Některé komentáře k americkým prezidentským volbám po zvolení Donalda Trumpa konstatovaly, že „svět, který jsme znali, skončil“. Je to jenom rétorika poražených, nebo můžeme být skutečně na prahu zásadní proměny světa?
Média mají ráda dramata, ale je potřeba říct, že se nic dramatického neděje. Svět neskončil, země se pod USA neotevřela a nepohltila je i s Trumpem. Paradoxně naopak v posledních dnech stoupala hodnota dolaru. Jestli jsme na prahu zásadní proměny, je předběžné tvrdit. A pokud ano, bude to souviset i s jinými věcmi, než je zrovna volba Trumpa. Já jako Středoevropanka kvituji, že Donald Trump bude mít zjevně snahu o uklidnění vztahů s Ruskem a bude ostřejší vůči dosavadním sunnitským spojencům některých politiků v USA. Trump zjevně nebude vyznávat politiku takzvané moderní či kulturní levice, která je postavena na organozování různých menšin, jejichž práva domněle brání, ale vrátí se k podpoře svobody a rovnému přístupu ke každému jednotlivci. Doufám, že i nadále bude odpůrcem politické korektnosti, která nám brání říkat, co si myslíme.
Dá se odhadnout, jak se Donald Trump bude chovat na světovém kolbišti? Někteří říkají, že bude vstřícný k Rusku, že neuznává „umírněné rebely“ v Sýrii a již dříve říkal, že by uznal Krym jako součást Ruska atd…
Je potřeba počkat, jaké kroky bude Donald Trump reálně dělat. Věřím, že jeho politika bude racionální a že mnohé kritiky překvapí.
Analytik Lukáš Visingr serveru iDnes.cz řekl, že Trump přestane s politikou vývozu demokracie, místo toho nastolí realismus a společně s Ruskem se spojí proti Číně. Je představitelný scénář, který zrealizoval Richard Nixon s Čínou, kdy Trump by toto nyní udělal obráceně s Ruskem?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel