Křičí ať se zavřou hranice, ale jak to udělat netuší nikdo z nich. Starostové takto lacině získávat body nebudou, ujišťuje Petr Gazdík

06.08.2016 23:59

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR O přijímání migrantů, uzavření hranic i o prezidentu Zemanovi promluvil pro ParlamentníListy.cz předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík. Řekl také, co si myslí o ozbrojování lidí, o kterém mluví právě prezident Zeman. „Od ochrany je tu stát, ne domobrana,“ míní Petr Gazdík. Řekl také, co si myslí o kvótách.

Křičí ať se zavřou hranice, ale jak to udělat netuší nikdo z nich. Starostové takto lacině získávat body nebudou, ujišťuje Petr Gazdík
Foto: hns
Popisek: Petr Gazdík v půlnočním rozhovoru
reklama

Co budete dělat o půlnoci ze soboty na neděli?

Půlnoc uprostřed víkendu trávíme různě, teď v létě býváme i na chatě, od které je krásný výhled do kraje Bílých Karpat. Tak třeba bude romantika…

Prezident Zeman v minulých dnech uvedl, že by se měli lidé ozbrojovat. Co si o tom myslíte? Proč podle vás něco takového prezident lidem radí?

Osobně si myslím, že kdyby se lidé bez zkušeností a výcviku, který jsme v posledním čtvrtstoletí dost zanedbali, začali najednou vyzbrojovat, nebylo by to šťastné. Od ochrany je tu stát. Ne domobrana, ale stát. Čas domobrany by nastal, kdyby stát začal selhávat. Na nás je, aby se tak nestalo. O motivech Miloše Zemana spekulovat nebudu, do hlavy mu nevidím.

Pokud lidé poslechnou a ozbrojovat se skutečně začnou, nemůže to přinést spíše nějaký problém?

Nemyslím, že by národ prezidenta Zemana hned tak poslechl. Pořizovat si zbraň není nic levného.

Miloš Zeman nesouhlasí s jakýmkoliv přijímáním uprchlíků. Česká republika by tím podle něj vytvářela „podhoubí pro barbarské útokyna svém území. Co na to říkáte?

Přiznejme si: Nejsme izolovaný ostrov, uzavřená země. Už teď jsme v nebezpečí a různé výkřiky o uzavření hranic jsou směšné – ani ti, kdo je vykřikují, vlastně nevědí, jak prakticky a technicky to provést s armádou, která se potýká s nedostatkem lidí.

Východisko vidím jediné: Zůstat v EU a společně hledat řešení, a to mnohem aktivněji, než dosud. To je na současné české vládě a je to její odpovědnost. Od počátku jsme jasně říkali, že je třeba rozlišit uprchlíky před válkou od těch ostatních, kteří třeba jdou jen za lepším životem. Zatím se to v praxi nedaří.

Kvóty, navíc nastavené poměrně jednou provždy, odmítáme. Ale rozhodně nebudeme strašit lidi jen kvůli předvolebnímu boji.

Evropský komisař Oettinger se do Zemana pustil právě kvůli jeho výrokům ohledně imigrantů a odmítání kvót. Zeman prý oslabuje Evropskou unii? Je to podle vás pravda?

Především je pan komisař profesionál a měl by vědět, že zahraniční politiku v ČR formuluje vláda, nikoliv prezident. Přímou volbou se na této ústavní praxi nic nezměnilo, pravomoci zůstaly stejné. Domnívám se tedy, že reagovat na prezidentovy výroky až tak emotivně nebylo nutné.

Na druhou stranu by se měl pan eurokomisař zamyslet i nad tím, zda Unii neoslabuje už sama její malá pružnost tváří v tvář skutečné krizi.

Přijímání uprchlíků odmítl i Andrej Babiš. Prý přestal věřit v úspěšnou integraci a multikulturalismus. Ještě před časem ale tvrdil něco trochu jiného...

Politických a rétorických obratů budeme svědky i dál, je před volbami a dalších deset let bude pořád před nějakými volbami. Jsem jen zvědavý, jaký kurs nastolí současná vláda, která se tak chválí jako úspěšná, ale není schopná například v otázce migrace formulovat jasný postoj. Mám pocit, že na útoky ani nepotřebují opozici, vystačí si proti sobě navzájem.

