Líbat nohy vagabundům? Hloupost sluníčkářů dosahuje vrcholu, brzy struna praskne, obává se spisovatel Murín

10.07.2020 8:28 | Zprávy

ROZHOVOR Kdejaký vagabund černé pleti nutí běžné chodce, zejména ženy, aby před ním poklekly, či mu dokonce líbaly nohy. I to v souvislosti s hnutím Black Lives Matter připomíná slovenský publicista a vědecký pracovník Univerzity Komenského Gustáv Murín. Z dění v USA má silný dojem, že se schyluje k nové občanské válce i proto, že hloupost sluníčkářů a lepšolidí ve funkcích dosahuje vrcholu. Už léta napínají strunu a vypadá to, že ta brzy praskne. Z událostí na slovenské scéně vysvětluje, jak se mohlo stát, že předseda Národní rady Boris Kollár zůstal ve funkci i po nařčení z plagiátorství v diplomové práci, ale všímá si i toho, jak se sluníčkáři požírají mezi sebou navzájem.

Líbat nohy vagabundům? Hloupost sluníčkářů dosahuje vrcholu, brzy struna praskne, obává se spisovatel Murín
Foto: Archiv GM
Popisek: RNDr. Gustáv Murín, CSc., slovenský přírodovědec, spisovatel a publicista

Spojené státy už několik týdnů čelí demonstracím a nepokojům, které vyvolala smrt černocha George Floyda. Co si o tamních událostech, které výrazně ohrožují znovuzvolení Donalda Trumpa prezidentem, myslíte?

Není to poprvé, ale poprvé už to má charakter černého rasismu. Kdejaký vagabund černé pleti nutí běžné chodce, zejména ženy, aby před ním poklekly, či mu dokonce líbaly nohy. A k tomu ten vandalismus a hromadné vykrádání supermarketů, vypalování policejních stanic, zapalování aut a dokonce i vražda zaměstnance obchodu, který se této lůze postavil. A všichni ti sluníčkářští starostové amerických měst před tím zavírají oči, policie je paralyzovaná, či dokonce ta městská v Minneapolisu rozpuštěna. V Seattlu obsadili anarchisté Capitol Hill, nechtějí tam policii, prý si budou dělat pořádek sami a starostka jen kývne hlavou, jako oslík. Do toho pohřeb Floyda, který nebyl žádné neviňátko, ve zlaté truhle?! Provokace na provokaci, tohle nedopadne dobře.

Mohlo by jít o podobný spouštěč dění jako sebevražda tuniského prodavače zeleniny, která v roce 2010 vyvolala v Tunisku celonárodní protesty, jež se postupně rozšířily do dalších zemí a spustily tak proces známý jako Arabské jaro? Nebo porovnáváme neporovnatelné, tedy demonstrace a pouliční bouře v autoritářských režimech a ve vrcholně demokratických Spojených státech?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Občané trpí rozhodnutími EU.“ Přední diplomat jde do voleb za Motoristy

17:15 „Občané trpí rozhodnutími EU.“ Přední diplomat jde do voleb za Motoristy

Bývalý diplomat a velvyslanec Karel Beran vstupuje do politiky jako lídr Motoristů sobě na Vysočině.…