Křik mi vadí vždy, politika je o diskuzi. Květiny za Babiše nemohou. I on má právo… Politolog Jelínek o příčinách toho, že Babiš navzdory všemu „drží“

23.11.2018 19:06

ROZHOVOR Politolog Lukáš Jelínek analyzuje příčiny oblíbenosti premiéra Andreje Babiše. Podle Jelínka prochází Babišovi i to, co by jiným neprošlo. "Rozhodně víc než Grossovi, Nečasovi, Topolánkovi, Paroubkovi, vlastně i Klausovi. Působí jak politik z jiné planety, víc hraje, než se chová racionálně," popisuje Jelínek. Ačkoli se domnívá, že Babiš se v rámci kauzy Čapí hnízdo provinil, reakce části veřejnosti při příležitosti výročí 17. listopadu se mu nelíbí. "Verbální násilí je také násilí. Politika stojí na diskusi, ne na hulákání. Kdo se takto chová, pouze se diskvalifikuje z dialogu," říká Jelínek o "křiklounech".

Křik mi vadí vždy, politika je o diskuzi. Květiny za Babiše nemohou. I on má právo… Politolog Jelínek o příčinách toho, že Babiš navzdory všemu „drží“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Lukáš Jelínek

Myslíte si, že vyhození květin od Andreje Babiše, Miloše Zemana a Tomia Okamury do koše je přiměřenou formou protestu?

Ne, nemyslím. Jednak ty květiny za Babiše, Zemana ani Okamuru nemohou. A v neposlední řadě i oni mají nárok 17.listopad uctít. Vždyť bez něj by nedosáhli svého postavení, v politice ani byznysu.

Anketa

Kdyby se prokázalo, že Babiš čerpal dotaci na Čapí hnízdo neoprávněně, vadilo by vám to?

14%
86%
hlasovalo: 23695 lidí

Došlo 17. listopadu k monopolizaci vzpomínek na Sametovou revoluci jedním názorovým proudem?

Nedošlo, četl jsem spoustu vzpomínek různých aktérů, pohledů z různých úhlů.

Zatímco premiér Babiš se o půlnoci, kdy na Národní třídě kladl věnec, dočkal pískotu a nadávek od kolemjdoucích, na témže místě o několik hodin později lidé tleskali končícímu předsedovi Senátu Milanu Štěchovi. Ten byl ale v letech 1979-1989 rovněž členem normalizační KSČ. Čím si vysvětlujete takový rozdíl v přijetí obou politiků?

Rozdíl vidím v nakládání se svěřenou mocí. Štěch se umí chovat pokorně, hovořit o svých slabostech. Babiš je zarputilý, šíří dojem neomylnosti. Ale základní psychologická poučka zní, že dav má raději kajícníky.

Považujete za správné, že Andrej Babiš přišel 17. listopadu uctít památku Sametové revoluce? A proč přišel o půlnoci? Považujete jeho tvrzení, že tak učinil kvůli časnému rannímu odletu za nemocným synem, za věrohodné?

Ano, je to správné. A měl tak učinit za bílého dne. Jedná se přece o předsedu vlády. Za nemocným synem mohl odletět kdykoliv. Klidně i o 14 dnů dřív, ne až jej bylo nutné umravňovat.

Domníváte se, že pokřikování na neoblíbené politiky během pietních aktů je přiměřenou formou protestu, nebo jde už o narušení samotné piety?

Křik mi vadí vždy. Verbální násilí je také násilí. Politika stojí na diskusi, ne na hulákání. Kdo se takto chová, pouze se diskvalifikuje z dialogu.

Anketa

Hlasovali byste pro pád současné vlády Andreje Babiše?

10%
90%
hlasovalo: 28138 lidí

Pojďme nyní krátce ke kauze Babišova syna. „On je ale přesvědčený, že na ten výlet do Ruska jel nedobrovolně, přitom si tam ve finále našel přítelkyni,“ řekl v neděli pro TV Nova Andrej Babiš o svém synovi. Věříte tomu, že jde o projev nemoci Babiše mladšího, nebo je za tím něco jiného?

Neumím to posoudit. Je Babiš ml. skutečně nemocný? Pokud ano, znamená to, že je nepříčetný? A je fit jeho otec? Nic z toho nevím. Jen mi přijde divné, když otec svěří svého údajně nemocného syna do rukou cizích lidí a nechá jej odvézt do nebezpečné oblasti. To mi jako normální otcovské jednání nepřipadá.

K osobě Protopopova a jeho manželky řekl Babiš toto: „Když byl můj syn medikovaný a měl se vrátit do života, hledali jsme někoho, kdo se bude o něj starat. Nabídl se její manžel a já jsem mu byl vděčný.“ Lékařku Protopopovou označil za zastánkyni léčby ve volnějším režimu, kdy pacient není zavřen v ústavu. Věříte tomu, že se Andrej Babiš s Protopopovými seznámil díky určité souhře okolností?

Počkám si na výsledek práce vyšetřovatelů. Ale na náhody moc nevěřím. A odchod paní Protopopové z politiky i jejího pracoviště moji nedůvěru v náhody jenom zvyšuje.

„Byl na výletě. Byl spokojenej, byl na Krymu, tam bylo teplo," uvedl dále Babiš. "Pan Protopopov je Rus, nemá víza do Evropy,“ odůvodnil Andrej Babiš to, proč jel jeho syn s panem Protopopovem na Krym a ne někam do západní Evropy. Považujete toto odůvodnění za uvěřitelné?

Vždy jsem si myslel, že druhým domovem pana Babiše staršího je Francie. Podniká tam, často tam jezdí. Přišlo by mi logické poslat syna s někým, kdo víza má, třeba na Rivieru.

