Klaus ODS spíše škodil, nedržel basu. Bude mít čtyři procenta, to pro nás není konkurence, vzkazuje poslanec Krejza, který jej vystřídal ve školském výboru

18.05.2019 23:59

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Jde o Českou republiku a její postoj, co Číně dovolí. Bát se nemusí. To v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl poslanec ODS a místostarosta Litoměřic Karel Krejza. „Líbit si to nechat nemusíme, jsme pevně zakotveni v Severoatlantické alianci a v Evropské unii a tak by to mělo zůstat, to je naše jediná záruka. Líbit bychom si takové chování nechat neměli,“ řekl také. A v evropských volbách se podle něj občanští demokraté poperou o druhé místo s Piráty.

Klaus ODS spíše škodil, nedržel  basu. Bude mít čtyři  procenta, to pro nás není konkurence, vzkazuje poslanec Krejza, který jej vystřídal ve školském výboru
Foto: ODS
Popisek: Karel Krejza
reklama

Anketa

,,Stalin neosvobozoval, Stalin dobýval a dobývaná území držel. Na svobodu jsme čekali dalších 44 let," uvedl Mirek Topolánek. Souhlasíte?

hlasovalo: 11133 lidí

ODS prožila v posledních týdnech změny. Vyloučila Václava Klause mladšího, pak byl odejit z čela školského výboru, k odchodu se přidala poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková. Jak to vnímáte, uškodí to, nebo pomůže občanským demokratům?

Složité hodnocení. Určitě se to nedá explicitně změřit, osobně si myslím, že Václav Klaus straně spíše škodil. Spíše se kloním k tomu, že to dlouhodobě pomůže. Pokud máte vnitřní rozpory a odlišné názory, tak to straně na důvěře nepřidá.

Takže škodil ODS odlišnými názory, nebo způsobem, jakým je prezentoval?

Je názor a názor. Pokud ODS prezentuje setrvání na pozicích, že Evropská unie je prospěšná, vystupovat z ní nechceme a je třeba se snažit o její reformu – a Klaus řekne, že bychom měli vystoupit i za cenu třetinového zchudnutí, tak už se nejedná o odlišné názory, ale o úplně odlišný směr politiky. Nějaké jeho příměry by se daly přežít, ale absolutně nebyl týmovým hráčem, nedržel basu s kolegy.

Václav Klaus mladší a Zuzana Majerová Zahradníková zakládají novou stranu. Domníváte se, že může konkurovat občanským demokratům?

Ne.

Proč ne?

Bude to subjekt, který bude mít podobné názory, jako mají Svobodní. Ti měli teď dvě procenta, tak oni budou mít čtyři. Nadneseně řečeno. To není konkurence.

Jak celkově vnímáte, že Václava Klause mladšího Zuzana Majerová Zahradníková následovala. Dalo se to čekat? Šlo o logické vyústění věcí?

Se spoustou názorů Klause mladšího jsem souhlasil. Jeho názory byly v pořádku, byť byly řečeny zjednodušeně. A některá jeho řešení problémů reálně nelze upřít. Nečekal jsem však, že to Majerová Zahradníková udělá.

Ozývají se hlasy, že by zmíněná poslankyně měla svůj mandát složit, protože ho získala za občanské demokraty. Co si o tom myslíte?

To bychom museli změnit celý systém, jakým se volí. Mandát získáváte jako osoba a jako osoba s tím naložíte. Její přesvědčení bylo takové, dobře, to se může stát. Voliči ji zvolili, takže si tohle nemyslím.

Demonstrace za nezávislou justici a proti Andreji Babišovi se stále opakují. Jak nebezpečná je celá situace ve vládě a jak významné jsou protesty?

Evidentně nabírají na síle. Asi poprvé začíná většímu množství lidí celá situace doopravdy vadit. Nejsem úplně příznivcem podobných demonstrací, protože od toho máme svobodné volby, ale beru to jako vyjádření názoru lidí, kterým se něco nelíbí. Mně se také nelíbí věci, které se zde dějí.

Budou tedy demonstrace k něčemu? Podobné jsme zažili v loňském roce?

Nebudou.

Změna nebude žádná?

Ne.

Kolik by muselo vyjít lidí do ulic, aby podle vás ke změně došlo?

Premiér je jeden z nejtvrdších lidí, které v této republice máme, takže těžko říct.

Diskuzi v Čechách také čeří návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně. Rád do Číny cestuje, vyzdvihuje investice, které nám prospějí. Prospívá to České republice? Je pro nás partnerství s Čínou zásadní?

