Jiří Pospíšil s námi hovořil o migrantech. I Brusel prý dělá neuvěřitelné chyby

22.02.2016 19:46 | Zprávy

ROZHOVOR Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil vítá, že po maratonu vyjednávání došlo ke kompromisní dohodě mezi EU a Velkou Británií, protože odchod Britů z Unie by podle něj neprospěl Evropě ekonomicky ani politicky. „Je nyní ale na místě hlubší analýza obsahu a dopadů dohody a toho, nakolik se premiéru Sobotkovi povedlo v Bruselu uhájit zájmy občanů ČR, zejména těch, kteří žijí v Británii,“ prohlásil Pospíšil. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hovořil o aktivitě zemí Visegrádu, skepsi vůči Řecku a Turecku i důsledcích, jaké by pro Česko měl rozpad Schengenu.

Jiří Pospíšil s námi hovořil o migrantech. I Brusel prý dělá neuvěřitelné chyby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Co jste říkal na to, jak bylo jednání Visegrádské čtyřky před evropským summitem prezentováno v německých médiích? Uváděla, že je to truc podnik zemí střední Evropy proti migrační politice německé kancléřky Angely Merkelové. Co si o aktivitě V4, která stejně neuspěla, myslíte? 

Myslím si, že je dobře, že se státy Visegrádské čtyřky scházejí a domlouvají na společném postupu na evropském summitu. V minulosti byl Visegrád spíše akademický spolek, kde si státy střední Evropy vyměňovaly svá stanoviska, informovaly se o jednotlivých reformách a podobně, ale v rámci Evropské unie Visegrád velký dopad neměl. Teď se zdá, že – díky migrační krizi – význam Visegrádu roste, a doufejme, že se to v budoucnu potvrdí. Ještě v létě Polsko změnilo svůj názor k povinným kvótám, který prezentovalo na Visegrádu, a hlasovalo pro kvóty. Teď je v Polsku jiná vláda, doufejme, že nyní bude lepším partnerem zbylým zemím Visegrádu, než byla ta minulá. Takže já tuhle aktivitu vítám, myslím, že to je správně. Stejně jako v rámci EU hájí své zájmy Německo, hájí své zájmy Francie nebo románské země, jako jsou Španělsko, Portugalsko, Itálie, je logické, že země střední Evropy, které mají podobnou historii a podobné společenské a politické problémy, se snaží informovat o svém postupu a mluví společnou řečí. 

Když jste zmínil povinné kvóty pro rozdělování uprchlíků mezi členské státy Evropské unie, jak vnímáte fakt, že pro povinné přijímání uprchlíků se v západních zemích Evropy vyslovuje mnohem více lidí než u nás nebo v zemích střední Evropy? 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Stávka na ČT

Co říkáte na to, že ČT, která je placená z našich peněz vlastně stávkuje a zasahuje stávkou do vysílání? Já chápu, že chtějí vyjádřit svůj názor a ve svém volném čase, ať tak činí, ale zasahovat do vysílání mi nepřijde vzhledem k poplatkům, které platíme košér. Jak se na to díváte vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

18:00 Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

Architekt, pražský zastupitel a kandidát SPD na primátora hlavního města Prahy Milan Urban v rozhovo…