Kandidát na hejtmana: Nejsme zatíženi kmotrovskými vztahy ani zkostnatělou stranickostí

16. 7. 2016 11:08

Nejsme miliardářským projektem. Naše nároky na otevřenost fungování politiky a úřadů a odpovědné nakládání s veřejnými financemi jsou o několik řádů jinde než u jiných stran. Nabízíme zajímavou moderní a nepopulistickou alternativu pro náš kraj. Tak v kostce shrnul program Koalice SZ a Pirátů za podpory politického hnutí Změna a nezávislých osobností ze spolku Změna pro Hradec její lídr Martin Hanousek (SZ). V zastupitelstvu kraje nemají žádného zástupce. Nyní si ale věří více než v minulosti. Proč? I s tím se svěřil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Kandidát na hejtmana: Nejsme zatíženi kmotrovskými vztahy ani zkostnatělou stranickostí
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Martin Hanousek (SZ), jednička na kandidátce koalice SZ a Pirátů za podpory politického hnutí Změna a nezávislých osobností ze spolku Změna pro Hradec

V roce 2011 jste se stal zastupitelem největšího města v kraji, nyní se ucházíte jako jednička na kandidátce SZ a Pirátů o přízeň voličů v krajských volbách. Čím chcete přesvědčit voliče v Královéhradeckém kraji? Jaké jsou vaše priority?

Chceme přesvědčit především kvalitou svých kandidátů, jejich zkušenostmi a životním příběhem. Řada kandidátů má za sebou různé zajímavé (nejen) spolkové aktivity pro veřejnost v oblasti vzdělávání, kultury, životního prostředí aj. Tedy chceme přesvědčit především lidmi a tím, že nabízíme zajímavou moderní a nepopulistickou alternativu pro náš kraj.

Prioritou koalice Pirátů, Zelených a Změny je a nadále bude podpora otevřeného a moderně fungujícího kraje, podpora místního podnikání, zemědělství a místních komunit. Chceme kraj s dobrou kvalitou života pro všechny obyvatele. Akutně se budeme muset zaměřit na řešení problémů s nedostatkem sester a lékařů v nemocnicích nebo některých oblastech kraje.

Jak vidíte své šance? Z kolika mandátů byste měl radost?

V posledních krajských volbách (2008, 2012) nám vždy těsně unikla 5% hranice. Věřím, že koaliční spojení s Piráty a Změnou nám dává volební potenciál kolem 8 %, což potvrzují i předvolební průzkumy. Velkou radost mi udělá, pokud se nám a především našim voličům podaří historicky poprvé dostat Zelené a Piráty do krajského zastupitelstva, a přinést tak do krajské politiky naše hodnoty, program a myšlenky.

Ani SZ, ani Piráti nemají v zastupitelstvu kraje žádné zastoupení. Jak byste hodnotil současné vedení kraje?

Jako hodně uzavřené, neviditelné a v řadě oblastí až ospalé. Dosavadní vedení pouze udržuje současný stav bez ambic posunout náš kraj výrazně dále a k lepší kvalitě fungování. Myslím, že kraji ani neprospělo to, že si pan Lubomír Franc (ČSSD) kumuluje funkce senátora a hejtmana. Ve výsledku pak nemůže dělat ani jedno dobře.

V čem byste chtěli být jiní, lepší?

Chceme krajskou politiku trochu rozpohybovat, oživit a vnést do ní nové, modernější postupy fungování – chceme kraj zásadně otevřít, abychom omezili možnosti korupce. Budeme využívat moderních technologií ke snižování byrokracie a dáme veřejnosti větší možnosti vyřizovat komunikaci s úřadem elektronickou cestou. Samozřejmě za zachování možnosti přímé komunikace pro ty, kteří si s technologiemi příliš nerozumějí nebo preferují osobní jednání.

Chceme se také více zaměřit na investování do lidských zdrojů spíše než do velkých stavebních investic. Místní obyvatelé a jejich práce, firmy a spolky jsou to nejcennější, co kraj má. To je důležité si uvědomit a uzpůsobit tomu priority politiky.

Pokud to uvedu na jednom příkladu. Vždy mne fascinují obří částky na plánovanou stavbu Nemocnice v Náchodě ve srovnání s tím, že kraj není schopen dostatečně zaplatit sestry a lékaře ve svých zařízeních. K čemu nám bude úžasná budova nemocnice bez dostatku personálu?

Co si představit pod oživením krajské politiky? V čem podle vás zaostává?

Chceme nejen oživit krajskou politiku (jako ji oživujeme tam, kde máme zastoupení na komunální úrovni), ale chceme oživit i samotný kraj. Budeme se snažit o to, aby byly pro život atraktivní všechny části kraje (podporou místních firem, dostupné hromadné dopravy, místních kulturních aktivit, místně dostupného vzdělávání atd.). Bohužel současné vedení toto dost podceňuje a některé oblasti mají již problém s úbytkem obyvatel, nedostatkem lékařů atd.

Původní profesí jste krajinný ekolog. Je to oblast, které byste se chtěl věnovat i jako hejtman? Můžete být případně konkrétnější?

Domnívám, že až takovou odvahu ke změně voliči mít nebudou, aby nám dali tolik hlasů, abychom získali post hejtmana, ale třeba se to jednou podaří. Budeme se voliče snažit přesvědčit svou dlouhodobou prací, že zelení a Piráti skutečně jsou nejlepší volbou.

