Kecy o různých zvycích zákazníků. Kudla v zádech. Jourová nepřizná, že selhala. Opravdu naštvaná česká europoslankyně

22.04.2019 15:45

ROZHOVOR „Výrobci chtějí nízké náklady a vysoké zisky a kecy o různých zvycích zákazníků to mají pouze přikrýt, a ještě nám dát dojem, že nám prodávají horší kvalitu, aby nám udělali radost,“ říká v souvislosti s dvojí kvalitou potravin v zemích EU europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). A dodává, že pokud někdo ohledně nově schválené směrnice o ochraně spotřebitele vyhrál, tak jsou to obchodní řetězce a korporace. V rozhovoru promluvila také o blížících se volbách do Evropského parlamentu. Nevynechala ani nedávné prezidentské volby na Slovensku a v souvislosti se Zuzanou Čaputovou a Milošem Zemanem zmínila „ubohé políčky“ dávané „mazákům“.

Kecy o různých zvycích zákazníků. Kudla v zádech. Jourová nepřizná, že selhala. Opravdu naštvaná česká europoslankyně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Konečná

„Západní země si z nás nadále budou zcela nepokrytě dělat popelnici Evropy.“ Takto jste zhodnotila podobu směrnice o ochraně spotřebitele, kterou v minulých dnech schválil Evropský parlament a jež se týká i tolik diskutované dvojí kvality potravin v zemích EU. Můžete být konkrétnější a vysvětlit, jaký problém se v tomto dokumentu podle vás pro Českou republiku ukrývá, tedy o jakých „kličkách“ se někteří politici zmiňují?

Alfa a omega problému je, že dvojí kvalita nebude dána na seznam nekalých praktik – a o tom to vlastně celé je. Z textu navíc pod tlakem přímo nevolené Komise vypadl i minimální požadavek na označování rozdílného složení. Zdůrazňuji, že se tak stalo až po závěrečném trialogu (jednání zástupců tři hlavních institucí EU), netransparentně a v zákulisí.

Tato tragická aféra mě jenom více utvrzuje v názoru, že je nejvyšší čas omezit pravomoci Evropské komise a dát přímo volenému Evropskému parlamentu zákonodárnou iniciativu.

Například eurokomisařka Jourová ale mluví o úspěchu...

Paní eurokomisařka dala u tohoto tématu hlavu na špalek a teď se jí logicky nechce přiznávat, že selhala. Pokud chcete být i v budoucnu členem Evropské komise, tak musíte i Pyrrhova vítězství prezentovat, jako normální vítězství, ale to je pouhé PR, které nemá s realitou nic společného. Pokud někdo vyhrál, tak to jsou obchodní řetězce a korporace. Jestli eurokomisařka Jourová bojovala za jejich zájmy, pak ovšem o vítězství mluvit může, ale mojí gratulace se rozhodně nedočká. 

Jak vůbec probíhala jednání ohledně této směrnice? Zmínila jste rozčarování i z některých českých politiků…

Na vině je i Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, a také česká diplomacie. Ta znovu nedokázala v Evropské radě najít spojence pro prosazení národních zájmů, a to dokonce ani u sousedů jako je Rakousko, které bylo přímo proti zrušení dvojí kvality. Tady se prostě stále fňuká a kňučí, že EU to a tamto, ale často je na vině neschopnost, neznalost diplomacie a pohodlnost.

Já jsem třeba před hlasováním předstoupila před celou svojí frakci GUE/NGL, která má 52 členů, a tak dlouho jsem na ně apelovala a vysvětlovala jsem jim situaci, až jsem přesvědčila naprosto drtivou většinu své frakce. Frakce GUE/NGL tak byla díky tomu politickou frakcí, která se postavila (s výjimkou jednoho jediného poslance) naprosto jasně proti dvojí kvalitě.

Frakce, ve kterých jsou ANO, KDU-ČSL a TOP 09, ODS, ČSSD, Svobodní, ty byly rozdělené. Dokonce i většina frakce Le Penové a Salviniho, do které se tak těší SPD, hlasovala pro zachování dvojí kvality.

Jediná KSČM dokázala zabezpečit, že se naše frakce dvojí kvalitě postavila, že jí záleží na důstojnosti českých občanů a umí za jejich zájmy bojovat. 

KSČM navrhla jednat ohledně této věci příští týden v Poslanecké sněmovně. Věříte tomu, že to něco vyřeší?

Já se domnívám, že už není jiné cesty. Pro mě osobně je již naprosto nepřijatelné akceptovat současný stav dvojí kvality. Byli jsme trpěliví, hráli jsme podle pravidel, a stejně máme kudlu v zádech. Naše trpělivost praskla a jdeme do toho naplno. Ať ostatní strany ukážou, jestli si z tématu nedělaly jen lacinou PR, anebo zda skutečně chtějí dát stopku šuntům v našich obchodech! 

V této souvislosti také mluvíte o tom, že nám zřejmě nezbyde nic jiného, než se vydat maďarskou cestou a přijmout vlastní ochrannou legislativu i za cenu konfliktu s právem EU. Jak by to v praxi vypadalo? 

To může mít několik variant. Buď tuto praktiku nazveme jednoznačně nekalou, bez možnosti výjimek, a dáme správním orgánům možnost ji trestat. Nebo budeme stanovovat standardy složení jednotlivých produktů. Obě varianty vedou k cíli. Já sama bych preferovala první variantu, protože je jednodušší a přímější.

Výrobci, ale i někteří politici, se ohledně dvojí jakosti potravin dost často odvolávají na údajně různou chuť a zvyky zákazníků. Co na to říci? 

