Jsou redaktoři ČT hodnoceni za chválení EU? Poslanec se dostal k číslům

28.02.2021 11:51

ROZHOVOR Ve Francii jsou veřejnoprávní redaktoři hodnoceni podle toho, jak pozitivně referují o Evropské unii. Podle poslance SPD Radka Rozvorala bychom se měli ptát, zda to v České televizi je stejné, protože čísla ukazují, že z Kavčích hor se chvála Evropské unie šíří nadstandardně. Naopak jiné zprávy, třeba o tom, jak členské státy podporují migraci, se na obrazovku nedostanou.

Jsou redaktoři ČT hodnoceni za chválení EU? Poslanec se dostal k číslům
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Nedávno jste na sociální síti položil řečnickou otázku, zda jsou odměny redaktorů České televize odvislé od toho, jak propagují Evropskou unii. Co vás k této otázce přivedlo?

Ano, byla to řečnická otázka... Ale vlastně, měl by na ni dostat odpověď každý občan, který platí koncesionářský poplatek ČT. Na otázku mě navedl francouzský deník Le Monde, který informoval, že ve francouzských veřejnoprávních sítích stanic France Télévisions nově závisí odměny šéfredaktorů na tom, jak hodně propagují Evropskou unii.

V této souvislosti jsem se snažil získat data, jaký prostor věnuje Česká televize evropskému dění v porovnání s dalšími komerčními televizemi, konkrétně TV Nova a FTV Prima. Zjištěná data jasně vypovídají, že v rámci hlavních večerních zpráv je vysíláno na ČT v průměru třikrát více pozitivních informací o EU oproti výše zmíněným komerčním televizím, což zajisté není standardní. Bylo by zajímavé tuto otázku položit generálnímu řediteli ČT.

Máte celkově pocit, že zpravodajství České televize má i jiné ambice, než pouze informovat?

Anketa

Kdo je lepší politik?

70%
hlasovalo: 14310 lidí
Tento dotaz by měl být také směřován na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. Dobře víte, jakou sílu mají v dnešní době média, a i z výše uvedené odpovědi na vaši předchozí otázku mohu konstatovat, že Česká televize, hlavně v rámci zpravodajských pořadů vysílaných na ČT1 a ČT24, nedodržuje vyváženost a objektivitu a cíleně propaguje EU. Občané by měli dostávat vyvážené a objektivní zpravodajství, neboť oni na chod České televize přispívají. ČT je veřejnoprávní televize, která má povinnost ze zákona poskytovat prostřednictvím svého vysílání validní pořady.

Téma televizního zpravodajství a jeho motivací je součástí širšího problému svobody slova a svobody informací. SPD nedávno vydalo poměrně obsáhlé stanovisko, odmítající cenzuru.

Naše hnutí SPD má od svého vzniku ve svém politickém programu jasně stanoveno, že chce funkční, úsporný a demokratický stát, kde se občané dovolají svých práv, a který od občanů žádá přiměřené povinnosti. Proto podporujeme systém rovnováhy občanských svobod a povinností. Občané mají mít přirozené právo na ochranu svého soukromí, identity, osobních informací a dat před preventivním špehováním státu a musí jim být zabezpečeno právo sdílet a využívat svobodně informace na internetu, pokud tím není porušován zákon, což mohou posoudit pouze orgány činné v trestním řízení.

Když už jsme u té Evropské unie, zmínil jste nedávno také další vlnu migrace, které musí Evropa čelit. Konkrétně na Kanárských ostrovech slíbil španělský levicový ministr pro migraci tisíce míst pro běžence v hotelích místo turistů. To jsou ale věci, o kterých se z Evropy příliš neinformuje…

Ano, přesně tak, jak říkáte. To vše potvrzuje mé odpovědi na vaše první dvě otázky. Většina lidí nemá možnost dostat se ke zprávám, které nabízejí renomované zahraniční zpravodajské servery, takže i o tomto by měla informovat Česká televize. V hnutí SPD pouze požadujeme, aby naši občané nebyli cíleně zahlcováni neobjektivními zpravodajskými pořady, neboť, jak dobře víme, zejména starší a velmi mladí občané jsou velmi ovlivnitelní.

V Evropské unii se také v posledních týdnech objevila iniciativa na zrušení Benešových dekretů. Neodmítla to ani Evropská komise. Vy jste si stěžoval, že proti tomu nijak nebojuje ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Co na tuto iniciativu a postoj ministerstva říci?

