Konec Kalouska. Známý advokát pronesl velmi vážné varování

20.11.2017 6:24

ROZHOVOR Bývalý politik, dnes známý advokát Jaroslav Ortman je přesvědčen, že volba Andreje Babiše, Tomia Okamury nebo Pirátů neznamená, že by s nimi voliči souhlasili, ale že je zvolili z protestu, protože je zklamaly tradiční politické strany. Kritizuje, že tradiční strany odmítají s hnutím ANO jednat. „A když nebude žádná vláda, když to zkrachuje na těch třech pokusech, pak už ve Sněmovně neuvidíte žádné lidovce, ani STAN, ani Kalouska. Ti zmizí v propadlišti dějin stejně jako ČSSD,“ varuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Jaroslav Ortman parlamentní strany, které se rozhodly raději jít do opozice než vládnout..

Konec Kalouska. Známý advokát pronesl velmi vážné varování
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Fotografování s příznivci TOP 09

Oslavili jsme výročí 17. listopadu 1989. V jakém stavu je podle vás demokracie u nás? Přiblížili jsme se, nebo naopak vzdálili tomu, o čem jsme snili po roce 1989?

Rozhodně je dnešní stav společnosti lepší, než to bylo před rokem 1989. To tady vládla jedna strana a ostatní šoupali nohama nebo byli jako lidovci stranou Národní fronty. To, že došlo ke změnám v orientaci lidí, kteří už nevěří tradičním stranám, je důsledek toho, že je politické strany zklamaly. Ony spolu uzavírají opoziční smlouvy a toleranční patenty, aby se šábly. Beru to tak, že výsledek sněmovních voleb v roce 2017 je důsledkem protestu proti systému tradičních stran. Neznamená to souhlas s tím, aby tady byl Babiš, Okamura a Piráti. Já tvrdím, že to je protest. Voliči je zvolili z protestu.

Anketa

Kdo by byl nejlepší předseda ČSSD?

20%
7%
4%
55%
3%
hlasovalo: 5840 lidí

Myslíte, že se dřív než voliči, kteří dali ve volbách největší podporu bývalému komunistovi a podle historiků spolupracovníku StB Andreji Babišovi, zpronevěřily ideálům sametové revoluce tradiční politické strany, protože místo toho, aby využívaly moc ve prospěch svých voličů, využívaly ji často spíš pro sebe?

Přesně tak. Fenomén Babiš, fenomén Okamura a fenomén Piráti nestvořili ani tak ti, kteří stojí v jejich čele, to stvořili politici tradičních stran, kteří udělali tolik chyb, že voliči demonstrovali nesouhlas s tím, co je tady zavedeno. Proto mladí v drtivé většině volili Piráty, lidé ze severních Čech a podobných oblastí volili Okamuru a velká většina bývalých voličů sociálních demokratů hodila hlas Babišovi. Ale to si tradiční strany udělaly samy, to není zásluha těchto dnes úspěšných předsedů, ale „zásluha“ šéfů tradičních stran.

A podíleli se na tom, že se voliči přiklonili k novým stranám, podle vás někteří politici větší měrou než jiní? Mluvil jste o opoziční smlouvě a tolerančním patentu, kterým si v minulosti dvě největší strany – ODS a ČSSD, v jejichž čele tehdy stáli Václav Klaus a Miloš Zeman, rozdělily moc. Právě o této éře se mluví jako o době, která přispěla k největšímu rozmachu korupce a klientelismu.

Všechno se to sčítá. V podvědomí to zůstane dlouho. Já jsem dříve podporoval ODS a TOP 09, myslel jsem, že tyhle strany by mohly být čitelné. Ale přesvědčil jsem se, že opak je pravdou. TOP 09 udělala chybu, když udělala program Antibabiš. Jinak nevím, jaký je její program. Vím jen to, že nechtějí Babiše, a to je strašně málo. To prostě nestačí. A ODS se dnes opájí tím, že je první nejsilnější opoziční strana. Prosím vás, vždyť to je druhý nejhorší výsledek ODS v historii a oni to dnes vydávají za úspěch. Já tu vidím strašně nízkou rovinu sebereflexe. Oni se opájejí tím, že ve Sněmovně ještě jsou. Ale jestli takhle budou pokračovat, tak tam příště nebudou.

