Celý svět překvapil v minulých dnech katalánský autonomní parlament, který vyhlásil referendum o nezávislosti, a pak také španělská vláda, která kroky ohledně ilegálních voleb Katalánců tvrdě potlačila. Policisté tloukli demonstranty hlava nehlava, ženy, starce, všechny bez rozdílu. Jaký názor v této souvislosti na celou záležitost zastáváte? Mají Katalánci vůbec právo na takové referendum, když je prý v rozporu se španělskou ústavou a odmítl ho i tamní ústavní soud?
Neustále se vedou debaty o tom, jestli bylo katalánské referendum legální, či nikoliv. Tuto debatu v rámci nově vzniklé situace nepovažuji za zcela zásadní. To, co považuji za podstatné, je zcela nepřiměřená a lidsky a politicky zcela nepřijatelná reakce španělské vlády. Chápu, že španělská ústava hovoří jasně, ale reakce španělské vlády také. Pokus o násilné udržení národní jednoty povede pouze k definitivnímu nalomení vůle Katalánců být v rámci jednoho státu s někým, kdo se ke svým (stále ještě) občanům nechová spravedlivě a důstojně.
Snahy Katalánců o nezávislost vyvolávají vzpomínky na rozdělení československého státu z počátku 90. let minulého století. U nás proběhlo poměrně klidně a nyní jsme se Slováky nejbližší přátelé. Proč španělská vláda reagovala tak hystericky? Jedná se především o to, že katalánský region patří k nejvyspělejším v celém Španělsku? Jenže my Češi už víme, že kdo chce národní nezávislost, stejně ho neudržíte, ať se snažíte sebevíc. Funguje to stejně jako v manželství... Domníváte se, že to španělské vládě v brzké době dojde?
Domnívám se, že španělská vláda udělala tvrdým nedělním zásahem chybu. Možná vyhrála bitvu, avšak boj o katalánská srdce nikoliv. Minulý týden jsme věděli, že Španělsko má jakožto stát vnitřní problémy, a nyní víme, že je rozpolcené. To, co se stalo v neděli, nelze vzít zpátky a na místo obušků musí nastoupit konstruktivní dialog, ve kterém proti sobě budou stát dvě rovnocenné strany, což nás učí právě naše československá zkušenost.
Dá se nyní vůbec předpokládat další vývoj situace? Katalánský parlament se v pondělí 9. října chystá vyhlásit samostatnost. Španělská vláda hovoří o represích za podvratnou činnost a nerespektování zákonů ze strany Katalánců a o dalších policejních zákrocích včetně rozpuštění katalánského parlamentu. Jak to může dopadnout?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán