Kecy, provokace! Vojtěch Filip pro PL o „ruské hrozbě“ i BIS: Ať pátrají po agentech USA nebo Francie

21.12.2018 17:27

CO NÁM DAL ROK 2018 Rusko žádné provokace rozhodně nepodniká, naopak diplomaticky řeší provokace západu vůči sobě. ParlamentnímListům.cz to řekl šéf KSČM a první místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip. Vyzval BIS, aby hledala agenty také na ambasádách Ameriky, Francie nebo Saúdské Arábie. Rusové tu prý žádnou diverzní činnost neprovádějí.

Kecy, provokace! Vojtěch Filip pro PL o „ruské hrozbě“ i BIS: Ať pátrají po agentech USA nebo Francie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

Pane předsedo, na mezinárodní scéně bylo letos dost živo kolem Ruska, které podle Západu dál provokovalo: Skripal, Sýrie, Kerčský průliv. Potvrdila se letos mezinárodně sdílená teze o agresivním Rusku?

Zásadně s tou tezí nesouhlasím! Stačí nedávný teroristický útok ve Štrasburku. Nemyslím si, že to udělal nějaký ruský agent, ale ten kdo útočil, spíš patří k migrační vlně a teroristickým organizacím. Jestli něco ohrožuje stabilitu Evropy, tak je to mezinárodní terorismus, který pochází úplně odjinud než je Ruská federace.

Pokud jde o kauzu Skripal, tak odvádění pozornosti Velké Británie od vlastních problémů a neschopnosti řešit vyjednávání mezi Evropou a Británií po referendu o ukončení členství v EU mi už připadá trapné. To už Britové přehání! Je to hodně špatně zorganizované aktivní opatření, jak říkají zpravodajci. Ať toho nechají, už jim nikdo nevěří.

Anketa

Důvěřujete Janu Hamáčkovi?

4%
96%
hlasovalo: 12944 lidí

A incident v Kerčském průlivu?

Jsem přesvědčen o tom, že tohle nebyla operace ruských ozbrojených sil. Připomínám, že referendum na Krymu proběhlo v souladu s ústavou Ukrajiny. Výsledek referenda byl jednoznačný a jestliže se občané Krymu rozhodli, že odejdou ze svazku Ukrajiny, tak nemůžeme nic takového považovat za nějakou anexi. Pokud jde o počty vojáků na Krymu, i v době referenda byly na polovině stavu, se kterými počítala smlouva mezi Ruskou federací a Ukrajinou při rozdělení bývalého Sovětského svazu. Jestliže si Ruská federace s Krymem, který se přihlásil do svazku Ruské federace, zajišťuje mezi svým územím pozemní spojení, je to její právo. Za druhé stavba onoho mostu trvala roky a pokud existují nějaká námořní plavidla a pokud je někdo chtěl nedodržet a vyvolat spor, tak ho vyvolal. Spor nicméně není agresí Ruska vůči Ukrajině. Je to provokace plavidel pod ukrajinskou vlajkou. 

Kdo tedy takovou provokaci nařídil?

Nevím, jestli to byla nějaká svévole nebo zda pan Porošenko za peníze, které dostává ze zahraničí a zadlužuje stát, slíbil vyvolat provokaci, aby bylo možné obvinit Rusko z něčeho takového. Mohl bych to dokladovat jednotlivými ustanoveními mezinárodních smluv, která se k tomu vážou.

Nezřídka kdy ve veřejném prostoru zní, že Rusko v současné době pro naši zemi představuje větší hrozbu než terorismus, který se nám dosud vyhýbá…

S tím naprosto a zásadně nesouhlasím. Nevnímám to tak. Naopak si myslím, že Rusko dělá všechno pro to, a prokázalo to několikrát, že se prohlubování sporů vyhýbá a důvody k válce na základě různých protiruských provokací dokázalo vyřešit diplomatickou cestou. 