Ale politika a politici jsou přece odrazem společnosti. Není to, jak u nás politika v posledních letech funguje, tedy obrazem nás samých? Po pádu totality přišli do politiky v barvách Občanského fóra idealisté, vizionáři, kteří chtěli v tehdejším Československu zavést zastupitelskou demokracii, svobodu a prosperitu, ale ti byli během let vytlačeni lidmi, kterým šlo spíš o moc a vlastní prospěch.

Nedával bych vinu společnosti, protože ti, kteří volili Babiše nebo Piráty, v minulých volbách volili třeba sociální demokraty nebo TOP 09. Myslím, že lidé jsou strašně zklamaní z toho, co se tady odehrálo, například salta mortale ČSSD byla pro mne naprosto neuvěřitelná. Mám na mysli třeba ten triumvirát, který se chtěl šábnout o moc, ale teď už Sobotku ani Zaorálka vůbec nevidím, nevím, jestli ještě žijí. To bylo neuvěřitelně hloupé, takže lidi prostě volili, jak volili. To neznamená, že budou navždy volit Okamuru a Piráty, ale tradiční strany je musí získat poctivou prací a hlavně dobrými nápady.

Ale není možné, aby předseda ODS Petr Fiala, který je dobrý politolog, ale špatný politik, vytruboval do světa, že chce být předsedou Poslanecké sněmovny, protože ODS je nejsilnější opoziční strana. Nebo když řeknou, že do vlády nepůjdou a budou v opozici. Může mi někdo říci, kdo je bude příště volit? Já jsem šel k volbám proto, že jsem se domníval, že strana, kterou volím, bude ve vládě, protože chci, aby se její program realizoval. Ale když řeknou, děkujeme za hlasy, ale my budeme v opozici, my se ani nepokusíme svázat hnutí ANO ocelovým lanem, neřekneme, dejte nám ministra vnitra, dejte nám ministra spravedlnosti, ministra financí, tak tomu nerozumím. Může mi někdo vysvětlit, proč by volič volil opoziční stranu?

Nebo ten příšerný nápad Fialy, že Poslanecká sněmovna přijme nějaké usnesení, kterým omezí činnost menšinové vlády. Doporučuji, aby si pan Fiala přečetl Ústavu, protože pravomoci vlády určuje Ústava. Žádné usnesení Sněmovny nemůže revidovat Ústavu. Ani žádný zákon nemůže revidovat Ústavu. Taková opatření by byla protizákonná a neústavní. Když tady vládnul Rusnok nebo Topolánek s menšinovou vládou několik měsíců, také se neměnila pravidla hry. Oni se úplně zbláznili. Když jsem v politice, musím jako ve sportu říci, někdo mě porazil, tady je vítěz voleb a já s ním musím jednat. Ale jestli bude někdo dělat takové brikule, kope si hrob.

Ale není také povinností vítěze jednat? Politici řady parlamentních stran tvrdí, že se s nimi Andrej Babiš o vládě vůbec nepokusil vyjednávat. A přitom sociální demokraté i lidovci připustili, že jim vadí osoba Andreje Babiše kvůli podezření z dotačního podvodu, nikoli hnutí ANO jako takové. S tím by do vlády šli, kdyby premiérem nebyl Andrej Babiš. Neměl by právě on jako vítěz voleb, který má tudíž největší odpovědnost, mít zájem na tom, aby byla vytvořena stabilní vláda? Není neochota jednat spíš na straně Babiše?

Každá cesta je dvousměrná. Netvrdím, že neprojevuje  malou snahu i Andrej Babiš. Ale kdyby politici tradičních stran udělali veřejná prohlášení, jsme ochotni jít do vlády za těchto podmínek a vyjmenovali je, třeba že všechny personální otázky se budou řešit ve sboru vlády nebo na politických grémiích, bylo by to čitelné. Ale oni místo toho řekli, že jdou do opozice. Dobře. Ale Babiš jen využívá toho, že oni z toho vycouvali. První pokus je pro něj takhle výhodný. Oni vyklidili pole a to, že Babiše nechají, aby vyměnil ministry a prováděl personální změny, ať nevytýkají Babišovi, to ať se drbou za uchem oni, že mu to umožnili. A jsem přesvědčen, že u druhého pokusu už to bude jinačí.

Ale když někdo má sedmdesát osm mandátů, tak je má, a já přece nemohu říkat, že nebude mít předsedu Sněmovny. Co to je za nesmysly? Když ODS vyhrála volby, chtěla hned Miroslavu Němcovou na předsedkyni Sněmovny a dostala ji. Jak s tím naložili, je jejich věc. A najednou tvrdí, že to neplatí.