A pokud Andrej Babiš věřil v multikulturalismus a teď už v něj nevěří, je to jeho problém. Multikulturalismus v lecčems selhal – to je otázka zkušenosti, ne víry v něj. Pokud mluvíme o tom, že za teroristickými útoky nestojí současní migranti, ale druhá, třetí generace, pak je otázkou, nakolik se integrace povedla a nakolik tu jen vedle sebe žijí paralelní světy.

Oba politici také v této souvislosti rozhodně odmítají kvóty. Jak to vidíte vy? A jste pro přijetí 80 uprchlíků ze Sýrie, o kterém se mluví?

Jak jsem říkal, plošné kvóty odmítáme. Po řadě útoků v Evropě bude ochota přijímat migranty klesat. Oněch 80 migrantů prověřují tajné služby. Nedělám si iluze, ale je to rozhodně víc, než co se dělo např. na makedonských hranicích. Představa, že se u nás nikdy neobjeví uprchlík před válkou, je iluzorní. Otázkou je, co bude dál – počítáme, že se jednou vrátí zpět? To je opět otázka na vládu, o svém přístupu by měla mít mnohem jasnější a pokud možno jednotnou představu.

Na internetu se objevila píseň Evropo dýchej, kterou zpívá Olivie Žižková, a vzbudila velký rozruch. Zpívá v ní proti migrantům, vybízí Evropu k tomu, aby se vzchopila. Někteří písničku označují za xenofobní, má ale také opravdu velkou řadu podporovatelů na sociálních sítích. Jak ji hodnotíte vy?

Neslyšel jsem ji a ani se k tomu nechystám. Popravdě – angažované umění jsem nikdy moc nemusel.

Když se vrátíme k Miloši Zemanovi – billboardy s nápisy „Kdo má větší důvěru než Zeman. Prý za nimi stojí hnutí Starostové a nezávislí – je to tak? A co mají billboardy za úkol lidem vlastně říci?

Především nás těší velká podpora pro starosty jako takové – ať jsou z jakékoliv strany. My jich ale v řadách našeho hnutí máme nejvíce ze všech politických uskupení. Takže tuto podporu nevztahujeme jenom na STAN, ale na druhou stranu i na starosty ze STAN. Není to „chlubení se cizím peřím“, je to radost z takového hodnocení, které si zaslouží poděkování.

A jsme rádi, že tato fáze kampaně vzbudila zájem a rozruch, v čemž nám ostatně výrazně pomohl i prezidentův mluvčí Ovčáček, takže mu za to patří dík.

Mnozí lidé stále více volají po ochraně hranic. Neměli by mít občané podle vás možnost rozhodovat o věcech své bezpečnosti, jako je právě ochrana hranic, nebo různé mezinárodní smlouvy?

To by jistě měli a myslím, že i mohou – tím, koho si vybírají za své zástupce do Parlamentu a tím i do vlády. O ochraně hranic jsem už mluvil. Víte, můžete sice rozhodnout, že s okamžitou platností uzavíráte hranice, ale musíte to být schopen provést prakticky a pak také nést důsledky. Toho prvního nejsme schopni, to druhé neumíme ani domyslet.

Po útocích v minulých týdnech hlavně v Německu a ve Francii jsou mnozí lidé opravdu čím dál skeptičtější k přijímání migrantů. Jak to vnímáte vy?

Chápu to a nemyslím, že se nálada v dohledné době zlepší.

Kancléřka Merkelová stále tvrdí, že situaci zvládnou. Ale opravdu se dá ještě zvládnout?

Už si to nemyslí ani mnozí němečtí politici z řad CDU. Na budoucí vývoj se dívám s obavami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Hora

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Svoboda? Češi chtějí, aby se o ně někdo staral.“ Krejza z ODS i o tom, co slyší od Pirátů

10:35 „Svoboda? Češi chtějí, aby se o ně někdo staral.“ Krejza z ODS i o tom, co slyší od Pirátů

„Svoboda s sebou nese i velkou zodpovědnost. Otázka je, zda je po svobodě poptávka,“ uvažuje místost…