Katastrofický scénář se snad neuskuteční. Poslanec, který byl na Ukrajině, hodnotí situaci

20.08.2014 19:01

ROZHOVOR Sankcím šlo předejít diplomatickou cestou. O tom je přesvědčený poslanec Úsvitu a člen zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Milan Šarapatka, který upozorňuje na to, že ztráta ruského trhu bude bolet. Poslanec také v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvedl, že doufá v brzké ukončení konfliktu na Ukrajině. Vyjádřil se i k aktuální situaci na Krymu.

Katastrofický scénář se snad neuskuteční. Poslanec, který byl na Ukrajině, hodnotí situaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Milan Šarapatka
reklama

Anketa

Který evropský národ máte nejraději? (Hlasování od 14.4.2016)

52%
1%
2%
32%
1%
2%
0%
hlasovalo: 9656 lidí

Jak vnímáte vývoj konfliktu na Ukrajině. Dočkáme se příměří?

Jsem přesvědčený o tom, že se příměří podaří vyjednat, ale nejsem si zcela jistý v jakém termínu. Ale situace spěje k rozuzlení. Je evidentní, že separatistické síly oslabují a tlak ukrajinské armády je enormní. Doufám, že k příměří dojde brzy, aby se zabránilo dalším civilním obětem a devastaci východoukrajinských měst a obcí.

Usuzujete tak z proběhlých jednání? Během summitu v Minsku by měl podle ruského listu Kommersant, který informace zveřejnil s odvoláním na zdroje z Kremlu, jednat ruský prezident Vladimir Putin s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Může tohle být pozitivní signál pro ukončení konfliktu?

Určitě. Jak víkendová jednání v Německu, tak ta budoucí v Minsku potvrzují, že se konečně začíná jednat na diplomatické úrovni. Několikrát jsem o tom psal, že jsou to právě diplomatická jednání, která jsou potřebná, protože vojenské řešení nepřipadá v úvahu.

Vy jste se zajímal o situaci na Krymu a oblast jste i osobně navštívil. Média teď informují hlavně o tom, že se na Krymu zvýšily ceny, zkolaboval turistický ruch a že obyvatelé prožívají zklamání. Jaký bude další vývoj?

Považuji za přirozené, že pokud se příjmy obyvatel Krymu srovnaly s příjmy obyvatel Ruské federace (tj. několikanásobně se zvýšily), logicky ani ceny nezůstaly na ukrajinské úrovni. A že změny budou bolet? To se dalo očekávat. Na druhou stranu Rusko hovoří o miliardových investicích do krymské infrastruktury a ekonomiky. Lze proto předpokládat, že se situace na Krymu bude postupně zlepšovat.

V souvislosti s vývojem událostí, jak po čase hodnotíte rozhodnutí o vzájemných sankcích mezi Evropskou unií a Ruskem?

Mám pocit, že jsme si (EU) pořádně zavařili. Byli jsme iniciátory sankcí a Rusko odpovědělo adekvátním způsobem, tedy také sankcemi. Bylo jasné, že si sankce nebude chtít nechat líbit a sankční opatření nepochybně budou bolet obě strany. Já osobně nejsem zastáncem jakýchkoli sankcí. Jsou to jen gesta. Rozuměl bych jim ještě například v oblasti obranného průmyslu, ale na hospodářské úrovni nás embargo může silně poškodit, protože vyklízíme, již podruhé v krátké době, ruský trh, na kterém si za nás velmi rychle najdou náhradu a bude nesmírně těžké se tam znovu vrátit. Ostatní země jako jsou Čína, Indie, Turecko i další už ze vzniklé situace profitují. A Rusko je zřejmě na sankce dopředu dobře připraveno, protože vyjednávalo rozvoj spolupráce se zeměmi BRICS již před jejich přijetím. Možná tedy Rusové tento vývoj situace jako reálnou možnost předvídali.

Takže si myslíte, že Evropská unie mohla ve svých stanoviscích zůstat na diplomatické úrovni?

Určitě, protože silové řešení v Evropě není v této situaci adekvátní. Některé západní země kromě toho principy sankcí od samého začátku hrubě porušují, viz například francouzské dodávky válečných lodí ruskému námořnictvu.

Psal jste na svém blogu, že by měla být Česká republika lépe připravena na případný příliv uprchlíků z Ukrajiny. Je tento problém stále ještě aktuální?

Hovořil jsem o problematice možných uprchlíků se členy vlády a byl jsem ujištěn, že o tomto tématu opakovaně jednala Bezpečnostní rada státu. Máme samozřejmě výhodu, že nejsme přímými sousedy Ukrajiny a pokud nebude ukrajinský konflikt dále eskalovat, je pravděpodobné, že se katastrofický scénář velkého přílivu utečenců neuskuteční. Na druhou stranu je veřejně známé, že v Rusku je dnes více než 800 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Kromě pomoci ekonomickým uprchlíkům z Afriky nebo z Asie, o které se v České republice hodně píše, je nutné vnímat, že nedaleko nás stovky tisíc lidí utíkají před válečným konfliktem. O nich a o tom, jak jim pomoci, se v našich médiích, bohužel, zatím příliš nepíše. A pokud ano, pak pouze pejorativně. Mám na mysli komentáře k ruskému humanitárnímu konvoji.

Osobně jsem se obával toho, že v případě přetrvávajícího konfliktu by k nám mohly přijít ne stovky, ale desetitisíce uprchlíků a takový počet by náš dosavadní azylový systém nebyl schopen pojmout. Statistiky, které byly aktuálně zveřejněny, hovoří o tom, že počet žadatelů z Ukrajiny o azyl v České republice letos vzrostl na cca 650 osob, což je více než dvojnásobek ve srovnání s celým loňským rokem. Samozřejmě ideální by bylo, aby se na Ukrajině přestalo válčit a lidé neměli důvod utíkat.

Je odhadnutelné, jak se dál bude chovat Vladimir Putin? Máme se bát toho, že by Rusko chtělo obnovovat bývalé sovětské impérium?

Domnívám se, že Rusko se opravdu snaží hrát velmocenskou roli a jasně dává najevo, že by s ním měly ostatní státy v euroasijském prostoru počítat. Otázkou je, nakolik na to má dnes ekonomicky nebo i vojensky reálnou sílu. Ruská federace má zájem nepustit si NATO příliš k tělu a proto se snaží vytvořit z Ukrajiny jakýsi nárazníkový prostor. Naopak si nemyslím, že by Rusko mělo zájem o přičlenění jakékoli části Ukrajiny. Nic by tím nezískalo a domnívám se, že by to ruské vládě i prezidentovi Putinovi způsobilo jen problémy. Rusku by přibyly další miliony hladových krků, které by muselo živit. Kromě toho Rusko chce ovlivňovat celou Ukrajinu, nikoli pouze její východní část. Na druhou stranu ale nechtějí Rusové připustit, aby Ukrajina spadla do náruče NATO a aby se hranice NATO posunuly přímo na hranici s Ruskem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura vypráskal Blatného. Svádět to na lidi? Pravda o stavu na JIP

15:59 Okamura vypráskal Blatného. Svádět to na lidi? Pravda o stavu na JIP

ROZHOVOR Občany nelze zamknout do klece. Ta plošná opatření prostě nefungují, vzkazuje vládě předsed…