Slyším kolem sebe, že lidi jsou zklamaní. Oni nechtějí jít znovu k volbám, chtějí, aby se vládlo. A když nebude žádná vláda, když to zkrachuje na těch třech pokusech, pak už ve Sněmovně neuvidíte žádné lidovce, ani STAN, ani Kalouska. Ti zmizí v propadlišti dějin, stejně jako ČSSD. A uvidíme, jak dopadnou ostatní.

Otázka je, jak dopadnou prezidentské volby, což může mít také vliv na to, jak se bude vyvíjet politická scéna. Na poslední chvíli vstoupil do hry expremiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek. Překvapilo vás to?

Myslím, že je to zoufalý čin. Já mu nedávám šanci. Dobře, ať si sečte hlasy tzv. Demokratického bloku a je někde v poli poražených. To už v minulosti mohl kandidovat Paroubek a bylo by to stejné. Miloš Zeman má velký náskok a politickou výhodu. On to bude, kdo bude jmenovat předsedu vlády, on se bude vyjadřovat, on přijde do Poslanecké sněmovny, a všichni ostatní, ti Horáčkové a Drahošové, budou jen paběrkovat. Tohle všechno se pro ně seběhlo tak nešťastně, že Miloš Zeman má mediální náskok. Nemusí do České televize, která ho kritizuje, klidně si nechá Barrandov. Pokud neudělá fatální chyby, tak to zúročí.

Objevují se názory, že ať už dopadne Mirek Topolánek jakkoli, že oživil tu trochu nudnou, nemastnou, neslanou prezidentskou kampaň, kdy Miloš Zeman strhává díky svému postavení pozornost a ostatní nejsou příliš viditelní. Souhlasíte?

Topolánek je takový chachar, v dobrém slova smyslu. Má svůj názor, za kterým stojí a s ním padá, já jsem si ho vážil. Ale je to muž minulosti. Myslím, že šanci mít nebude, jestli má ODS jedenáct procent. Navíc je otázka, jestli ho budou volit všichni voliči ODS. A Kalousek se svými pěti procenty mu je k ničemu. A ostatní kandidáti jsou vyfaulovaní tím, že jejich názor nikoho nezajímá. Když si Moravec do svého televizního pořadu pozve Jiřího Drahoše, tak sledovanost těchto pořadů se blíží deseti procentům. To je o ničem.

Ale když je Topolánek mužem minula, co pak je Miloš Zeman? Mužem předminula?

Jasně, ale on má strašnou výhodu, že je prezident a národ si ho zvolil v přímé volbě.  A on teď bude mít další obrovskou výhodu, že na rozdíl od druhých bude říkat, co udělá. A udělal dobře, když řekl, že nechce, aby byly předčasné volby, že chce, aby se politici ve Sněmovně domluvili. A přesně to lidi také chtějí. Nechtějí, aby z nich politici dělali hlupáky, že jsme šli volit a bylo to k ničemu.

V poslední době se ale hodně diskutuje o zdravotním stavu Miloše Zemana. Myslíte si, že je schopen zvládnout dalších pět let v prezidentském úřadu, když vidíme, jak sešel za první volební období?

Mně se k tomu špatně vyjadřuje, protože osoba prezidenta je ztělesněním státu. A kdybych mluvil o zdravotním stavu prezidenta, dopouštím se faulu. Myslím, že je na jeho uvážení, jestli si myslí, že by to zvládnul, nebo ne. Samozřejmě reflektuji, že jeho zdravotní stav se nějakým způsobem zkomplikoval. Ale to si musí zvážit on sám a jeho okolí. A je to i na občanech. Jestli si řeknou, že svůj úřad nezvládá, volit ho nebudou. Ale já si myslím, že ho volit budou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Keller: Halík má pevně nakročeno na cestu do pekla. Krajně cynické, pokrytectví. Kauza Lety mne naplňuje hlubokým smutkem

16:27 Profesor Keller: Halík má pevně nakročeno na cestu do pekla. Krajně cynické, pokrytectví. Kauza Lety mne naplňuje hlubokým smutkem

ROZHOVOR „Já si myslím, že k žádnému Czexitu nedojde. Ty země, které by v nás ztratily fantasticky …