Podívejte se na plnění Minských dohod. Tyto dohody neplní Ukrajina, nikoliv Ruská federace. Tady hledejme viníka sporů. Promiňte mi, ale mám jednoduchou odpověď. Utíkají lidé z Ruska na Ukrajinu nebo utíkají lidé z Ukrajiny do Ruska? Pravda je na straně těch, co říkají, že Ukrajinci utíkají do Ruské federace, kde pracují. Někteří utíkají až do Polska, k nám nebo ještě dál na západ, ale pořád nejvíc občanů Ukrajiny prchá do Ruska, kde našli novou práci, rodinu a zázemí.

Jestli je to natolik zřejmé, jak jste nadnesl, proč potom tak důrazně zaznívají opačné argumenty?

Porošenko se bojí voleb, proto vyhlásil výjimečný stav. Původně ho chtěl na tři měsíce, čímž by se vyhnul prezidentským volbám a parlament mu to neodsouhlasil. Uvidíme, co Porošenko podnikne, až schválený výjimečný stav po měsíci skončí. Ve volbách pan Porošenko opravdu nemůže uspět, proto je chtěl oddálit. 

Rozumím, ale nelze zpochybnit, že názory varující před Ruskem zaznívaly dlouho před incidentem v Kerčském průlivu. Třeba generál Petr Pavel mluvil o ruské hrozbě ještě v době, kdy byl šéfem vojenského výboru NATO.

To byly informace poplatné plánům NATO, nesouhlasím s tím a mám za to, že s tím nesouhlasí čím dál větší počet občanů Evropy. Napětí zvyšuje ten, kdo zvyšuje počet vojáků na hranicích Ruské federace. To je součást americké vojenské doktríny a my poslušně jak ovce dodáváme vojáky do Pobaltí, přestože Pobaltí nikdo neohrožuje. Ruská federace nemá ve svém politickém programu vracet se do Pobaltí. A to nemluvím o tom, že v pobaltských zemích jsou stále tzv. neobčané. Pokud se tam lidé přihlásí k ruské národnosti, není občanem. Je s podivem, že členský stát EU tohle neuznává.

O ruské hrozbě se hovořilo v posledních týdnech hlavně v souvislosti s výroční zprávou BIS a Vojenského zpravodajství. Jednalo se především o činnost sítí agentů Ruska a Číny na našem území. Vy se teď usmíváte, když to zmiňuji, tomu mám rozumět jak? Že si podle vás naše civilní kontrarozvědka vymýšlí?

Říkal jsem už, že nemám tolik informací jako prezident republiky a ten má jistě úplnou zprávu BIS, proto raději důvěřuji prezidentu republiky. Zprávu o tom, že na ambasádě pracují analytici, kteří zjišťují vztahy mezi Ruskem a Českou republikou, tak to přece není nic neobvyklého v celé historii všech speciálních služeb. Když už BIS ty analytiky na ruské a čínské ambasádě objevila, doufám, že je rovněž objeví na ambasádách USA, Francie nebo Saúdské Arábie.

Nechápu, proč bychom se něčeho takového měli obávat. Doufám, že naši analytici, kteří jsou na ambasádách v zahraničí také poctivě pro naši vládu sledují ekonomické informace o vývoji toho kterého státu, aby se naše firmy mohli na tamních trzích uplatnit. My všichni takové informace potřebujeme, abychom s tím druhým státem mohli suverénně jednat. 

Pochybuji, že jde o nějaké tajné agenty, kteří by tu prováděli diverzní činnost, ale jde o analytiku, se kterou se setkáváme vždycky. Kam až sahá historie diplomacie, vždycky to přesně tak fungovalo a má to tak být.

Mluvilo se o tom, že šlo o agenty, co byli na pražské ambasádě akreditováni jako diplomati a pracovali na informačním vytěžení hlavně politiků. Vy jste se nikdy neobával, že když chodíte 9. května na ruské velvyslanectví slavit konec války, s někým se dáte do řeči, mimoděk mu vyzradíte tajné nebo neveřejné informace a zrovna ten člověk bude agent a pošle to do Moskvy?

