Když dvakrát dostanu facku, tak musím začít rozdávat pěsti. K demokracii patří i právo na pořádek. Promlouvá Babišův poslanec, který v týdnu přivodil šok celé TOP 09

16.07.2016 23:59

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Budeme muset dát muslimům najevo, že i my máme sílu, a přitvrdit. Domnívá se poslanec za ANO Bronislav Schwarz a ptá se, na co čekáme? Až nás všechny zabijí? Podle něj je vidět, že nenávist je stále šířena i přesto, že útočníci se narodili v Evropě jako potomci přistěhovalců. Státy se o ně postaraly, přijali je za své a oni nyní útočí. A další přicházejí za účelem zničit to, co v Evropě staletí budujeme.

Když dvakrát dostanu facku, tak musím začít rozdávat pěsti. K demokracii patří i právo na pořádek. Promlouvá Babišův poslanec, který v týdnu přivodil šok celé TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Bronislav Schwarz
reklama

Co obvykle děláte o sobotní půlnoci?

Většinou spím. Buď dávám jíst malé dceři, kterou máme, nebo spím.

Četla jsem vaše vyjádření, že když bude pořádek a na ulicích nebudou vandalové šířit paniku při manifestacích, jste ochoten obětovat kus svobody. Nesouhlasíte tedy se slavným výrokem, že kdo obětuje svobodu pod rouškou bezpečnosti, nezaslouží si ani svobodu, ani bezpečnost?

S tímto výrokem samozřejmě souhlasím. Je to špatně pochopené, mé vyjádření otočila TOP 09. Nejsem člověk, který si kvůli druhým bude dávat pozor na pusu. Ale já to myslel jinak a vysvětlím to. Třeba na Mostecku se konaly demonstrace proti nepřizpůsobivým a lidé se báli jít do práce, když viděli tu melu. U nás hořela auta, před dvěma lety měli podnikatelé zadělané výlohy, aby se nerozbily, protože nebylo možné manifestaci zrušit. To je ta svoboda, když chci jít ven nebo do práce, ale ze strachu nemohu.

Návrhem sice obětuji trochu svobody, ale musím mít pořádek. Lidé v Mostě byli rádi, že zadělali výlohy, ale dnes jsou raději, že úředník může zrušit akci hned na začátku, když by neměla být pokojná a lidé se nebudou bát. Slušní lidé v Mostě bojovali za přijetí tohoto návrhu a povedlo se. Dnes budou mít tu svobodu ještě lepší. Vystupoval jsem nedávno v rádiu, kde jsem vysvětlil, že můžeš manifestovat, ale nesmíš ničit majetek. Tím zase omezuješ moji svobodu. K demokracii jako takové patří právě právo na pořádek. To znamená správné demokratické chování, kdy někdo uznává chování druhých lidí, někdo čtyřprocentních, barevných, černých, zelených, ale všichni musíme dodržovat právo a pořádek. To jsem tím myslel.

Jak vnímáte útok kamionem v Nice ve Francii?

Ani mi nemluvte. Je mi z toho špatně. Z toho, že když si vezmete střelbu ve Francii v klubu Bataclan, kde stříleli Belgičané arabského původu, kdy se o ně Belgie postarala, dostali evropskou výchovu, Belgie je přijala za vlastní a oni útočili ve vedlejší zemi. Teď to samé s kamionem, to byl Francouz tuniského původu. To znamená, že nenávist je stále šířena. Francie se o něj nebo o jeho rodiče postarala, když se přistěhovali.

Je mi z toho špatně, sám jsem studoval arabštinu, vystudoval jsem tlumočnictví a znám Korán, vím, jak vypadá. Znám hodně Arabů a všichni nejsou takoví, ale nějaké šíření nenávisti tam bohužel musí být – ze strany teroristických skupin nebo radikálního islámu. I sám Korán, jak je koncipován. Útok na tak velké výročí, kdy se lidé sejdou, oslavují a jsou rádi, to už není legrace. Pro mě je příjemné překvapení, že se na mistrovství ve fotbale nic nestalo, že to dopadlo, jak to dopadlo. Jsem za to rád.

Jste bývalým policistou. Jak může policista zasáhnout, když se davem lidí řítí kamion a zabíjí je? Jaká opatření se dají nasadit?

To není jen o policistovi, ale o člověku, který je duševně silný a když uvidí, že řidič jede davem s cílem zabít lidí, tak nebude sedět ve svém autě, ale zkusí nabourat do toho kamionu, aby nemohl jet dál. Policista je ozbrojen, tak začne střílet. Můžete být vycvičená, ale v danou chvíli záleží na psychice, můžete také zkamenět. Když ale někdo přejede čtyři lidi a pokračuje, tak začít střílet na řidiče, to je jasné.

