Klaus večeřel s Le Penovou. Byli jsme u toho. Pro PL exkluzivně řekl: Je to politický talent. A čím mě zklamala?

06.05.2015 14:46

ROZHOVOR Bývalý prezident Václav Klaus v úterý povečeřel s šéfkou francouzské nacionalistické strany Front National Marine Le Penovou. I když bylo setkání neveřejné, Václav Klaus pro ParlamentníListy.cz prozradil, o čem zhruba hodinu s Le Penovou jednal.

Klaus večeřel s Le Penovou. Byli jsme u toho. Pro PL exkluzivně řekl: Je to politický talent. A čím mě zklamala?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

Pokud vím, s Marinou Le Penovou jste se dosud nesetkal. Jak na Vás zapůsobila?

S paní Le Penovou jsem se opravdu nikdy dříve nesetkal. Předvedla se mi jako racionální politička s velmi otevřeným a přirozeně přátelským jednáním. Myslím, že je to politický talent. Trochu mne zklamala, že kouřila elektronickou cigaretu. S úsměvem jsem jí řekl, že to považuji za třetí cestu a že jsem to od ní nečekal.

Vím, že šlo o neformální setkání. Přesto: Můžete říci, čeho se Váš téměř hodinový rozhovor především týkal?

Nemohl se netýkat Evropy, Evropské unie, našeho – paralelního – úsilí o národní identitu a o svobodu a demokracii v Evropě. Zjistil jsem, že na tyto věci máme velmi podobné názory, což mne ostatně nepřekvapilo.

Donedávna byla strana paní Le Penové vydávána politickým mainstreamem za okrajovou či dokonce „extrémistickou“. Významná část francouzských voličů si to zjevně nemyslí. Má podle Vašeho názoru paní Le Penová v prezidentských volbách šanci? Jak vidíte vůbec pozici Francie v současné složité mezinárodní situaci. Mluvili jste o tom?

Paní Le Penovou velmi trápí, že je jakýkoli kritický názor na EU považován za extremismus. Velmi se proto brání démonizaci každého (ona hezky říká diabolizaci), kdo se odváží takový názor mít a nahlas ho říkat. Nevím, jestli má šanci prezidentské volby vyhrát, ale má velkou šanci docílit v nich dobrého výsledku a už to Francii změní. Shoduji se s ní, že to Francie – po Sarkozym a Hollandovi – moc potřebuje.

Paní Le Penová patří k nejvýraznějším kritikům současné EU. Vy jste rovněž znám jako dlouholetý asi nejotevřenější kritik zvoleného postupu evropské integrace. V čem se s postoji k EU s paní Le Penovou shodujete a v čem se případně názorově rozcházíte? Myslíte si, že eurokritické strany v EU budou postupně dominovat?

Názory na EU máme velmi blízké. Až mne ta blízkost překvapila. Detaily jsme nerozebírali, nebyl k tomu dostatek času. Marii Le Penovou zklamává, že se jí nedaří s řadou podobných kritiků v EU v dalších evropských zemích nalézt společný hlas. Usiluje o to. Je to způsobeno tím, že lídři dalších eurokritických stran – ač možná nevědomky a díky své sebestřednosti a jiným důrazům – přejímají démonizaci těch druhých evropským mediálním mainstreamem a snaží se – před svými domácími voliči – předstírat, že jsou jiní. To se jim stejně nedaří. Zda budou eurokritické strany postupně dominovat nevím, mám strach, že nikoli.


Bývalý český prezident Václav Klaus a šéfka francouzské nacionalistické strany Front National Marine Le Penová

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Musí ze Strakovky!“ ANO, SPD a ulice do obří akce proti Fialovi? Je zde výzva

18:51 „Musí ze Strakovky!“ ANO, SPD a ulice do obří akce proti Fialovi? Je zde výzva

„Je to absolutní nesmysl a neuvěřitelné plýtvání s našimi prostředky,“ elitní advokát a předseda str…