Kristýna Kočí pochválila Zemana a toto nehezké řekla o Schwarzenbergovi

16.08.2013 15:01

ROZHOVOR Poslankyně Kristýna Kočí, bývalá předsedkyně poslaneckého klubu VV a členka zahraničního výboru říká, že Karel Schwarzenberg v řadě oblastech poškodil zájmy českého exportu. Vysvětlila svou podporu Rusnokově vládě i své plány do budoucna. Prezident Zeman podle ní dobře a legitimně hájí zájmy svých voličů a útoky proti němu jsou hysterie.

Kristýna Kočí pochválila Zemana a toto nehezké řekla o Schwarzenbergovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nezařazená poslankyně Kristýna Kočí
reklama

Jak jako členka zahraničního výboru hodnotíte výkon vlády Petra Nečase v zahraniční politice?

Obávám se, že tato koalice ne vždy dobře naplňovala to, co by mělo být cílem zahraniční politiky. Cílem malé na exportu závislé země musí být proexportní politika Ministerstva zahraničních věcí. Velvyslanci a čeští politici by měli jezdit do zahraničí a otevírat dveře českým firmám. Jenom tak je možnost ekonomiku rozhýbat. Velkým problémem v této oblasti byly velice složité vztahy ministra zahraničí Schwarzenberga s ministrem průmyslu Kubou, kteří nejenže spolu nespolupracovali, ale podle některých informací ministr Schwarzenberg bránil velvyslancům a zastupitelstvím, aby spolupracovali s organizacemi typu CzechTrade či CzechInvest. To považuji za naprosto fatální selhání. Takto zahraniční politiku dělat nelze.

Jak velvyslanectví, tak tyto agentury jsou od toho, aby hájily značku České republiky a pomáhaly českému exportu. Nemyslím si, že by jediným úkolem velvyslanců desetimilionové země mělo být monitorování politické situace v oné zemi. Jak jsem již řekla, Česká republika je otevřená ekonomika a stojí na exportu. Pokud chceme, aby se ekonomika rozhýbala, bez exportu to nejde. A to by měl být úkol našich ambasád. Proto mě těší, že jedním z prvních kroků Rusnokovy vlády, ministra zahraničí Kohouta a ministra průmyslu Ciencialy bylo memorandum o spolupráci obou rezortů. Konečně rozhýbali to, co nám chybělo.

A pokud jde o práci poslanců v zahraniční politice?

Určitě musím zmínit důležitou chybu předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové, která patrně podlehla tlaku veřejnosti. Hlavním úkolem zahraničního výboru má být, aby cestoval, aby s jeho členy jezdili i podnikatelé, aby se dařilo otevírat dveře na nové trhy. Bohužel paní Němcová seškrtala rozpočet a bohužel jsem byla ze začátku členem té koalice a myslím, že seškrtání rozpočtu zahraničního výboru byla velká chyba a přiznávám, že do jisté míry i moje, protože tehdy jsem se proti tomu měla postavit.

Registruji, že občané vnímají mnohdy zahraniční cesty negativně jako cestovní kancelář s názvem Poslanecká sněmovna, ale propagace České republiky a jejích obchodních zájmů je opravdu důležitá. Zvláště v době krize. Pokud zahraniční výbor nejezdí do zahraničí a nepěstuje a neprohlubuje zahraniční vztahy, vazby a spolupráci, tak ztrácí svou podstatu. To bychom rovnou mohli říct, že abychom ušetřili, zrušíme zahraniční cesty prezidenta, ministra zahraničí a premiéra. Sice něco málo ušetříme, ale ztráty příležitostí pro naše firmy a pro naši ekonomiku by byly mnohem vyšší.

Myslíte si, že Karel Schwarzenberg svými prohlášeními, ať už se to týká Ruska, Putina a Pussy Riot, kritiky vlády v Ázerbájdžánu či kritiky Srí Lanky v OSN, poškozuje národní či obchodní zájmy České republiky?

