Kolovratník drtí novináře, pasují se prý do role aktivistů. „Jak je možné, že otevřeně pomlouvají prezidenta a členy vlády?“ ptá se šokovaný poslanec

04.01.2019 19:48

CO NÁM DAL ROK 2018 Poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník se pro čtenáře ParlamentníchListů.cz ohlíží za uplynulým rokem. Podle něj to s kontroverzními výroky prezidenta Miloše Zemana není tak horké, neshodne se s ním ale například v pohledu na úroveň práce BIS. „Moc bych si přál, kdyby Miloš Zeman se svými zkušenostmi, pamětí a přehledem odložil stará nepřátelství a pokusil se občany naší země spíše spojovat,“ vyzývá Kolovratník hlavu státu. Velký údiv Kolovratník vyjádřil nad prací těch, které má Zeman ze všech nejméně v oblibě – novinářů. „V soukromém životě mají pochopitelně právo na jakékoli postoje, ale jak je možné, že řada z nich na sociálních sítích otevřeně pomlouvá prezidenta nebo členy vlády?“ zlobí se poslanec.

Kolovratník drtí novináře, pasují se prý do role aktivistů. „Jak je možné, že otevřeně pomlouvají prezidenta a členy vlády?“ ptá se šokovaný poslanec
Foto: ANO.cz
Popisek: Martin Kolovratník

I v minulých dnech jsme řešili téma Miloš Zeman. Koncem roku znovu podpořil zrušení sankcí proti Rusku, na jaře naboural oficiální výklad „kauzy Skripal“ s tím, že novičok se v Česku tak či tak vyráběl. Vzbudil tím pohoršení. Pak k tomu přibyla aféra se zprávou BIS. Je Miloš Zeman vlastizrádce? Může si náš prezident dovolit chovat se v rozporu se „spojeneckými svazky“?

O prezidentu Zemanovi je všeobecně známé, že ve svých vyjádřeních rád zachází tzv. „na hranu“. A je pravdou, že vámi uvedené výroky bývají v rozporu se zahraničněpolitickým směřováním naší země i s oficiálním postojem vlády. Při vší úctě k úřadu prezidenta bych však situaci nepřeceňoval. Prezident – ač přímo volený – má především moderovat politickou diskusi a vahou své osobnosti nepřímo působit na politické a společenské dění. Konkrétní výkonné kroky a odpovědná rozhodnutí činí exekutiva, zákony pak navrhuje a schvaluje legislativa. I když výše uvedené názory Miloše Zemana ne vždy zcela sdílím, tak je respektuji a nemám s nimi zásadní problém.

Anketa

Přispěl George Soros ke světovému dobru?

4%
96%
hlasovalo: 12436 lidí

Komentátor Martin Fendrych navrhl, aby byl prezident Miloš Zeman ve spojitosti se svými veřejně pronesenými a velmi nelichotivými výroky na adresu BIS, obžalován pro velezradu. Má takový návrh racionální základ? Překročil Miloš Zeman jakousi linii, za kterou se nemá chodit?

Je to názor jednoho z mnoha komentátorů. Jak se říká, mnoho vyvolených, málo povolaných. Platí moje předchozí odpověď. Já osobně vnímám práci BIS jako vysoce profesionální a mám v ni plnou důvěru. Navíc všechny tajné služby podléhají přísné kontrole komisí v Poslanecké sněmovně – takže zpochybňování práce služeb je vlastně nepřímým zpochybňováním práce poslanců. A přesto: je to osobní názor prezidenta a je jeho právem ho vyslovit. Nic víc, nic míň.

Pokud jde o prezidentské volby, lze říci, že naši spoluobčané rozhodli moudře? Nebo by Jiří Drahoš, viděno optikou dneška, byl lepším prezidentem? Drahoše podporovaly umělecké a intelektuální kruhy, Miloše Zemana spíše chudší obyvatelstvo z venkova. Tyto dvě skupiny se nemají v lásce... Která z nich během prezidentských voleb víc přikládala pod kotel?

