Kontrola! A ještě toto. Babiš řekl, co se záplavou Ukrajinců u nás

17.05.2022 9:24 | Rozhovor

„Když je krize, vláda musí zasedat stále. Musí dělat rozhodnutí.“ Expremiér Andrej Babiš pro ParlamentníListy.cz popsal, jak by on řešil krizovou situaci na Hlavním nádraží v Praze. Právě ta je podle předsedy hnutí ANO dokladem, jak Fialův kabinet migrační vlnu zvládá. „Vláda se má postarat o české občany. Tvrdí, že se postará o ukrajinské, ale to jí taky nejde. Jasně jsme řekli, co mají dělat. Zavést evidenci, zjistit jaké profese k nám přicházejí, podle německého modelu…“

Kontrola! A ještě toto. Babiš řekl, co se záplavou Ukrajinců u nás
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý premiér Andrej Babiš, předseda hnutí ANO v Břeclavi

„To je přesně to, jak vláda říká, co všechno zvládla, ale v reálu nezvládla.“ Při své cestě na jižní Moravu se bývalý premiér Andrej Babiš vyjádřil k problémům na Hlavním nádraží v Praze. V poslední době se tam zdržovaly stovky lidí, ležely na chodbách na zemi, děti pobíhaly v blízkosti rušné magistrály, v noci se zvyšovalo riziko nebezpečí. Početné romské rodiny z Ukrajiny, které do Prahy dorazily, bezprizorně přebývaly na chodbách historické budovy. Pro uprchlíky byl vyhrazen prostor ve stanovém městečku v Troji. 

Bývalý premiér připomíná, že krize nastala už před několika měsíci, ale kabinet ji nevyřešil. „Nevědí, kdo k nám přichází. Nevědí, kde bydlí, jestli jejich děti půjdou do školy, nebo nepůjdou, jestli čerpali příspěvek a odešli, jestli jsou, nebo nejsou zaměstnaní. Pan premiér se chlubil, že zvládl migrační krizi, ale nezvládl. Je to vidět právě na Hlavním nádraží. Sice udělali provizorní stanové městečko, ale to není řešení,“ uvedl Babiš. 

Babiš: „Vláda se má postarat o české občany“

Přes stránky ParlamentníchListů.cz posílá expremiér jasný vzkaz, jak by krizový stav řešil. „Když je krize, vláda musí zasedat stále. Musí dělat rozhodnutí. Vláda nerozhoduje, debatuje a vysílá signály. Není to nic konkrétního,“ připomněl Babiš.

„Vláda se má postarat o české občany. Tvrdí, že se postará o ukrajinské, ale to jí taky nejde. Jasně jsme řekli, co mají dělat. Zavést evidenci, zjistit, jaké profese k nám přicházejí, podle německého modelu,“ nabádá Babiš.

Za velmi důležité považuje také zapojení ukrajinských lékařů do zdravotnictví. „Neřídí to!“ konstatuje expremiér. A kritizuje i náročnost formálního způsobu žádosti o příspěvek pět tisíc korun.

Babiš rozjel kampaň. Lidé se bojí uprchlické i finanční krize

Expremiér Andrej Babiš se vypravil v pondělí na cesty na jižní Moravu. „Všichni mi píšete, že se mám stavit. Snad to postupně zvládnu,“ zmínil Babiš ve svém pravidelném pořadu Čau lidi.

Na místě v Břeclavi byly i ParlamentníListy.cz. „Vadí mi, že absolutně nediskutují. Myslí si, že si mohou všechno dovolit. Neskutečná arogance,“ ozvalo se od přítomných na adresu pětikoalice. „Pomáhat, ale ocáď, pocáď.  Naši důchodci říkají, že nemůžou jet k doktorovi, protože by jim nezbylo na rohlík. Kde to jsme? Když žijí dva, tak to jde. Jak zůstane někdo sám, hotovo. Strašné,“ popsala paní Hana z Valtic.

„Řeknu vám to na rovinu. Když vidím Pekarovou, otočila bych se jí normálně kramflekem v ksichtu. Fiala? Podívejte se mu do očí. Umí jen rozhazovat rukama,“ neskrývá své rozladění sedmdesátiletá paní Vladimíra. „Ponižují nás,“ říkala směrem k současné vládnoucí elitě už s určitým rozčílením.

Návštěva bývalého premiéra Andreje Babiše v Břeclavi. Foto: Daniela Černá

Autogramiáda Andreje Babiše v Břeclavi. Foto: Daniela Černá

Do začínající kampaně Andreje Babiše rýpou politici i komentátoři, Miroslava Němcová na twitteru dokonce prohlašuje, aby lidé ignorovali vše, co Marek Prchal pro „toho gaunera“ vymyslí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři roky s covidem. Imunoložka Krátká varuje před tím, co si vakcinologové nepřipouštějí

17:43 Tři roky s covidem. Imunoložka Krátká varuje před tím, co si vakcinologové nepřipouštějí

Před podzimní covidovou vlnou se chystá nová kampaň ministerstva zdravotnictví. „Sama jsem zvědavá, …