Bilancujeme odcházející rok. Jaké jsou podle vás klíčové momenty roku 2016 důležité pro společnost a národ?
Tento rok proběhl ke spokojenosti občanů. Na druhou stranu jistým způsobem byla první polovina roku naplněna velkou diskusí o migrační vlně. I když se nás tato vlna bezprostředně v realitě netýkala, bylo zapotřebí připravit určité kroky pro řešení této otázky. A tato problematika se dotkla i církevních struktur. Po podzimu se situace v této oblasti zklidnila a přišly podzimní události, které vyvolaly určité napětí ve společnosti – ať už to byla návštěva čínského prezidenta, nebo ať to byla otázka oslav 28. října nebo 17. listopadu. A nyní zde máme adventní závěr roku.
K těm věcem, které jste zmínil, se postupně dostaneme. Nejprve k otázce imigrace. Vy jste řekl, že každé stěhování národů přineslo krvavý střet a kulturní úpadek, i když ti barbaři přejali římské právo a křesťanskou civilizaci. Varoval jste před chaosem. Prezident Klaus ve své knížce Stěhování národů naznačil, že ta imigrace a otevření hranic je něčí záměr. Že Angela Merkelová záměrně pozvala imigranty, protože chce přetvořit společnost Evropy, aby se všichni lidé slili do multikulturního koktejlu a aby jednotlivé národy a národní identity přestaly existovat a aby vznikl nový evropský člověk, který bude tím pravým Evropanem dle jejich konstruktivistické vize. Co si o tom myslíte? Jde o záměr, či pouze o neschopnost Evropské komise a Angely Merkelové?
Asi bych těžko dokazoval paní Merkelové, jak to ona skutečně myslí. U ní určitě funguje syndrom, který se táhne z doby nacismu. A když si uvědomíme tu velkou migraci obyvatelstva z bývalé NDR, kde jsou města z 25 procent (v případě Žitavy až z 50 procent) opuštěná, tak mohla v tom svém kroku též vidět možnost dosídlit vlastní zemi. To je ale jen můj dohad.
Jako biblista vycházím z toho, že všechny takovéto velké migrace byly poznamenány střety a kulturním úpadkem. O tom vypovídají archelogické památky a další prameny. Státem, který vznikl na základě migrace, jsou Spojené státy. Spojené státy ale mohly jít kupředu, protože šlo o migraci, která byla regulovaná. USA si hlídaly počet přistěhovalců, aby si pojistily jakýsi udržitelný vývoj. A pokud se bavíme o dnešní migraci, tento princip bychom měli také uplatňovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík