Kandidátka do Senátu: Projev ministra Hermana na sudetoněmeckém sjezdu budoucí generace ocení

2. 7. 2016 11:02

Regionální politika, to jsou bohaté a sdílené životní zkušenosti. Vím, co lidé potřebují, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Jitka Zikmundová (KDU-ČSL). Zástupci horní komory mají ze všech volených zastupitelů v Česku nejdelší mandát. Jak by ho v případě zvolení chtěla využít ve prospěch občanů a Českokrumlovskému regionu? V čem vidí inspiraci v sousedním Rakousku? Jako senátorka by považovala za svůj úkol i osvětu na téma Senát a svojí prací by chtěla pomoci budovat dobré jméno a vážnost instituce.

Kandidátka do Senátu: Projev ministra Hermana na sudetoněmeckém sjezdu budoucí generace ocení
Foto: archiv kandidátky
Popisek: Zastupitelka Českého Krumlova a kandidátka do Senátu Jitka Zikmundová (KDU-ČSL),
reklama

V politice nejste žádný nováčkem. S čím ale jdete do nadcházejících senátních voleb?

Od roku 2006 mám zkušenost jako místostarostka a radní Českého Krumlova s komunální politikou a prací ve městě a regionu. Zažila jsem a nasbírala spoustu informací a znalostí přímo v terénu, mluvím s lidmi, navštěvuji akce, instituce, zabývám se kulturou, regionálním rozvojem, cestovním ruchem a možnostmi vzdělání. Jsem přesvědčená, že právě přenos těchto zkušeností prospěje vysoké politice; vím, co lidé potřebují.

Čemu byste se chtěla v Senátu konkrétně věnovat a co případně prosadit?

Chci se věnovat oblasti kultury, regionálního rozvoje a vzdělání. Pracuji v cestovním ruchu v Rakousku a jsem často na cestách v regionech Horního Rakouska, jež hraničí se Šumavou a Českokrumlovskem, částmi mého volebního obvodu. Motorem rozvoje regionu na rakouské straně jsou malé a střední podniky, rodinné farmy, kultura, cestovní ruch, správa historického dědictví a vzdělaní lidé, kteří do tradičního prostředí přinášejí inovace. Chci podpořit právě malé a střední podniky místních lidí, protože práci pro veřejné instituce mají dělat místní, ne neznámé firmy z druhého konce republiky. Chci pomáhat a dodat odvahu a odhodlanost místním ženám, aby podnikaly a zapojily se do veřejného života. Chci za region lobbovat a bojovat ve věci dopravní dostupnosti, chybí nám dálnice, chybí nám komfortní a moderní spojení jak s Prahou, tak s Lincem. Chci pro děti a mládež regionu jako senátorka vybudovat příležitosti studia a jazykového vzdělání v Rakousku, mohu využít své velmi dobré vztahy a kontakty.

Co považujete v programu KDU-ČSL za nejdůležitější? Jaká konkrétní řešení dnes lidovci nabízejí?

Ztotožňuji se s politikou podpory pracujících rodičů, spokojená a funkční rodina je skutečně základ státu, to není klišé. Vítám a podporuji postoj KDU-ČSL k individuálnímu vzdělávání na 2. stupni základních škol. Sdílím názor a návrhy na opatření k zlepšení stavu české krajiny, nejen  protipovodňová  opatření, ale i sucho je nutné  řešit a stručně řečeno „méně řepky, více brambor, ovoce, zeleniny...“  Ministr Herman svým projevem na Sudetoněmeckých dnech v květnu udělal gesto, které ocení budoucí generace na obou stranách hranic.    

Ačkoliv počet žen v politice roste, jsou stále v menšině. Kde vidíte příčinu?

Ženy potřebují povzbudit, dodat odvahy a kuráže a vidět úspěšné příklady. Myslím, že stále fungují předsudky jak na straně společnosti, tak u samotných žen, že politika je pro muže a žena, která se politicky angažuje, musí být přece divná. Politika je časově náročná, jednání jsou dlouhá, musíte pracovat i o víkendech a svátcích, veřejné akce a setkání se často konají mimo pracovní dny, pro ženy je skloubení rodiny, práce a politiky hodně náročné. Trochu zamířím do vlastních řad, ženy si bohužel nepomáhají, ocituji Madeleine Albright, bývalou ministryni zahraničních věcí Spojených státu amerických „V pekle existuje zvláštní místo pro ženy, které nepomáhají ostatním ženám.“  

V čem vidíte zásadní rozdíl mezi ženou a mužem v politice a je vůbec nějaký?

Je dobré, když jsou kolektivy namíchané, to je známá skutečnost. Více žen by politiku kultivovalo a zklidnilo a možná by se více jednalo a konalo s dlouhodobější perspektivou a s větší zodpovědností za své činy a rozhodnutí, ne jen na jedno volební období.

Jak již bylo zmíněno, máte velké zkušenosti z regionální politiky. Dají se tyto zkušenosti využít v Senátu?

Senát nedělají strany, ale lidé a voliči, do Senátu se dostávají lidé sami za sebe, za své lidské, morální a profesní kvality. Senátorky a senátoři přinášejí životní zkušenosti, i proto do Senátu lze kandidovat od 40 let věku. Regionální politika, to jsou bohaté a sdílené životní zkušenosti, podle mě základní výbava dobré senátorky či senátora.    

Vždy se najde někdo, kdo by Senát nejraději zrušil. Můžete nám říct, proč by se rušit neměl?

V Senátu je pro mě téma Senát sám, mrzí mě a zároveň děsí nízké povědomí lidí o důležitosti Senátu a jakou reputaci všeobecně má jako nepotřebná instituce. Pro mě je Senát jako druhá komora parlamentu instituce „reflexe“ a důkladného zamyšlení a případné korekce zákonů. Je pojistkou demokracie a stabilizujícím prvkem politického systému. Když Sněmovnu smete nějaká politická bouře nebo volby a někdo by chtěl z gruntu měnit Ústavu, Senát se může i v tuto chvíli změnit jen z jedné třetiny. Jako senátorka bych považovala za svůj úkol osvětu na téma Senát a chci Senátu svojí prací budovat dobré jméno a vážnost.      

Jaké je podle vás hlavní téma podzimních senátních voleb? Proč by k nim lidé měli přijít?

Myslím, že to bude budoucnost naší země v rozbouřených vodách Evropy. Lidé by měli přijít a dát svůj hlas těm kandidátům, kteří jako osobnosti již něco dokázaly a je za nimi kus poctivé práce pro své okolí. To je první předpoklad k tomu, že se naše loď nepřevrhne.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Kateřina Synková
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radim Fiala, kandidát SPD: Musíme vystoupit z EU, jinak nás zničí. Islamizací, genderem a všemi dalšími sluníčkářskými šílenostmi

16:21 Radim Fiala, kandidát SPD: Musíme vystoupit z EU, jinak nás zničí. Islamizací, genderem a všemi dalšími sluníčkářskými šílenostmi

ROZHOVOR Radim Fiala, šéf poslanců Svobody a přímé demokracie, stále pociťuje intenzivní vazby ke sv…