Zásadní bych neřekl. Když se podíváte na obchodní vztahy, tak pro nás je zásadní Evropská unie. Naprosto jednoznačně co do objemu investic, tak také, co se týká obchodní výměny, tam je to naprosto jasné. Čína hraje pro nás velmi marginální obchodní význam. Ale já si vážně nemyslím, že s těmito režimy se nemáme vůbec bavit, nemáme s nimi co budovat a nemáme se snažit na ně zapůsobit.

Miloš Zeman je kritizován především za to, že se k nim chová podřízeně...

To je jiná věc. Tady vycházíme z nějaké zprávy v médiích. Nevidím to úplně jako podřízenost. Může to tak být, já na těch setkáních a jednáních nejsem, takže to neumím posoudit. Pokud by to tak opravdu bylo a šlo by o podřízené jednání, tak by mi to vadilo. Otázka je, jestli tomu tak je doopravdy.

S Čínou se řešilo mnohem více, rušila se vystoupení filharmoniků kvůli spojení s Prahou jako reakce na vyjádření pražského primátora Zdeňka Hřiba. Čína pak vystoupení podmínila kritikou Prahy, což umělci odmítli. Někdejší poslanec ODS a TOP 09 František Laudát řekl: „Česká republika se pro čínské komunisty zjevně stala politickou laboratoří, kam až lze zajít při ponižování země ve střední Evropě.“

Je možné, že si to mohou takto kolegové z Číny, která je stokrát lidnatější a dnes se snaží být největší ekonomikou na světě, vykládat. Myslím, že pro ně nejsme tak významný partner, aby to nezkusili, klidně je možné, že to zkouší. Jde o náš postoj, co jim dovolíme. Obchodně nás to nepoškodí, a když si vše necháme líbit, jde o náš problém. Líbit si to nechat nemusíme, nemusíme se bát, jsme pevně zakotveni v Severoatlantické alianci a v Evropské unii a tak by to mělo zůstat, to je naše jediná záruka. Líbit bychom si takové chování nechat neměli.

Dost dlouhá doba uplynula od doby, kdy je Miloš Zeman ve své funkci v tomto volebním období. Jak hodnotíte jeho působení? Rozdělil národ na půl, kdo má a kdo nemá rád Miloše Zemana?

Skoro bych řekl, že to možná k té půlce může mířit. Jeho způsoby mi vadí podstatně více než jeho vztah k Číně, to, jak zachází s Ústavou a víceméně láme hranice mezi exekutivou a prezidentem, tedy mezi vládou, Parlamentem a prezidentem, mi vadí podstatněji víc. Možná to vadí i více lidem. Pořád ale dostal padesát jedna procent, to je opravdu polovina. Ano, může ten národ dělit na lidi, kteří ho mají a nemají rádi.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Miloš Zeman chce vyznamenat Jaromíra Jágra, jednou tak už učinil Václav Klaus. Ondřej Benešík z KDU-ČSL mi řekl, že si každý prezident chce vyznamenat svého Jaromíra Jágra. Jde o věc, proti které nebude nikdo protestovat a nebude nikoho rozdělovat. Zauvažovali jsme pak o tom, zda jde o prestiž hlavy státu vyznamenat někoho podobného. Reprezentuje naši zemi tak skvěle, že si zaslouží druhé vyznamenání?

Dá se souhlasit s tím, co řekl Benešík. Je to vlastně věc, která nikoho nevybudí k zásadnějším protestům, lidé ho mají rádi. Možná se spíše jedná o to, že ho národ miluje, než nakolik nás reprezentuje v zahraničí, protože bohužel veškerá sláva, polní tráva. Tak, jak sportovci přicházejí, tak se bohužel po ukončení aktivní kariéry na ně rychle zapomíná, a to ještě chvíli potrvá.

Blíží se volby do Evropského parlamentu. Svoje zastoupení má samozřejmě i ODS. Jaký je váš osobní tip na šance ve volbách?

My se popereme s Piráty o druhé místo.

Po hnutí ANO?

Ano, průzkumy jsou nad rámec statistické chyby, takže tam to bude pro hnutí ANO. Ale nemusí ten rozdíl být tak veliký.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek nemluví pravdu, dokazuje poslanec Volný, kterému kradl transparent. Liberální demokraté dnes ve jménu jediného povoleného hesla neváhají vraždit

20:15 Kalousek nemluví pravdu, dokazuje poslanec Volný, kterému kradl transparent. Liberální demokraté dnes ve jménu jediného povoleného hesla neváhají vraždit

ROZHOVOR „Pozitivní diskriminace nějaké menšiny, pokud se nejedná například o zdravotně hendikepovan…