Největší problém je, že Česká republika nemá definováno, co jsou její národní zájmy. Obchodní zájmy to ale poškozuje obrovským způsobem. Pokud máte jako nějaká firma rozjednaný nějaký kontakt v Ázerbájdžánu, na Srí Lance či v Rusku, tak taková veřejná prohlášení čelního představitele naší země jsou velkým problémem. Já jsem sama členka skupiny přátel Ázerbájdžánu a vím, jaké problémy měl s takovými prohlášeními ázerbájdžánský velvyslanec. Navíc víme, že rezervní zásoby ropy budeme odebírat z Ázerbájdžánu. Ázerbájdžán je určitě velice zajímavý partner pro Českou republiku. Takto tvrdé výroky mohou obchodní spolupráci narušit, ne-li v některých případech i znemožnit. To by si měl uvědomovat každý vrcholný politik včetně ministra zahraničí.

Vy jste hlasovala pro Rusnokovu vládu. Proč? Proexportní politiku už jste tedy zmínila.

Česká republika se po pádu vlády Petra Nečase, ale vlastně už před ním, již delší dobu zmítá v politické agonii. Je zde velká krize politiky. Ale i vzhledem ke krizi ekonomické a velké nezaměstnanosti a problémům po povodních naše země a naši občané potřebují stabilitu. Mám za to, že vláda Jiřího Rusnoka stabilitu přinést mohla. Podpora vlády Jiřího Rusnoka byla lepší variantou. Tím neříkám, že souhlasím se všemi jejími kroky a že plně podporuji její personální opatření. To ne. Myslím si, že pan Fischer nevysvětlil dostatečně financování své kampaně. Vyplývají z toho obavy, zda nebude hájit zájmy některých svých sponzorů, kteří mu pomohli. To minimálně mediálně nepovažuji za příliš šťastné. Zbrklé kroky pana ministra kultury také nemohou být asi ideálně vnímány.

Na druhou stranu oblast zahraniční politiky a obchodu či kroky Ministerstva pro místní rozvoj, které řeší problém s čerpání z evropských fondů, se ukázaly jako pozitivní. Reálně hrozí, že budeme muset mnoho eurodotací vracet. Ministr pro místní rozvoj Lukl to po svém jmenování považoval za absolutní prioritu a především si uvědomuje zásadní důležitost této věci pro rozpočtovací období 2014 až 2020, které určí, kolik peněz z EU do ČR přiteče. Toto rozpočtovací období je poslední, kdy Česká republika bude čistým příjemcem. Čili toto jsou další důvody, proč jsem se rozhodla Rusnokovu vládu podpořit.

Máme zde zhruba půl roku nového prezidenta. Jak hodnotíte Miloše Zemana?

Miloš Zeman je nepochybně vedle Miroslava Kalouska posledním politikem velkého formátu. Ačkoli jsem Miloše Zemana ze prezidenta republiky nevolila, tak si myslím, že naplňuje přesně to, proč ho jeho voliči na Hrad vyslali. Tak to má být. Politik má hájit zájmy svých voličů, od nichž mandát dostal. To dělá od první chvíle. Ty konkrétní kroky se mi mohou líbit, mohou se mi nelíbit, na druhou stranu naprosto nesdílím hysterické reakce některých svých kolegů, kteří tu hovoří o porušování Ústavy.

Miloš Zeman Ústavu neporušuje. Výrok o idiotských ústavních zvyklostech se mi nelíbí, ale na druhou stranu Miloš Zeman jedná jenom v rámci svých ústavních pravomocí. My jsme jako poslanci rozhodli, že se bude prezident volit přímo. Nyní vidíme, jaká to pro některé politiky přináší rizika. Já osobně jsem byla nejenom pro přímou volbu prezidenta, ale i pro úpravu jeho pravomocí. To se nestalo, můj názor nezvítězil. Nicméně Miloš Zeman se pohybuje v prostoru daném Ústavou a snaží se maximálně splnit to, co slíbil svým voličům a všem občanům. To je naprosto legitimní.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Vy jste poslankyně za Moravskoslezský kraj. Jak hodnotíte roli Zdeňka Bakaly v tomto regionu ohledně bytů OKD, dolů a tak dále?

