Kandidující farmář Šrámek: Naše výrobce potravin by poškodilo uzavření hranice se Slovenskem, ale zato s Polskem...

20.09.2020 17:38 | Zprávy

ROZHOVOR Koronavirové šílenství je spásou pro ty, kteří hledají výmluvy na stávající problémy společnosti. Zavření hranic vzájemnému obchodu nepřidá, i když například z Polska se sem pak nejspíše nedostanou méně kvalitní potraviny. A naše potravinová soběstačnost? Nemáme silné podniky, které by splňovaly kritéria velkých řetězců. A takzvaný prodej ze dvora je chabou náplastí, ten je opravdu jen pro toho nejmenšího sedláka. Zapomněli jsme na soběstačnost měst, zásobitelných z jejich blízkého okolí a vůbec větší podporu zemědělství, které má řadu neocenitelných, ale také nyní nedoceněných funkcí. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to uvádí bývalý poslanec, farmář a propagátor zdravého životního stylu Pavel Šrámek.

Kandidující farmář Šrámek: Naše výrobce potravin by poškodilo uzavření hranice se Slovenskem, ale zato s Polskem...
Foto: archiv P. Šrámek
Popisek: Pavel Šrámek na své farmě

Jak se díváte na současnou diskusi o potravinové soběstačnosti? Není tak trochu pozdě a dá se vůbec v současné době být kompletně soběstačný?

Diskuse o potravinové soběstačnosti má určitě smysl a dobrý hospodář a hlavně politik-státník by měl o tom přemýšlet. Bohužel za posledních 30 let se touto otázkou politici nezabývali a připadá mi to teď trochu jako “pozdě bycha honiti”. Každá sebevědomá země si samozřejmě hýčká své zemědělce a podporuje je. Jednak z důvodu právě výroby potravin pro své obyvatele, zároveň také kvůli bezpečnosti, myslím tím bezpečnosti nejen kvality, ale bezpečnosti země, prostě nebýt v případech krize závislý na dovozech.

Jako farmář jste určitě bojoval s prodejními řetězci a markety. Prodej "ze dvora" přece dnes nemůže spasit každého…

Určitě ne. Prodej ze dvora je jen pro opravdu velmi malé regionální producenty. Pokud se jako seriózní regionální producent chcete účastnit skutečného prodeje, řetězcům se nemůžete vyhnout. Problém současných řetězců je ten, že by nejraději měly jen jednoho výrobce pro daný sortiment, nejlépe na co nejvyšší úrovni, nejen celostátní, ale nejlépe i evropské. Regionální producenti nejsou schopni obsáhnout celou ČR, jednak z důvodu logistiky, ale hlavně kapacity. Zásobovat 50 - 80 prodejen můžete, ale 300 a více prodejen, to už je jen pro velkého zpracovatele. Některé řetězce mají regionální sklady a jsou otevřené takzvanému regionálnímu zalistování. Naprostá většina ale chce celou republiku, závozy na centrální sklad nebo na všechny sklady, pokud jich mají více. To by mohl stát na vládní úrovni změnit, více podpořit regionální výrobky a jejich možnost dostat se na trh. To ale současná vláda nemá v plánu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Václav Fiala



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BRICS a Česko? Kobza řekl, co nás čeká. Nevyhnutelně

13:39 BRICS a Česko? Kobza řekl, co nás čeká. Nevyhnutelně

Už stříhám metr, kdy tato hrůza skončí, říká někdejší diplomat a poslanec SPD Jiří Kobza o zahraničn…