Naši vrcholní představitelé politické moci by měli hájit zájmy naší republiky a konat politiku prospěšnou pro naše občany. To se týká i europoslanců, zvolených do Evropského parlamentu za Českou republiku. Evropská komise nyní prosazuje tzv. „právní stát“ a začíná postupně zvyšovat sankce vedoucí proti Polsku a Maďarsku. V posledním případě to byl útok na Slovensko ve věci zrušení Benešových dekretů. To vše s cílem, aby byla oslabena suverenita jednotlivých členských zemí.

Počkejme si, jak se tyto kauzy budou dále vyvíjet a jakou „pozitivní roli“ v nich sehraje místopředsedkyně Evropské komise „pro hodnoty a transparentnost“ Věra Jourová. Ministr zahraničí Tomáš Petříček je také prioritně prounijní a zájmy naší republiky jsou pro něj až na druhém místě.

SPD předkládá návrh na zaručenou aktivní pomoc živnostníkům v současné pandemické uzávěře. V čem se liší od návrhů vlády?

Našemu hnutí SPD není osud živnostníků v této těžké pandemické době lhostejný. Víme, že celá řada z nich musela své živnosti uzavřít z důvodu vládních opatření, ale adekvátní pomoci od státu se jim nedostalo. V Poslanecké sněmovně jsme prostřednictvím našich poslanců zastoupených v poslaneckém klubu hnutí SPD předložili řadu návrhů změn zákonů, které se vztahují k pomoci živnostníkům, ale celá řada z nich nebyla akceptovaná, protože pro ně nehlasovali poslanci z ostatních parlamentních stran.

Z důvodu vládních opatření muselo opět od října roku 2020 mnoho OSVČ ve vybraných oborech zcela zastavit anebo naprosto omezit svou výdělečnou podnikatelskou činnost. Proto navrhujeme, aby OSVČ, které splňují podmínky § 2 a § 6 zákona č. 461/2020 Sb., o kompenzačním bonusu v souvislosti se zákazem nebo omezením podnikatelské činnosti v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2, jejichž činnost byla bezprostředně zakázána nebo alespoň z 80 % omezena opatřeními vlády v rámci nouzového stavu, aby tyto osoby nebyly povinny platit zálohy na pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti za všechny kalendářní měsíce v období leden až červen 2021. Pro placení pojistného na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti za rok 2021 navrhujeme odpuštěné zálohy považovat za zaplacené, ve výši, v jaké byly vyměřeny.

Hnutí SPD chce také zajistit, aby byla zákonem všem postiženým OSVČ v souvislosti s vládními opatřeními nadále započítávána povinná doba pojištění a nebyly nijak dotčeny jejich důchodové nároky. Zdravotní pojištění by měl za tyto osoby, podobně jako za osoby nedobrovolně nezaměstnané, po tuto omezenou dobu platit stát.

Výše uvedený návrh zákona je nyní předložen ve Sněmovně a pevně věříme, že v nejbližší době bude jeho projednávání zařazeno na program schůze PS a získá potřebnou podporu.

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • poslanec

Premiér Andrej Babiš šíří po médiích zprávy o tom, že podnikatelé mu děkují, že díky státním podporám dostávají více peněz, než by vydělali... Ze stížností podnikatelů se mi ale zdá, že realita bude poněkud jiná...

V této věci si umíte sám udělat obrázek, neboť statistické údaje o tom, kolik živnostníků za období vyhlášeného nouzového stavu ukončilo své podnikání, jsou nezvratné. V údajích, které zveřejnila analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová na základě ověřitelných dat, se uvádí, že podnikání loni přerušilo rekordních 99.329 živnostníků. To je o 43 procent ukončených živností více než v roce 2019 a o 65 procent víc než v roce 2018. Postiženy byly celé segmenty podnikání, firmy se dostávaly do existenčních problémů, což se také projevilo mezi OSVČ.

Nejvíce přerušených živností loni bylo ve volné živnosti – výroba, obchod a služby. Následovalo stravování a také maloobchod v nespecializovaných prodejnách. Nejvíc živnostníků loni přerušilo podnikatelské aktivity v Praze (17.100), Středočeském (12.362) a Jihomoravském (11.208) kraji.

Ministr Karel Havlíček představil už asi třicátý program „anticovid“. Postup je vždycky takový, že na začátku je senzačně ohlašován nějaký nový program, pak se ukáže, že je mnohem skromnější a problematičtější. Máte vy nějakou zkušenost (třeba od voličů), jak čerpání z tohoto programu probíhá?

Anketa

Jaká opatření NEBUDETE dodržovat?

hlasovalo: 5556 lidí
Nás v hnutí SPD velice mrzí, že vláda koná nesystémové kroky a v nastavené pomoci všem lidem, kteří z důvodu pandemie koronaviru a následných opatření byli omezeni ve svém podnikání nebo výkonu profese, nedokázala přiměřeně (alespoň v určité výši) a včas kompenzovat to, o co přišli.

