nesmíme zapomenout, že problém, proč lidé utíkají, zdaleka nebyl vyřešen a to nejhorší nás teprve čeká. Buď se podle něho z Evropy stane Afrika a Blízký východ, anebo musí Evropa začít mnohem výrazněji investovat do rozvojové pomoci a motivovat lidi, aby neutíkali k nám, ale zůstávali doma. Jak to podle vás dopadne?

Pan Nováček má pravdu v tom, že musíme investovat do rozvojové pomoci – tedy pomáhat lidem tam, kde žijí, nebo blízko jejich domovských zemí. Pak nebudou chtít tolik odcházet do Evropy. Samozřejmě to musí jít ruku v ruce s bojem proti pašerákům lidí.

Několikrát už zazněla varování, že poté, co Rakousko zpřísňuje hraniční kontroly a staví dokonce plot v Brennerském průsmyku, hrozí, že migrační vlna půjde přes Česko. Ministerstvo vnitra říká, že policie i armáda jsou připraveny, z druhé strany někteří vojenští analytici tvrdí, že při větším náporu nemáme šanci s našimi počty vojáků a policistů hranice ubránit. Do jaké míry se toho máme podle vás obávat?

Musíme být připraveni nasadit všechny prostředky, pokud by taková krize propukla. Logicky vzato více vojáků a policistů než máme, ani nasadit nemůžeme. Návrhy na vytváření nějakých milicí a dobrovolnických sborů nepovažuji v této souvislosti za rozumné.

Je nebo není podle Vašich informací pravda, že cesta migrantů do Německa povede i přes Českou republiku?

Osobně si myslím, že uzavření Brenneru migrační vlnu přímo do České republiky nenasměruje. Pokud hranice uzavřou Rakušané, cesta nevede ani přes Maďarsko, protože to svou hranici už brání nyní. Navíc ČR zatím není cílovou zemí, kam migranti chtějí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To je liché. Po konci Vrbětic a „zabití“ míru na Ukrajině velké varování

4:44 To je liché. Po konci Vrbětic a „zabití“ míru na Ukrajině velké varování

Ukrajinci před dvěma lety uvěřili Západu a odhodili možnost brzké mírové dohody, která by ukončila v…