Útoků přibývá a jsou častější. Jaká opatření bychom měli učinit, abychom se ubránili?

Měli bychom dát najevo – a je mi líto, že je hodím do jednoho pytle – jiný přístup k migraci. Všichni migranti nejsou slušní lidé. Někteří utíkají kvůli válce, nebo kvůli penězům, ale utíkají i z dalších důvodů. Dokážu si představit imigranty, kteří přicházejí s účelem zničit naše evropské vymoženosti, které jsme tu staletí budovali a kvůli jejich Svaté válce, to tak je. V tu chvíli je nepoznáte.

Budeme se muset postavit a dát najevo, že i my máme sílu. Dvakrát nebo třikrát dostanu facku, ale pak začnu rozdávat pěsti. Na co budeme čekat? Až nás všechny zabijí? Zdá se mi, že u nás v České republice i v Evropské unii čekáme, až se stane něco vážného pohlavárům a pak budeme jednat. V současném stavu bych přitvrdil kontroly i u nás.

Delší dobu se debatuje o zákazu nošení zbraní. Útoků se střelbou je v poslední době dost. Jak se díváte na zrušení legálního vlastnění zbraní v Evropské unii?

Tento zákaz a další úpravy odnesou nakonec slušní lidé, kteří potřebují zbraně k lovu, sportovní činnosti, sebeobraně. Útočníci si seženou zbraně na černém trhu nebo jinde a nepodléhají zbrojnímu zákonu. Slušní lidé se nebudou moci bránit, zatímco útočník bude zbraň mít.

Terorismus je nyní hodně skloňovaný pojem. Bojuje se nám proti němu lépe, když jsme spojení v Evropské unii? Může nám nějak pomoci Rusko?

Já nevím. Nedokážu to posoudit. Když jsem sloužil v armádě, byl jsem přísný a dodržoval výcvikové metody. V případě, že budeme mít jednotné výcvikové metody a každý člen Evropské unie bude dodržovat přísné kontroly, budeme mít jasné zákony pro přístup, výstup i setrvání v zemi a jasné velké sankce proti pochybení, pak to pomůže a rozumím tomu. Ale aby se některé země chovaly přísněji a jiné byly loajální, to nejde.

Myslíte si, že přijdou další teroristické útoky v Evropě?

Ano, bohužel si myslím, že ano. Setkal jsem se ve svém životě i s částí lidí, kteří jsou vychováni a hrdí na to, že někoho oloupí nebo ublíží, že kašlou na zákon a čím větší malér mají, tím jsou v rodině větší hrdinové. Obávám se, že džihádisté jsou to samé. Obávám se, že řidič kamionu šel zaútočit v rámci džihádu, to je jejich systém výchovy a všeho. Má pocit, že se dostane blíže k Alláhovi. Obávám se, že ano a budou čím dál větší.

Co říkáte na chystanou reformu policie sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru, a na celou situaci kolem Roberta Šlachty?

Svolal jsem jednání výboru jako místopředseda v nepřítomnosti předsedy, protože šlo o slyšení, po kterém volali Šlachta a Komárek s tím, že nám chtějí něco sdělit. Nešlo o žádné politikaření, s lidovci, ANO a jedním komunistou jsme navrhli program, aby nám mohli říci, co chtěli bez ohledu na to, zda budou zproštěni mlčenlivosti. Oni vědí, co nám chtějí říct. Část politického spektra, ODS, ČSSD a ANO nepodpořili tento program. Tak buď se něčeho bojí, nebo věří v reorganizaci policie, ale to je málo pravděpodobné.

Byl jsem u policie, když probíhala reorganizace, kdy se dříve samostatná kriminální policie spojila s vyšetřovačkou. Připravovali jsem se na to rok a věděli jsme, co budeme dělat a jak to bude fungovat. Tyto útvary mají skoro tisíc policistů a jeho ředitel neví, že bude reorganizace? To je buď hloupost a neprofesionalita policejního prezidenta, nebo účel, s nímž se ho chtěli zbavit, což se povedlo. Nechci tvrdit, že to někdo udělal schválně, ale buď je to tak, nebo jde o neprofesionální hloupost policejního prezidenta. Obojí je dost smutné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Komárek vpadl do vřavy kolem Lipovské a Xavera: Předposra*ost, hysterie, dětská reakce! Na rozdíl od zaměstnanců ČT znám zákon, takže...

20:15 Komárek vpadl do vřavy kolem Lipovské a Xavera: Předposra*ost, hysterie, dětská reakce! Na rozdíl od zaměstnanců ČT znám zákon, takže...

ROZHOVOR „To nejsou obavy, to je naprostá hysterie. Sotva byli zvolení, ještě nic neudělali a už se …