Především je škoda, že oba finalisté rozdělili republiku na dva nesmiřitelné tábory. Zde si dovolím být k vítězi prezidentské volby a k jeho blízkému okolí mírně kritický. Mně osobně je bližší dialog, vzájemný respekt a předkládání státnických vizí. Moc bych si přál, kdyby Miloš Zeman se svými zkušenostmi, pamětí a přehledem odložil stará nepřátelství a pokusil se občany naší země spíše spojovat.

V posledních letech se často mluvilo o nesvornosti našeho národa, a to kvůli politice. Letos byly prezidentské volby, komunální volby, rozruch byl i kolem Andreje Babiše. Jsme po tomto roce svornější a sjednocenější coby národ?

Bohužel je to přesně naopak. Překvapuje mě to a lze se jen dohadovat, čím to je. Když se dívám na dlouhodobou situaci například v Americe, tak si myslím, že to ani není dobré. Lidem bych doporučil používat více selský rozum a kritické myšlení. Často mi chodí hromadně šířené emaily, které přinášejí „zaručené zprávy“ o imigrantech, pomlouvají toho či onoho politika – a přitom jsou to smyšlené lži. Technologie nám dávají velké možnosti, na druhou stranu jsou lehce zneužitelné.

A tady vidím velkou mezeru v práci českých novinářů. Řada z nich se pasuje do role jakýchsi aktivistů, skrytě či otevřeně podporují jeden či druhý tábor, vytvářejí vlastní názorovou agendu. Udivuje mě to především u novinářů veřejnoprávních médií – ti jsou placeni z peněz nás všech. V soukromém životě mají pochopitelně právo na jakékoli postoje, ale jak je možné, že řada z nich na sociálních sítích otevřeně pomlouvá prezidenta nebo členy vlády? Takoví lidé pro mě nejsou profesionálové! Jejich soukromý názor bych nikdy neměl poznat, a oni by vždy měli být neutrální.

Anketa

Měly by Spojené státy stáhnout svá vojska ze Sýrie?

93%
7%
hlasovalo: 7076 lidí

Nedávno jsem navštívil Francii a tvrdím, že tam je novinářské prostředí zcela odlišné od toho našeho. Novináři mají profesní komoru s povinným členstvím, ta je vzdělává a pomáhá jim. Zároveň se za ně může postavit v případě sporů. Myslím, že právě kultivace novinářského prostředí v ČR by mohla celkové situaci prospět.

Zlepšovat se ale musíme i my, politici. Profesionál nemá problém odpovědět na jakoukoli otázku, zkušený politik se dokáže vyrovnat i s nezkušeným novinářem a měl by být nad věcí. I my jsme placeni z peněz občanů a informovat otevřeně o svých postojích patří mezi naše základní povinnosti. Často se toto snažím vysvětlit svým kolegům ve Sněmovně – a nezastírám, že se občas setkávám s nepochopením. Přesto v této snaze vytrvám a rád půjdu příkladem.

Andrej Babiš získal důvěru Sněmovny, ale důvěru většiny národa nemá. Stojí za to, aby Česku vládl dál? Protestovaly proti němu různé skupiny lidí. Ubližují mu kauzy jeho minulosti, jeho rozdávačný a štědrý politický program, jeho vystupování, či je to něco jiného? Co Babiš dělá špatně?

Omlouvám se za upřímnost, ale toto je velmi špatně položená otázka. Jak můžete soudit z několika nevelkých demonstrací v Praze, že Andrej Babiš nemá důvěru většiny národa? Já osobně velmi často cestuji po venkově, a tam je nálada přesně opačná. Lidé nám fandí a drží palce, jsou spokojeni s tím, že konečně někdo vládne s plným nasazením a bez politikaření, vidí naše výsledky. Problém je v tom, že ti obyčejní a spokojení lidé nejezdí demonstrovat. Žijí svůj každodenní život, radují se ze svých rodin a ze svého okolí, cítí, jak se život v naší republice postupně zlepšuje. Demonstrace jsou prvkem demokracie a neměli bychom je brát na lehkou váhu. Nejsou pro mě však důkazem pro to, že by hnutí ANO ztrácelo podporu. O tom se můžeme přesvědčovat jen a pouze při výsledcích voleb.

