Kubera vyplísnil EU: Strčte si ty eura někam, postavíme si za své. Odhalím, co o tom řekl Schwarzenberg. Založte kanál ČT-Teror

14.06.2017 10:52

ROZHOVOR „Strčte si ty eura někam, jsou to nejdražší peníze, co máme,“ říká senátor za ODS Jaroslav Kubera k hrozící pokutě ze strany Bruselu za nepřijímání migrantů. Tvrdí, že kdybychom s dotacemi nemuseli plnit evropské směrnice, tak žádné dotace nepotřebujeme a všechno postavíme za své. V rozhovoru po návratu ze Spojených států zároveň sdělil, že teroristé ještě zdaleka nevyčerpali všechny možnosti. Až přijdou kybernetické útoky, otravování vody a blackouty, bude hůř.

Kubera vyplísnil EU: Strčte si ty eura někam, postavíme si za své. Odhalím, co o tom řekl Schwarzenberg. Založte kanál ČT-Teror
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Určitě jste sledoval dění v Evropě a Čechách. S jakými pocity jste vnímal zprávy o útocích v Manchesteru a ve Francii?

My jsme samozřejmě měli možnost sledovat situaci a pobavil mne internetový komentář, že by si Česká televize mohla zřídit zvláštní stanici Teror. Přestává to být zajímavé a nikoho už to moc nevzrušuje. Fascinuje mne, jak jsou útočníci vychytralí. Útok na mostě je děsivý, protože při něm nezbývá, než skočit dolů. Z diskotéky je alespoň šance, že utečete, ale z mostu není kam utéct a když  je vysoký, tak člověk nemá šanci na záchranu. A to zdaleka nevyčerpali všechny možnosti, až přijdou kybernetické útoky, otravování vody, blackouty, bude hůř. 
Čemu se islamisté musí smát je, jak jsme zpitoměli. Už nevíme, co bychom. A efekt to nemá. Sundavání opasků na letišti, i kdybychom dali rámy před letiště, nebude to lepší. Jde o dobrý byznys výrobců rámů, ale jako ochrana proti terorismu to nepůsobí. Jediná obrana je ignorovat útoky, když se jim nedá bránit. V Manchesteru byla obviňována policie, která má útočníky většinou v hledáčku, ale protože toho mají hodně a nestíhají, tak jim to unikne.

Anketa

Je Jean-Claude Juncker dobrý předseda Evropské komise?

1%
99%
hlasovalo: 8520 lidí

Jaký je váš názor na řízení proti České republice a Maďarsku ze strany Evropské unie kvůli tomu, že nedodržuje kvóty přijímaných migrantů? Přitom hrozí vysokou pokutou.

Je to typický příběh. Když nebudeš hodný, tak tě potrestáme a nejlépe tě potrestáme tím, že ti dáme pokutu a nedáme ti dotace. Strčte si ty eura někam, jsou to nejdražší peníze, co máme. Kdybychom s dotacemi nemuseli plnit evropské směrnice, což nás stojí miliardy, tak žádné dotace nepotřebujeme a všechno postavíme za své. Je to marné. Jak říká kolega Schwarzenberg, dotace jsou svinstvo, ale jsou příjemné. Vznikají nesmyslné projekty, aby využili peníze z měkkých dotací. Za ty tvrdé se alespoň postaví kus silnice, ale u měkkých je to vyhazování peněz do kanálu. Nechte si ty eura, my si poradíme, hlavně neplnit směrnice.Udělované pokuty jsou navíc chytře udělané a nebudou jednorázové. Kvóty ale neplní nikdo. Kdo přijal tři procenta, ty nebudou trestat, a kdo mají pod tři, těm hrozí pokutou. Ve skutečnosti neplní kvóty nikdo, nikomu se nechce, ale bojí se to říct. V korektní Evropě bude zakázáno otevřít pusu.

Domníváte se, že si prezident Zeman milostí pro Kajínka koupil popularitu před prezidentskými volbami?

Myslím, že ne. Zemanovi odpůrci jsou jako skupina, co nenáviděla Klause, jiná zase Havla a teď jiná nenávidí Zemana. Jde o nenávist, ve které kdyby svítilo sluníčko a ono svítilo, tak odpůrci budou tvrdit, že nesvítí a je mlha. I když Zeman vyjádří názor, se kterým by se ztotožnili, tak je stejně špatný. Já mám na věc vyvážený pohled. Pokud řekne blbost, řekl blbost, ale jestliže řekne smysluplný názor, nebudu tvrdit, že jde o blbost. Jeho výroky nejsou pomatené, nebo sprosté, některé mají racionální jádro. Protikandidáti vydrželi dva týdny s tím, že se nebudou vůči Zemanovi vymezovat a už jedou proti němu. Věřím, že milost pro Kajínka dlouho zvažoval a nešlo o vzplanutí. O důvodech se dá jen spekulovat a za chvíli vše vyšumí. Až dostane Kajínek práci, bude se o něm ještě chvíli psát a pak ho převálcují jiné události.

Diskutuje se o odchodu Bohuslava Sobotky z ČSSD. Měl by odejít, protože jí více škodí, než pomáhá, nebo by si měl pozici udržet?