Konkrétně ministr Havlíček vždy něco přislíbí určité skupině podnikatelů, ale ve skutečnosti, jak se říká, „skutek utek“. Vláda by měla vystupovat jako sehraný tým, který má velmi důkladně zpracované strategie  – např. řešení chybějícího personálu v nemocnicích, zajištění dostatku očkovacích vakcín pro lidi, kteří se chtějí nechat dobrovolně očkovat proti nemoci covid-19, forma kompenzace pro podnikatele – a v rámci těchto strategií různé varianty řešení dalšího postupu.

Vláda by měla aktivně naslouchat odborníkům, opozici a těm, kteří navrhují podněty na zlepšení. Naše hnutí navrhuje vládě různé podněty vedoucí ke zlepšení současné situace, leč bez odezvy, na což nejvíce doplácejí občané.

SPD chce usilovat o zrušení nouzového stavu. Co jste říkal na všechny ty až bizarní zápletky, které se v souvislosti s jeho ukončením a následným obnovením ve Sněmovně i jinde odehrávaly?

V tom nejvíce zklamal tzv. demoblok (ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a Starostové), jelikož jeho poslanci nejprve hlasovali ve Sněmovně proti prodloužení nouzového stavu, aby se následně premiér Babiš domluvil s hejtmany demobloku na vyhlášení nového nouzového stavu (podle nás neústavního). Korunu tomu všemu potom nasadil ještě předseda Senátu Vystrčil (ODS), který veřejnosti sdělil, že bylo toto vyhlášení nouzového stavu protiústavní a že podá ústavní stížnost. Počínání ODS („Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil.“) bylo tedy v této věci jako v Kocourkově.

Dle mého názoru to byla úplně zbytečná ztráta času pokaždé, když jsme se v Poslanecké sněmovně dohadovali o prodloužení nouzového stavu. Mohli jsme se věnovat projednávání důležitých návrhů a změn zákonů potřebných v této nelehké době. Naše hnutí podpořilo první prodloužení nouzového stavu na jaře minulého roku, jelikož v té době bylo potřeba (při všech dalších hlasování o prodloužení nouzového stavu jsme byli vždy proti), ale už v té době jsme navrhovali provést změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, čímž by se už další plošný nouzový stav nemusel vyhlašovat, a na základě této změny by bylo možno přijímat opatření zajištující zdravotní ochranu našich obyvatel.

Vláda ale na naše doporučení nedala a po roce předložila po dohodě s demoblokem tzv. pandemický zákon, který má podle nás mnoho nedostatků a proto jsme hlasovali proti jeho přijetí.

Vy jste se vyjádřil, že vláda si tímto udělala z Ústavy trhací kalendář. Co vám na jejím postupu vadí nejvíce?

K této odpovědi vám přetlumočím stanovisko hnutí SPD, které v rámci jednání 86. schůze Poslanecké sněmovny dne 18. února 2021 uvedl náš předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Současný vládou České republiky vyhlášený nouzový stav ignoruje a obchází rozhodnutí Poslanecké sněmovny z minulého čtvrtka. Je to nouzový stav vyhlášený vládou hnutí ANO a ČSSD, který ignoruje to, že Sněmovna dne 11. února neprodloužila svým hlasováním nouzový stav. Vláda neakceptovala toto rozhodnutí Sněmovny a v neděli 14. února 2021 nouzový stav vyhlásila znovu. To znamená, vláda rozhodla pokračovat v nouzovém stavu bez přerušení proti vůli rozhodnutí Poslanecké sněmovny. Vláda se fakticky rozhodla ignorovat ústavní roli Sněmovny, především její kontrolní funkci nad jednáním vlády. Argumentace vlády, že jednala na základě žádosti hejtmanů, je zcela účelová, a hejtmani se tak fakticky zbavili své odpovědnosti. Dochází k nekonečnému prodlužování nouzového stavu. Vláda selhala a nyní žádá pokračovat ve svých chybách mimo rámec Ústavy.

A to je důležité, ať se jedná o jakoukoliv vážnou situaci. Je potřeba dbát na dodržování Ústavy, protože v okamžiku, že v jakékoliv situaci přestaneme dbát na dodržování Ústavy, tak končí demokracie v České republice. Ústava je základní dokument této země a je povinností Sněmovny ji chránit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Legenda Jiří Holík: Demokracie tu platí, jen dokud se vším souhlasíte. Jinak běda

21:26 Legenda Jiří Holík: Demokracie tu platí, jen dokud se vším souhlasíte. Jinak běda

Jiří Holík kritizuje financování stran a hnutí, které se nedostaly do Sněmovny, koalice musí mít pod…