V posledních měsících roku 2018 čelil premiér Babiš reportáži stran svého syna a Čapího hnízda. Projevil se premiér jako „chlap“, který byl obětí médií, nebo se vymlouval a zahrál věci do autu? To byly v době průběhu kauzy dvě její dominující interpretace. Jak to tedy dle vás dopadlo?

Sám jsem otcem dvou synů, takže můj pohled je jednoznačný. Vyrazit do zahraničí, podvodem vniknout někomu ke dveřím bytu (v uzamčeném domě), klást mu návodné otázky a zneužít jeho evidentní psychickou slabost – a to vše pak prodat jako nějakou napínavou detektivku s podmanivou hudbou, to pro mě není férový přístup. Tuhle kauzu vyšetřuje policie, na kterou dohlíží státní zástupci. Já jim věřím a chci, aby kauzu řádně vyšetřili. Vnímám to tedy jako útok na premiéra, s kterým nemohu souhlasit.

Zlevněné jízdné pro důchodce a studenty, zvýšení důchodů, obědy zdarma pro školní děti. To vše prosazuje vláda Andreje Babiše. Rozhazuje a korumpuje voliče, nebo zjednává sociální spravedlnost?

Vláda by měla lidem zlepšovat život a měla by to dělat v rámci mantinelů, které jí dává státní rozpočet. Jinými slovy: bylo by to rozhazování, pokud by to byly výdaje na dluh. Právě dnes (při sepsisování odpovědí) vyšla zpráva, že státní rozpočet skončil s přebytkem, dlouhodobý dluh postupně snižujeme a že máme jeden z nejlepších ratingů i mezinárodních finančních agentur. Jsou to tedy naprosto správné kroky.

Silný důraz na sociální témata, který v poslední době vidíme ze strany Babišova kabinetu, ukazuje poněkud odlišnou politiku od té, kterou Andrej Babiš nabízel v roce 2013, kdy cílil zejména na pravicové voliče. Změnilo se hnutí ANO?

Tento posun mohu potvrdit. A osobně přiznávám, že v některých momentech je můj názor poněkud odlišný. Jako poslední příklad mohu uvést například rušení karenční doby, které prosazuje sociální demokracie. Pocházím z převážně středopravicového prostředí, jsem na straně podnikatelů. Od svých šestnácti let jsem musel po večerech pracovat a přivydělávat do rodinného rozpočtu, umím se postarat sám o sebe. Je však třeba respektovat realitu a mít cit pro politický kompromis. Jsme součástí koalice s ČSSD, podporu máme od KSČM – je tedy logické, že z našeho programu akcentujeme více levicových témat. Jako člen hospodářského výboru Poslanecké sněmovny inklinuji více k pravicovému pohledu na věc a svůj názor předkládám na našem poslaneckém klubu. Vždy rozhodneme hlasováním a pokud jsem v menšině, tak názor kolegů pochopitelně respektuji. Přesně o tom je demokratický proces na všech úrovních.

Obecně řečeno, je Babišova vláda úspěšná? V předtuše blížící se hospodářské krize prý rozhazuje, neinvestuje a premiér vše překrývá nákladným PR. ODS vydala dokument, podle kterého by šlo v rozpočtu ušetřit až 40 miliard oproti návrhu z dílny ANO.

ODS měla vládní odpovědnost dlouhou řádku let – a na její nevalné výsledky budeme vzpomínat ještě dlouho. Už jsem odpovídal výše a rád to zopakuji. Jestliže je hospodaření státu kladné, tak je naprosto v pořádku vrátit lidem to, co jim patří. Tedy zvýšit platy podceňovaným profesím, jako jsou sestřičky, učitelé, policisté či pracovníci v sociálních službách anebo přispět starším a mladým lidem na cestování.