Určitě to je osoba, která je v tomto kraji kontroverzní. Je to osoba, která velmi polarizuje. Na druhou stranu všichni tito velcí podnikatelé v tomto kraji mají své zastánce i odpůrce. Někteří velké podnikatele hájí jako ty, kteří dávají lidem pracovní příležitosti. Zdeněk Bakala je kritizován za privatizaci OKD. On je v tomto nejvíce konfliktní osobou, protože tam zůstávají otazníky po původu a způsobu nabytí veškerého majetku OKD a způsobu privatizace bytů, protože nájemníci bytů OKD měli za to, že došlo ke slibu, že tyto byty jim budou privatizovány. Je to velmi citlivé téma. Navíc k tomu přibyla otázka propouštění a uzavírání dolů. Je to velice třaskavý a konfliktní problém a nezávidím další politické reprezentaci, že se bude muset touto otázkou zabývat. Jedním z primárních úkolů vlády, která vyjde z voleb, bude právě problém nezaměstnanosti.

Jaký je váš tip, rozpustí se sněmovna?

Já si myslím, že někteří moji kolegové se velmi ukvapili svými emotivními projevy poté, co padla formální "stojedničková" koalice. Domnívám se, že lidé by měli nejprve myslet, napočítat si do deseti a teprve poté mluvit. Aspoň mě to život naučil. Ta hysterie byla ukvapená. A pak tu vidíme snahu posouvat termín rozpuštění s tím, že se něco nestíhá schválit. Jsou tu prosby prezidentu republiky, aby po hlasování o rozpuštění se samotným rozpuštěním posečkal. To mi připadá velmi nedůstojné. Poslanecká sněmovna je suverénní zákonodárný orgán a měla buď posečkat se svým rozpouštěním do doby, než se schválí klíčové normy, na kterých je shoda, a poté se rozpustit, ne posílat prosby prezidentu republiky. Zase to ukazuje na ne ideální vedení sněmovny, jednotlivých klubů a ne ideální zvládání krizové situace.

Já osobně si myslím, že předčasné volby jsou jediným řešením a voliči znovu rozdají karty. Nedala bych ale ruku do ohně za to, že všichni, kteří křičeli, jak rychle se budou rozpouštět, pro to budou hlasovat. Není zde jenom otázka schvalování občanského zákoníku a doprovodných norem, ale také zákon o úřednících, který po nás vyžaduje EU a za jehož neschválení nám hrozí sankce. Každopádně ale sama říkám, že předčasné volby jsou nejčistší řešení jak ukončit tuto politickou agonii.

Jaké máte plány do budoucna?

Svým vzděláním jsem politolog, čili si nedokáži představit, že bych s politikou neměla už vůbec nic společného. Nicméně nehodlám v příštích volbách do sněmovny kandidovat. Chci pracovat v soukromé sféře, přičemž chci využít svých zkušeností z veřejného života pro otázky týkající se vztahu s veřejnou správou. Obecně mám pocit, že v naší zemi politické strany umí málo využít zkušenosti lidí, kteří prošli vysokými funkcemi a v politice, a nechávají je bezprizorní. Považuji za velkou chybu, že politická reprezentace například nechává bývalé premiéry, aby přešli do soukromého sektoru. Toto by měla Česká republika řešit, protože si nemůže dovolit přicházet o zkušenosti, informace a schopnosti těchto lidí. Bývalý premiér by se například podle mě neměl ze dne na den ocitnout na úřadu práce, ale měla by mu být nabídnuta nějaká adekvátní pozice, aby využil své zkušenosti.

Poslední otázka. Která ze stran, jež se chystají kandidovat do sněmovny, je vám nejsympatičtější?

Přátelé se mě ptají, koho budeš volit, když ty lidi znáš? Sama ale nevím. Určitě ale vím, že po mých zkušenostech mou podporu nezíská nějaké nové rychlohnutí plné populistických řečí namísto reálných řešení. Budu si vybírat z tradičních stran. K volbám určitě půjdu, ale zatím nevím, komu to hodím.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Arogantní prezident. Jan Přeučil a Eva Hrušková bez obalu

4:44 Arogantní prezident. Jan Přeučil a Eva Hrušková bez obalu

ROZHOVOR „Nezpívat a hrát bez diváků? To je jako léčit bez pacientů a vařit bez strávníků,“ říkají h…