Kandidát na hejtmana Kulhánek: ODS má co napravovat

22.08.2016 14:41

Žádný hejtman nezmění život občanů v kraji. Našim cílem je prosadit takové fungování kraje, aby se staral o skutečné potřeby našich lidí a vytvářel podmínky pro dobrou kvalitu života v našem kraji. To se zatím neděje, říká dlouholetý starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS). Kde se skrývá potenciál kraje? Představil nám návrh, jak zabránit sestěhování nepřizpůsobivých do regionu a zneužívání sociálních dávek. I plán na snížení nezaměstnanosti. Kriticky se také vyjádřil nejen na adresu vedení kraje, ale zejména státu. Proč?

Kandidát na hejtmana Kulhánek: ODS má co napravovat
Foto: archiv starosty
Popisek: Starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS)
reklama

S jasnou převahou vyhrála ODS volby v Ústeckém kraji poprvé a naposledy v roce 2008. Proč dosáhly v minulých volbách levicové strany na Ústecku vítězství? Máte na to odpověď?

ODS nedělala v kraji svou práci dobře, a proto ji voliči opustili. Máme co napravovat. Získat zpět ztracenou důvěru je velmi těžké. Samozřejmě zde hraje i roli, že jsme kraj s řadou sociálních problémů. Lidé zde mají k levicovým stranám a stranám, které navrhují jednoduchá řešení, mnohem blíže.

Od vzniku krajských samospráv v Česku se také do čela kraje dostal poprvé zástupce KSČM. Jak byste ho hodnotil?

Po chybách předchozích vedení kraje, jak ODS, tak ČSSD, se dá hodnocení současného stavu shrnout do věty: „Mezi slepými, jednooký králem.“

Jak nyní vidíte vaše šance? Z kolika mandátů byste měl radost?

Z výše uvedeného je jasné, že nejsme favorité krajských voleb. Přesto si myslím, že máme dobrý tým zkušených lidí z komunálu, kteří stojí pevně nohama na zemi a ví, co je potřeba v našem kraji opravdu dělat pro lepší život. Budu mít radost z každého mandátu, který se nám podaří získat.

Jaké je podle vás největší reálné nebezpečí, které by mohlo vzejít z výsledku voleb?

Žádné nebezpečí nehrozí. Ať volby dopadnou jakkoliv, vždy se bude muset nová garnitura snažit podle svých možností a schopností. Takže se nestrašme. :)

Jak jste se vyjádřil před volbami v roce 2012 pro ParlamentníListy.cz, kraje jsou podle vašeho názoru drahé a krajská veřejná správa přebytečná, jelikož se adekvátně s jejím vznikem nesnížil rozsah správy celostátní. ,,V době existence okresních úřadů se vykonávala stejná agenda s mnohem nižšími počty úředníků. Žádný hejtman nezmění život občanů v kraji. To je jenom iluze.“ S čím tak vlastně do voleb jdete? Jaké jsou vaše cíle?

Ano, to jsem se vyjádřil přesně a stále to platí. Našim cílem je prosadit takové fungování kraje, aby se staral o skutečné potřeby našich lidí a vytvářel podmínky pro dobrou kvalitu života v našem kraji. To se zatím neděje. Máme problémy v sociální oblasti, ve zdravotnictví, v bezpečnosti, ve veřejné dopravě, zaměstnanosti atd. Když si vytáhnete údaje statistického úřadu, tak zjistíte, že se situace za celá léta nezlepšuje a náš kraj je v celorepublikovém měřítku stále na chvostu.

S Ústeckým krajem jsou úzce spojeny problémy s tzv. nepřizpůsobivými. Kadaň, kde působíte čtrnáctým rokem jako starosta, se již v minulosti rozhodla řešit situaci sociálně slabých obyvatel koncepčně i ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování. Máte jasno v tom, jak problém řešit na krajské úrovni?

Určitě lze na úrovni obce situaci s nepřizpůsobivými řešit do určité míry koncepčně. Je to ale mravenčí a dlouhodobá práce. Agentura nám pomohla a výsledky máme. Tristní je naopak to, že díky pokřivené legislativě, konkrétně sociální dávky na bydlení, se do Ústeckého kraje valí další a další nepřizpůsobiví, kterých se v jiných krajích zbavují a cpou je k nám. Někdy si připadám jako Řecko s uprchlíky. A co na to kraj? Ticho po pěšině, nechává v tom obce samotné. Přitom má ze zákona o krajích možnost zákonodárné iniciativy a tu nevyužívá! Stačí vyplácet dávku na bydlení maximálně do výše místního nájmu v obecních bytech a máte po migraci a nemusíte vyplácet přes úřady práce obrovské částky do kapes vlastníků bytů a ubytoven. Nemusíte ani tvořit velmi pochybný zákon o sociálním bydlení, který nebude v praxi fungovat. Kraj je pasivní a nepomáhá. To je jedna ze zásadních věcí, kterou změníme.

Ústecký kraj nebývá v médiích reflektován příliš pozitivně a v nedávném porovnání kvality života ve všech regionech České republiky se umístil jako předposlední. Hlavní příčinou je podle tohoto průzkumu slabá ekonomika kraje. Jaké jsou v tomto směru vaše plány, ale i možnosti?