Problém je, že měl odejít dávno a ani tam neměl být. Na tom nezáleží podobně, jako u Valachové, jestli zůstane ve funkci o dva měsíce déle, je to jedno. Prezident už zase hraje šachy. Jsou zoufalí z výzkumů, které nemusí znamenat volební výsledek, ale politické strany jsou na ně tak navázané. Pro stranu je nejlepší, když má výsledky výzkumu špatné, protože ty pak vzbudí voliče, takže půjdou volit. Kdyby ODS měla ve výzkumech dvacet osm procent, tak by toho výsledku nikdy nedosáhla. Vždycky je lepší mít v průzkumech horší výsledky. Jenže strany znejistí, musíme něco udělat, je to katastrofa a v posledních týdnech ještě honem utrácejí peníze, aby něco dohnali, ale nedoženou nic.Jestli Sobotka odejde? Má to těžké, jak podporuje sociální rodinu až za hrob a teď se rozvádí, ale to u nás není neobvyklé. Snad nevydržel nikdo, kromě Klause, který si alespoň formálně manželství udržel. Nic takového však u voličů nemá vliv. 

Andrej Babiš už není ve vládě, ale zdá se, že hnutí ANO tím neutrpělo. Zatímco ČSSD dle průzkumů ztrácí. Čím to je, že voliči neslyší na rétoriku obrany demokracie?

Sociální demokracie žádnou obranu demokracie neprovádí, spíše opak. Provádí ničení svobody, podporuje obrovské regulace, na kterých není nic demokratického, pouze se tak jmenuje, ale nic demokratického v ní není. Problém je, že Sobotka vytvořil chaos s tím, co předváděl s demisí a nedemisí. Jeden den nechtěl dělat z Babiše oběť, ale druhý den to udělal. Babišovi tím jen pomohl, vůbec mu neuškodil a Babišovské jádro se ani nepohnulo. Pro voliče jsou dluhopisy něčím imaginárním, co je vůbec nezajímá. Ale tím, že ho Sobotka vyhodil, mu umožnil dělat volební kampaň za státní peníze, rozdávat koblížky, nebo nevím, co bude letos rozdávat a jemu to nemohlo uškodit. Volby budou obrovské zklamání. K žádnému zklidnění situace nedojde. Nastane varianta všichni proti ANO a Zeman si to vychutná a zase bude koaliční vláda, zase bude jenom chaos a zmatek.

Potřebných podpisů už máte dost, stačí vám se jen přihlásit. Do kdy hodláte čekat, než oznámíte, zda budete, či nebudete kandidovat na prezidenta?

Jak dlouho to jen bude možné. Moje teorie je, že je lepší odhalit své kandidátky co nejpozději. Když protivníci nevědí, proti komu budou kandidovat, nasadí třeba někoho, kdo nemá šanci. Častou chybou je, že kandidáta nasadí podle sympatií, ale ne volitelnosti. On mi totiž může být nesympatický, ale potřebuji, aby vyhrál. Když znáte potencionální kandidáty, tak si můžete rozmyslet, koho zvolit.
Mediálně se z kandidáta dá samozřejmě udělat hvězda, nebo ho potopit, to je pravda. Ale nejvíce mne odrazuje typicky negativní kampaňovec. Já dělám kampaně jen pozitivně, ode mne nikdo neuslyší v kampani křivé slovo, a to je v dnešní době téměř nemožné. Řeší se játra kandidátů a podobné blbosti, takže je jasné, že podzimní kampaň bude velmi špinavá, budou se vytahovat neuvěřitelné věcí, jako nyní na profesory, které s jejich kandidaturou nijak nesouvisí. Svět je takový a i americké a francouzské volby tak vypadaly. Je to trendy mít co nejvíce negativní kampaň. Ono je baví na někoho vytáhnout, že se v patnácti letech počůrával, ale je to nechutné. A pár dní před volbami proti tomu není žádná obrana. 
Výsledek voleb není předpokládatelný. Pár dní před volbami vyplyne nějaká špionážní aféra a proti tomu za dva dny nic neuděláte. Než se z toho vymotáte, protože to není pravda, už je po volbách a můžete si stěžovat leda na nádraží, ale nedá se nic dělat. Prezident si při sestavování vlády ještě užije, to bude velká taškařice.

Češi jsou velmi skeptičtí vůči Evropské unii a nechtějí přijmout euro. Premiér Sobotka nicméně trvá na tom, že musíme být v jádru Evropské unie a společnou měnu přijmout musíme. Ozývají se hlasy, že si tak připravuje teplé místečko v Bruselu po opuštění ČSSD. Co k tomu říci?

Myslím si, že je to jeho plán po vzoru Vladimíra Špidly. Dostat se do bruselského skleníku a žít pohodlný život se zajištěnou penzí. Najde si mladou děvčici, to je podle mne dobrý konec kariéry. I Špidla se musel smát, jak dopadl. Je pravděpodobné, že Sobotka hraje hru hodného chlapce. Vyprávěl nám, že kvóty nepřijmeme, ale v Bruselu hraje patolízala a mluví naopak. Jádro Evropské unie už není, teď už neexistuje nikdo jiný, než Německo a Francie a ti to budou celé ovládat, i když budou tvrdit opak.

reklama

autor: Zuzana Koulová

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

40 milionů Kč na plakáty. Něco pro právníka, tuší Markéta Šichtařová

19:20 40 milionů Kč na plakáty. Něco pro právníka, tuší Markéta Šichtařová

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Každý klasický ekonom ví, že příčinou cenového růstu byl předešlý tisk …