To považuji za neuvěřitelně trapné žvásty, za kterými není nic jiného než snaha o legitimizaci dvojí kvality. Výrobci chtějí nízké náklady a vysoké zisky a kecy o různých zvycích zákazníků to mají pouze přikrýt, a ještě nám dát dojem, že nám prodávají horší kvalitu, aby nám udělali radost. To vnímám jako argumentační ubohost a urážku českého spotřebitele.

Když se bavíme o potravinách, stále se objevují nové a nové informace o salmonele v kuřecím mase z Polska. Jak toto řešit? Nejsou tady ještě více namístě slova o Česku jako „popelnici Evropy“?

Víte, tohle je naprosto klasický příklad idiotského myšlení některých politiků. To je jako když v malé obci rodiče zastupitelům měsíce říkají, že se obávají o své děti, protože v zimě není na děti na přechodu vidět a mohlo by je srazit auto. Zastupitelům se však peníze na světlo nad chodník dát nechce, jelikož šetří na něco jiného. Jeden den je na temném přechodu dítě přejeto a druhý den tam už lampa stojí.

Co je to za idiotskou logiku říkat ČR, že by neměla kontrolovat maso z Polska, kvůli vnitřnímu trhu, když je teď očividně možnost, že v tom masu salmonela je? V čem je proboha problém? Čeká se snad na prvního mrtvého? Tady mi zůstává rozum stát. 

Odbočíme-li od tématu potravin... Světem otřásl tento týden požár chrámu Notre-Dame v Paříži. K prezidentu Macronovi z celého světa směřovala slova podpory a lítosti. Ovšem, objevily se i spekulace, že nemuselo jít o nešťastnou náhodu při opravách katedrály, které zrovna probíhaly. Někteří lidé v této souvislosti poukazují i na příliš horlivé vyjádření z některých míst, že s největší pravděpodobností právě o náhodu šlo. Co si o tom myslíte?

Já nerada spekuluji, a přestože obecně nemám velkou důvěru ve schopnosti francouzských orgánů, počkejme na výsledek vyšetřování. 

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Za pár týdnů tady máme volby do Evropského parlamentu. Když vidíme, jaká nálada vládne například právě ve Francii, kde řadu týdnů trvají demonstrace, přihlédneme-li, s jakými problémy se musí potýkat třeba Itálie nebo Německo v souvislosti s migranty – jak podle vás tyto volby dopadnou? 

Zcela jistě zesílí volání po změně EU. Otázkou je, kdo je vlastně schopen a ochoten tuto změnu přinést, a kdo bude z této změny nejvíce profitovat. Řekněme si na rovinu, že všechny strany budou před volbami říkat, že chtějí jinou EU. Někdo o tom mluví po celou dobu mandátu a někdo narychlo naskakuje na volební vlak změny.

Já mohu pouze říkat, co říkám dlouhodobě – EU musí dát hlas evropským občanům tak, aby mohli navrhovat legislativu; EU musí bránit svoje hranice a mít efektivní návratovou politiku; EU musí bojovat proti daňovým únikům, protože daňový ráj pro korporace, znamená daňové peklo pro občany; některé pravomoci se musí vrátit do ruky členských států a otázky azylu členským státům musí zůstat; EU nemá investovat 300 miliard eur do zbrojení, ale do kvality života občanů apod.

Ano, bylo by levné říct „zrušit“ a všechno jenom kritizovat a nepřinášet alternativy, ale já se tvrdé práce nebojím, protože jedině tak občané uvidí pozitivní výsledky. Říkáním na všechno „ne“ a pouhým kritizováním se nedocílí ničeho. Já věřím, že pokud je možnost udělat pro občany něco dobrého, je mou povinností pro to udělat maximum, jako u té dvojí kvality. 

Podíváme-li se k našim slovenským sousedům, ti mají za sebou prezidentské volby, ve kterých vyhrála Zuzana Čaputová. Je možné si výsledky voleb vysvětlit i tak, že Slováci odmítli právě volbou Čaputové euroskeptický a národovecký směr zbylých zemí V4? Nebo co především volby u našich sousedů značí?

Kdyby bylo druhé kolo Čaputová vs. Kotleba, tak by toto hodnocení bylo jistě namístě. Jenže druhé kole bylo o souboji Čaputová vs. Šefčovič. Asi by stálo za to připomenout, že Šefčovič je místopředsedou Evropské komise, a z vlastní zkušenosti vím, že spolupráce se sousedskými zeměmi je mu velmi blízká. Jeho zvolení by tedy asi těžko znamenalo obrat Slovenska proti EU, V4 a České republice. Slováci si přejí očividně změnu ve vnitrostátní politice a já jim jen přeji, aby nebyli brzy zklamáni. 

Zuzana Čaputová se v rámci dovolené podívala do Česka, kde se setkala například s Karlem Schwarzenbergem či s Tomášem Halíkem. Šlo o vrácení políčku Miloši Zemanovi, který se před prezidentskou volbou setkal s jejím protikandidátem Marošem Šefčovičem?

O tom snad ani nemůže být sporu. Osobně nerada někomu radím, ale myslím, že by si paní Čaputová měla uvědomit svojí politickou nezkušenost a od mazáků se spíše učit, než jim dávat ubohé políčky, nad kterými se mazák stejně jen pousměje.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Hora

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cestovatel v Berlíně: Do obchodů přes QR kód, v restauracích ho má každý stůl. Žádné čínské kamery už nejsou potřeba

16:43 Cestovatel v Berlíně: Do obchodů přes QR kód, v restauracích ho má každý stůl. Žádné čínské kamery už nejsou potřeba

V některých restauracích má dokonce každý stůl svůj vlastní QR kód. Takže si položíte otázku, proč m…