(Dlouze se směje). Takovou obavu skutečně nemám, že bych něco vyzradil. Svou účast na podobných recepcích většinou využívám k tomu, že si popovídám s řadou lidí, na které nemám jindy čas. Snadno tak lze během krátké doby potkat mnoho lidí a není třeba domlouvat mnoho schůzek. Samozřejmě se vždy pozdravím a panem velvyslancem, případně přednesu projev, když jsem požádán, ale že bych vyzrazoval nějaké tajné informace, to ode mě fakt nikdo nemůže čekat. Přísahal jsem na Ústavu České republiky a tu přísahu plním.

Anketa

Měl by Tomáš Petříček i nadále být ministrem zahraničí?

3%
97%
hlasovalo: 20727 lidí

Zmínil jste prezidenta republiky, který je jedním ze zákonných adresátů utajovaných zpráv našich služeb. Poslanec ODS a místopředseda bezpečnostního výboru Pavel Žáček v jednom rozhovoru spekuloval, že tajné služby by také prezidentu nemusely věřit, když prý dříve už nějaké tajné informace veřejně vyzradil, a proto mu nemusí dávat v zájmu bezpečnosti státu všechny informace. Dovedete si něco takového představit?

Něco takového si představit nedovedu, protože Bezpečnostní informační služba musí v demokratické společnosti sloužit ústavním orgánům státu. Prezident republiky je přímo volenou hlavou státu, má nejvyšší odpovědnost za stát a BIS je služba, která slouží státu a jeho ústavním institucím. A jestli pan poslanec Žáček spekuluje, ať se vrátí na zem a začne pracovat ve prospěch našeho státu a ne ho poškozovat takovými kecy!

Poslední týdny plní média masivní protesty po celé Francii. Takzvané hnutí Žlutých vest dostává do ulic statisíce lidí, Francouzi jsou podle expertů skutečně naštvaní. Povede to podle vás k nějakým změnám nejen ve Francii, ale též v Evropě? Nebo zmizí? Jak tu situaci čtete?

Žluté vesty ve Francii je v současné době podle mého názoru, situaci neznám detailně, součástí postupného uvědomování si občanů jednotlivých národních států Evropské unie, že tady něco není v pořádku, že je nám vnucován systém, který se nestará o lidi, ale stará se o byrokraty. Případně se stará o to, co vyhovuje nadnárodním korporacím. Lidé se stále více uvědomují, že není pečováno o ně, nýbrž o ty, kteří z jejich práce žijí. Míra uvědomění ukazuje na to, že odpor je ve dvojí formě. Jednak velké soustředění lidí, co vyjadřují svůj názor a druhý aspekt, ničení majetku na ulicích a to spíše souvisí s anarchismem než s uvědoměním situace.

Až přijde úplné uvědomění, může to vést k sociální revoluci, která není ještě není úplným předmětem požadavků Žlutých vest. Přejí si, aby přestala korupce, aby přestal byrokratický tlak na občany, a aby lidé mohli mluvit do toho, jak se stát chová. A ne, že jim je vnucováno z Bruselu něco, co nechtějí ani v Paříži, ani v Praze.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

peníze za uprchlíky

Dobrý den, jasně, že by se mi jako občanovi ČR líbilo, kdyby nám EU platila za přijímání uprchlíků, jak navrhujete. Ale nejsem si jist, zda to není přesně to, co vlastně vyjednal Rakušan, tedy že kdo nepřijímá uprchlíky, tak na ně platí, a jestli není tento systém pro nás ve výsledku dost nevýhodný,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hořící bordel. Nemám z toho radost.“ Vidlák se proslaví ještě víc. Tímto

12:27 „Hořící bordel. Nemám z toho radost.“ Vidlák se proslaví ještě víc. Tímto

VIDLÁKŮV TÝDEN „Hořící bordel. Ukrajina jako Pásmo Gazy. Nemám z toho radost.“ Potíže, které má Ukra…