Jste členem sněmovního podvýboru pro dopravu. Dálnici D1 nedávno postihl kolaps nevídaných rozměrů, ve Sněmovně dokonce padaly ze strany ODS návrhy na to, aby se lidem jako gesto omluvy zlevnila dálniční známka. Jak je na tom naše dopravní síť? Ministr Ťok je často kritizován, že ve funkci ministra nic pořádného nepostavil. Je dopravní infrastruktura bolavým místem českého rozvoje?

V celkovém stavu naší dopravní infrastruktury máme co dohánět. Vzpomínám na rok 2013, kdy jsme převzali vládní odpovědnost. Příprava staveb byla prakticky zastavená (vinou rozhodnutí předchozí vlády ODS, TOP 09 a VV), ČR byla v ostrém sporu s Evropskou komisí ohledně vlivu staveb na životní prostředí a rozpočet na dopravní stavby byl nedostačující. A jaká je situace dnes? Všechny připravované stavby mají platná povolení, rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury je rekordní (pro letošek více než 82 mld. Kč). Jen namátkově: letos bude rozestavěno více než 360 km dálnic a silnic I. třídy a zároveň už běží několik projektů na vysokorychlostní železnici. To jsou jasná a konkrétní fakta, která nemůže nikdo z opozice zpochybňovat.

Anketa

Kdo pronesl nejlepší vánoční/novoroční projev?

80%
7%
hlasovalo: 13011 lidí

Koncem prosince vyvolala zmatek dvě hlasování, která se zdánlivě týkala té samé věci. OSN nejprve přijala pakt o uprchlících, podle Andreje Babiše je souhlas za ČR prací ministra zahraničí Tomáše Petříčka, a on sám to tak nechtěl. Mnoho lidí ale toto vysvětlení neuspokojilo. Den poté se Babiš pochlubil, že v jiném hlasování ČR odmítla Globální kompakt o migraci přesně tak, jak premiér dříve sliboval. Jde o chybu Andreje Babiše, že si nedokáže „ukočírovat“ svého ministra, nebo to první hlasování nebylo důležité?

Myslím, že to hlasování opravdu nebylo tak důležité. Panuje velký rozdíl mezi právně závaznými akty, a mezi formálními deklaracemi. Do toho je třeba mít na mysli, že daná problematika je citlivá a že ji řada opozičních stran zneužívá ke svému zviditelnění se, často i populistickou formou. Mohu čtenáře ujistit, že k žádnému rozporu mezi premiérem a ministerstvem zahraničí nedošlo a že ČR konzistentně drží svoji pozici odmítání ekonomických uprchlíků.

Jak dobrá je podle vašeho názoru vládní spolupráce ANO s ČSSD? Jak moc ji změnila nedávná kauza syna premiéra Babiše, kdy při hlasování o vyslovení důvěry vládě odešli poslanci ČSSD ze sálu? Jsou sociální demokraté spojenci?

Spolupráci s ČSSD vnímám jako velmi dobrou. Z vlády je cítit lepší nálada než v předešlém volebním období. I já sám ze své osobní zkušenosti mohu potvrdit, že Jan Hamáček je férovým a odpovědným partnerem, stejně dobrou zkušenost mám například s předsedou poslaneckého klubu ČSSD a mým  poslaneckým kolegou z Pardubického kraje Janem Chvojkou. Kdybychom měli ve Sněmovně víc takových profesionálů, byl by politický život mnohem příjemnější.

Prozraďte prosím čtenářům, na kterou konkrétní změnu, o kterou jste se v roce 2018 v Poslanecké sněmovně zasadil, jste nejvíce hrdý.