Pokud stále budeme jen podporovat pasivní a nepřizpůsobivé, tak se není čemu divit. Musíme obrátit podporu k aktivním lidem, vytvářet dobré podmínky pro živnostníky a malé podnikatele a přestat je dusit nesmyslnou legislativou jako například zákaz kouření v hospodách, elektronickými pokladnami apod. Ústecký kraj má obrovský potenciál v cestovním ruchu, který neumí prodat. Máme nádherné památky i krajinu. Zde chybí jasný tah na branku. To je jeden z příkladů kudy dál.

Jak konkrétně lze v příštích letech pomoci podnikatelům v kraji a podpořit tak vznik nových pracovních míst? Co je největší překážkou pro podnikání v kraji?

Opak je pravdou, pracovních míst je dost a pro zaměstnavatele je velký problém sehnat kvalifikovaný, ale mnohdy i nekvalifikovaný personál. Dochází k tomu, že na průmyslových zónách dotovaných státem si podniky dovážejí dělníky až z Mongolska. Takže za české peníze řešíme nezaměstnanost v Mongolsku, Ukrajině a já nevím kde ještě. Část našeho obyvatelstva je prostě líná a než by šla do práce, tak raději navštíví úřad práce, kde si vyřvou sociální dávky. Popřípadě nechají u posudkového lékaře ze sebe udělat téměř invalidy. Prostě život na sociálních dávkách je pohodlný a nakonec si vedle dávek řada lidí vydělává na černo a nikdo to neřeší. Unikají obrovské peníze státu, které mohou vykrýt potřeby ve zdravotnictví, aby nám neutíkali lékaři a sestřičky do zahraničí. Existuje na to lék, omezme zásadním způsobem sociální dávky a vyplácejme je například jen za práci pro obec. Jinak považuji za zásadní srovnat podmínky pro podnikání na stejnou úroveň jak pro zahraniční, tak pro naše podnikatele. Lákáme k nám cizince a na naše vlastní nemyslíme.

Vláda na svém zasedání minulý měsíc odložila schválení příspěvku horníkům ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s útlumem těžby hnědého uhlí na Mostecku, což se nelíbí nejen hejtmanovi, ale zejména řadě horníků, kteří si stěžují, že stát neměřím horníkům z Mostecka a Ostravska stejně. Souhlasíte?

Nic proti horníkům, ale proč náhrady na zmírnění sociálních dopadů má řešit stát? Proč na Ostravsku tyto dopady neřeší OKD?  Přece stát tu situaci nezavinil, měl by se postarat vlastník. Stejné je to na Mostecku. Limity těžby byly odsouhlaseny vládou v roce 1990 a s tím se také celá léta počítalo. Ví se, dokdy se bude těžit. Vlastník hornické společnosti to věděl a měl a má se na to připravit a také situaci řešit. Proč stát? To by pak stát musel takto řešit všechny fabriky v ČR, kde dochází k útlumu výroby. Ale od toho se snad zřídily úřady práce.

Věříte, že se v prosinci skutečně otevře poslední úsek dálnice D8? A především, jaké další investice do dopravní obslužnosti a infrastruktury v kraji považujete za stěžejní?

Neumím posoudit, nakolik je podloží stabilní, aby nedocházelo k dalším sesuvům. Každopádně mne zaráží, jak se u takové velké stavby dělal geologický průzkum, že se podobná věc nemohla předpokládat? Ale po bitvě je každý generál, tak nechci soudit. Je to samozřejmě investice státu, nikoliv kraje.

Jinak se musí investovat do oprav stávajících komunikací. Těch je ve vlastnictví kraje velmi mnoho a řada z nich stále v neutěšeném stavu. Zásadní je rovněž zajištění dopravní obslužnosti kraje jak autobusy, tak vlaky. Jsem rád, že kraj konečně na poslední chvíli vyslyšel naše argumenty a začal se podílet na řešení regionálních vlaků. V autobusové dopravě jsou rezervy zejména v mezikrajské, kde to kraj neumí z nepochopitelných důvodů vyřešit. Jako příklad mohu uvést spoje z našeho regionu do Prahy, které jsme si museli shánět sami, byť je to role kraje. Rovněž velmi pozadu je kraj ve stavbách cyklostezek. Například na tolik preferované cyklostezce podél Ohře nepostavil kraj ani metr. Všechny stavby podél Ohře si zajišťovaly a dosud zajišťují samy obce. Spolupráce dlouho vázla, až jsme se sami chopili iniciativy.

Patříte mezi zakládající členy ODS a členem jste zůstal i v době největší krize strany nepřetržitě až do nynějška. Neměl jste ale někdy nutkání stranu opustit? A jak vidíte její budoucnost? Získá si strana zpět důvěru svých voličů?

Často jsem měl pořádný vztek, ale v ODS jsem zůstal, je zde pořád řada slušných lidí a nyní, když už nejsme stranou, která slouží jako výtah k moci, tak zůstali ti, kteří věří v pravicovou politiku a nepřevlékají kabáty. Pokud budeme poctivě pracovat a plnit to co slíbíme, tak je naděje návratu voličů reálná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vděk vlasovcům? Za co? Vzpomeňte na 9. května. Německo nám dosud dluží, říká Jiří Kobza

18:31 Vděk vlasovcům? Za co? Vzpomeňte na 9. května. Německo nám dosud dluží, říká Jiří Kobza

„Období 1945–1948 žádnou totalitou nebylo ani náhodou, to je naprostý blábol totálních nevzdělanců, …