Myslíte, že chtěl premiér svého syna uklidit před všetečnými otázkami novinářů a vyšetřovatelů?

Působí to tak. A je jedno, jestli mu jde o děti, nebo o jejich svědectví. Pozdě ale bycha honiti. Na to vše měl myslet, když se rodinný byznys s Čapím hnízdem rozjížděl.

Andrej Babiš tvrdí, že novináři Slonková s Kubíkem ukradli kód od domu ve Švýcarsku, kde Andrej Babiš mladší žije se svou matkou. Rovněž oba reportéry obvinil ze lží a řekl, že syna natáčeli potají, bez jeho vědomí. Jak se stavíte k těmto výrokům?

Paní Slonková a pan Kubík se až moc inspirovali špionážními filmy. Nevidím důvod, proč Babiše ml. filmovat. Kdyby přinesli jeho svědectví rozšířené o emailovou korespondenci v tištěné podobě, mohli jsme se víc soustředit na obsah než na formu.

"Moje rodina si koupila firmu, která se následně ucházela o dotaci, protože moje starší dcera, která má ráda koně, měla přítelkyni, která také měla koně, přišla s tím projektem a následně se rodina rozhodla, že to bude rodinná firma, já jsem nic nepřepisoval. Já jsem nikdy nebyl majitel,“ vysvětloval v neděli Babiš to, jak jeho rodina zahájila projekt Čapí hnízdo. On sám prý nic nevlastnil. Přijde vám příběh o dceři, která má ráda koně, uvěřitelný?

Přišel by mi, kdyby nešlo už o několikátou Babišovu verzi. Mně samotnému se zatím nejvíc líbila ta, jak na dokumentárním záběru hovoří o Čapím hnízdě coby svém nejlepším nápadu.

Podle mnohých byl v neděli moderátor Rey Koranteng slabý, nezvládal vedení rozhovoru a Andrej Babiš toho obratně využil k tomu, aby lidem prodal svou verzi příběhu. Souhlasíte s tímto pohledem? Jak mohl nedělní rozhovor zapůsobit na mínění veřejnosti?

Moderátor není ostřílený v politických debatách, jsem k němu shovívavý. Ale opravdu není obvyklé, aby politik útočil a moderátor se co chvíli omlouval. Pan Korantemg působil dojmem, že se mu do toho interview ale vůbec nechce. Naopak Andrej Babiš rozhovor využil k velmi emotivnímu výstupu, k němuž je nedělní večer jako stvořený. Všimněte si, jak celou kauzu podává. Ne jako průšvih politika, ale jako hon na chudáky schizofreniky. Veřejnost zůstává dál rozpolcena a politická opozice opět působí dojmem, že nemá dostatečně nabito. Také proto Babiš páteční hlasování ustojí.

Sociální demokracie se rozhodla, že při hlasování o nedůvěře opustí sál. Tím de facto podpoří Babiše. Zatímco někteří politici v rámci ČSSD kvitují, že strana podporou vlády ukazuje stálost v názorech, opoziční politici tuto strategii kritizují. Co o Hamáčkově rozhodnutí soudíte vy?

Sociální demokracie si nejspíš vyhodnotila, že jasnějším stanoviskem nic nezíská. Kdo v příběhu věří Babišovi, bude volit ANO, kdo jeho kritikům, tak nejspíš ODS. Postoj ČSSD nikoho moc nezajímá, proto asi ani u hlasování nechce být. 

Pomůže zvolená strategie sociálním demokratům u voličů, nebo bude vnímána jako snaha udržet se "u koryta" a pro ČSSD by bylo lepší se od skandály zatíženého premiéra distancovat?

Na pozadí podobných emotivně vyhrocených kauz se utváří voličské sympatie v největší míře. Kdo v nich hraje mrtvého brouka, sám se ochuzuje.  Na druhé straně  ta situace není pro ČSSD nová. Že jde do vlády s trestně stíhaným premiérem, věděla už v létě. A voliči s touto informací dlouhodobě pracují.

Jak se nyní staví k Andreji Babišovi veřejnost? Je "teflonový", prošlo by mu u jeho voličů takřka všechno?

Zatím asi prošlo. Rozhodně víc než Grossovi, Nečasovi, Topolánkovi, Paroubkovi, vlastně i Klausovi. Působí jak politik z jiné planety, víc hraje, než se chová racionálně, a pro voliče je to patrně příjemná změna oproti minulosti. Ale tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Jedna kapka bude poslední i pro Babiše.

Co očekáváte, že se stane v pátek? Dosáhne opozice něčeho, nebo bude vše při starém?

Pokud myslíte pragmaticky spojenou pravicovou opozici, tak nedosáhne ničeho jiného, než že si řekne svoje, což k parlamentarismu patří. Vláda svoji pozici ustojí. Pokud chce ale opozice ANO porazit, musí se soustředit na artikulování vlastní atraktivní vize, jež by oslovila i voliče ANO, ČSSD nebo KSČM. K tomu má daleko jednak proto, že ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a piráti jsou všichni z jiného těsta, jednak ale i kvůli neschopnosti stran dělat politiku s delším výhledem, který by občany elektrizoval a nadchnul pro předložené nápady.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cestovatel v Berlíně: Do obchodů přes QR kód, v restauracích ho má každý stůl. Žádné čínské kamery už nejsou potřeba

16:43 Cestovatel v Berlíně: Do obchodů přes QR kód, v restauracích ho má každý stůl. Žádné čínské kamery už nejsou potřeba

V některých restauracích má dokonce každý stůl svůj vlastní QR kód. Takže si položíte otázku, proč m…