V tuto chvíli si umím reálněji představit například své působení na postu radního pro životní prostředí a zemědělství. Jednoznačně bych chtěl využít své profesní zkušenosti pro řešení velmi aktuální problematiky sucha, povodní, hospodaření na zemědělské půdě a tematice územního plánování (problémy se zástavbou volných ploch velkosklady aj.).

S Piráty jste partnery i v řadě měst na komunální úrovni. Proč se domníváte, že bude spolupráce fungovat také na krajské úrovni? Přece jen komunální politika je od té vyšší dosti odlišná. V čem vidíte průniky vašich programů?

Komunální a krajská politika jsou spolu úzce provázané a spolupráce kraje s obcemi je klíčová. Krajská spolupráce zelených, Pirátů i Změny v našem kraji vychází právě z úspěšné spolupráce na komunální úrovni. Piráty a zelené spojuje zdravá a možná trochu naivní snaha o lepší politiku a lepší svět, což je mi velmi sympatické, a doufám, že si toto dlouho udržíme a nenecháme se zkazit. Nejsme zatíženi kmotrovskými vztahy, zkostnatělou stranickostí, nejsme miliardářským projektem. Naše nároky na otevřenost fungování politiky a úřadů a odpovědné nakládání s veřejnými financemi jsou o několik řádů jinde než u jiných stran. 

Chcete se zaměřit na otevřený kraj, podporu místního podnikání, zemědělství a místní produkce, ale i místních komunit a uměleckých aktivit. Jaké budou v tomto směru vaše první kroky, pokud byste se stal hejtmanem?

V oblasti otevřenosti kraje bychom jako první zcela změnili systém, jakým jsou zveřejňována usnesení kraje. Ten je v současnosti na úrovni minulého století. Je třeba, aby občané mohli přehledně a jednoduše dohledat, o čem zastupitelstvo a rada kraje hlasovaly, a to včetně podkladů. Podkladové materiály by měly být veřejně dostupné i před jednáním, aby občané měli reálnou možnost zasáhnout do rozhodování kraje. Zamezíme tomu, aby vládnoucí strana nadále zneužívala krajský zpravodaj a jiné informační kanály k prezentaci sebe a vlastní strany. Dáme vyvážený prostor i různým opozičním názorům. Změníme i úřední desku kraje, aby se zde daly informace dohledat zpětně – ta současná je zcela nevyhovující a nahrává různým možným manipulacím. Zpřístupníme občanům informace, jak kraj a jeho instituce nakládají s veřejnými financemi. Toto je elementární věc k transparentní správě kraje, která nefunguje.

Postupně bychom chtěli po diskusi upravit nastavení krajských dotačních programů, abychom je více zacílili na skutečně prioritní potřeby kraje a jeho udržitelný a místně vyvážený rozvoj.

Jak jsem již zmínil, akutně bude třeba řešit nedostatek personálu ve zdravotnictví, aby zůstala zachována dostupnost péče (např. je třeba odstranit nelogické rozdíly v platech sester v nemocnicích a sociálních zařízeních).

Zaměřit byste se chtěl také na zásady rozvoje Královéhradeckého kraje, které jsou podle vás velmi nedoceněné. Kde se podle vás skrývá potenciál kraje a jak jej docenit?

Současný „územní plán“ kraje, resp. zásady územního rozvoje, naprosto neřeší zcela klíčovou potřebu zadržování vody v krajině. Jediné, co obsahují, jsou návrhy na nesmyslné přehrady v krajinářsky a přírodně cenných místech, které by často navíc přinesly i likvidaci části obcí (např. přehrada Pěčín v CHKO Orlické hory a další). To je slepá cesta. Navíc je i nákladná a neúčinná.

Budeme se snažit tento přístup zcela změnit a chceme se zaměřit na cílenou péči o zdroje pitné vody a podporu realizace opatření na zadržování vody v co největší ploše povodí. Hodně je třeba se věnovat hospodaření na zemědělské půdě. V posledních letech se opakují místní rychlé povodně z bouřek, kdy jsou obce zaplavovány právě z polí. Klíčová v této oblasti bude spolupráce kraje s obcemi i s ministerstvy.

Důležité je také vytvořit podmínky a dohlédnout, aby plánovaná potřebná opatření byla skutečně činěna v praxi. V tom jsou nezměrné rezervy. Osobně jsem několikrát navštívil Bavorsko, které by pro nás v oblasti péče o vodní toky a vodní zdroje mohlo být vzorem. Je mi smutno, že jsme v této oblasti tolik pozadu, a moc bych právě toto chtěl změnit.

Územním plánováním chceme také omezovat výstavbu rozsáhlých logistických center a rozlézání zástavby do krajiny. V tomto ohledu je třeba podpořit využívání existujících nevyužívaných areálů.

Otázka. Proč by měli voliči přijít k volbám a upřednostnit vaši kandidátku?

Protože náš kraj potřebuje zoufale posunout vpřed. Chceme kraj otevřený obyvatelům, transparentní ve svém fungování, kulturní, vzdělaný, přírodně krásný, ekonomicky silný, moderní a sebevědomý. Přijďte volit zelené a Piráty, kterým záleží na tom, aby se v našem kraji žilo kvalitně nejen dnes, ale i za 30 a více let. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Canov, bývalý učitel: S požadavky stávkujících studentů mám problém. Dokud není Babiš odsouzen, je nevinen

23:59 Senátor Canov, bývalý učitel: S požadavky stávkujících studentů mám problém. Dokud není Babiš odsouzen, je nevinen

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Andrej Babiš nechce jít do koaliční vlády, protože by se musel dělit o politické …