Je to jednoznačně novela zákona č. 416/2009 Sb. „o urychlení výstavby dopravní infrastruktury“. Tahle novela zkracuje výstavbu dálnic a železnic minimálně o tři až pět let. Strávil jsem na ní stovky hodin práce a všichni lidé z oboru oceňují její zdařilý výsledek. Nejvíc hrdý jsem na to, že jsem při projednávání novely získal podporu všech poslaneckých klubů ve Sněmovně. Představte si devět subjektů, od pravice až po levici. Přesto jsem všechny kolegy posadil k jednomu stolu a našli jsme kompromis, který získal absolutní podporu. Zrychlujeme geodetické průzkumy, výkupy pozemků, lhůty pro povolení, zkrátka celý proces. Bez ohledu na politický dres. Novela byla v Poslanecké sněmovně schválena těsně před prázdninami, 30.6..

Kdysi na začátku své politické kariéry jsem vymyslel heslo, které bylo takovou slovní hříčkou: „lepší komunikací za lepší komunikace“. A po pár letech jsme tohle heslo uvedli do živorta. Za to patří všem mým kolegům velký dík!

Co naše ekonomická situace? Platy stále rostou, nezaměstnanost je nízká… žijí si Češi nad poměry? Všichni straší příchodem nové krize, sdílíte tyto obavy?

Jsem celoživotním optimistou. Je dobře, že lidem rostou platy a že se většina z nás nemusí bát o holou existenci. Jsme také šestou nejbezpečnější zemí na světě! To jsou hodnoty, které mě těší a kterých bychom si měli vážit. Asi budu vypadat jako snílek, ale já opravdu věřím tomu, že můžeme naší zemi vrátit lesk první republiky! Že se můžeme pustit v baťovském stylu do velkých projektů, které nás posunou na první světová místa. Sám aktivně prosazuji síť vysokorychlostní železnice – představte si, až budeme mít spojení mezi krajskými městy do jedné hodiny! A že ve většině okolních evropských metropolí budeme za pár hodin. Vždyť ležíme uprostřed Evropy a ze všech stran je to k nám vlastně blízko. Máme tu několik skvělých vysokých škol, které vychovávají odborníky na výpočetní techniku a máme tak šanci stát se vývojovým centrem ať už pro bankovnictví, autonomní dopravu nebo datové služby. Obavy z krize opravdu nemám.

Závěrem nám prosím řekněte, jaký byl podle vás pro Českou republiku rok 2018, a co byste naší zemi a jejím obyvatelům popřál do roku 2019.

Rok 2018 byl slavnostní – připomínali jsme si 100 let samostatného státu. A v duchu našeho dnešního rozhovoru jsem malinko smutný z toho, že řadu momentů našich společných oslav zakalila nesnášenlivost a nenávist. Další výročí nás čeká i v roce 2019 – třicet let od sametové revoluce. Proto přeji všem čtenářům našeho rozhovoru, aby hleděli do nového roku s optimismem a s otevřenou myslí. Pojďme zahodit negativní energii a hledejme raději společná témata. V diskuzích položme na stůl věcné argumenty a fakta, vzpomeňme si na takové pojmy jako jsou gentlemanství a slušnost. Zkusme se taky vrátit ke kořenům – pamatujme na to, že rodina je postavena na vztahu muž, žena a děti. Nepodléhejme módním trendům ze zahraničí, používejme selský rozum a táhněme za jeden provaz. Jsem si jistý, že když tohle dokážeme, tak bude z České republiky výkladní síň celé Evropy!

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek KorejsTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pávek o všem věděl.“ Koudelka z BIS pod vlivem? Koho si to Pavel vzal na Hrad? Vladimír Hučín odhaluje

8:40 „Pávek o všem věděl.“ Koudelka z BIS pod vlivem? Koho si to Pavel vzal na Hrad? Vladimír Hučín odhaluje

"Divím se, že Pavel s manželkou něměli natolik soudnosti, že do toho šli. Vždyť oba vědí, co mají za…