Lidovec Zdechovský prozradil, co se o Zemanovi říká v Bruselu. Přidal ale i Klause a Havla

16.11.2014 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Václav Havel nám dodnes otevírá dveře ve světě, tvrdí europoslanec a lidovec Tomáš Zdechovský. Naopak chování současného prezidenta Miloše Zemana je nedůstojné a nedělá České republice dobré jméno nejen v Evropě. Jeho Hovory z Lán s vulgárními výrazy totiž poslouchal s dětmi při jízdě v automobilu a musel leccos vysvětlovat. ParlamentníListy.cz se ho ptaly také na Ukrajinu. Jde jednoznačně o ruskou agresi, tvrdí Zdechovský.

Lidovec Zdechovský prozradil, co se o Zemanovi říká v Bruselu. Přidal ale i Klause a Havla
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Anketa

Byla léta 1990-2014 pro naši zemi úspěšná?

12%
88%
hlasovalo: 66520 lidí

Co obvykle děláte o sobotní půlnoci?

Obvykle spím, jinak tento víkend se připravuji na pondělí, kdy dojde k projednání evropského rozpočtu. O víkendu určitě přijdou ještě nějaké materiály, které budu studovat. Jsou to stovky stránek a nerad bych to podcenil.

Nedávno jste se vyjádřil, že by rozhovory nebo novoroční projevy prezidenta Miloše Zemana měly být vysílány po desáté hodině večer, aby nenarušovaly mravní výchovu dětí. Je to podle vás dobrý způsob, jak tuto situaci řešit?

Já jsem to uvedl s nadsázkou a humorem. Prezident byl hodně unavený, když Hovory z Lán dělal a já jsem je poslouchal v přímém přenosu v autě s malými dětmi ve věku deset a sedm let. Okamžitě jsem dostal několik otázek typu: co je to k…a a další. To vidím jako problém. Osobně, když to slovo řekl poprvé, ani jsem to nepostřehl. Ale když ho zopakoval, tak mě zaskočil. Nejsem žádný puritán, politik je jenom člověk, ale nemůže mluvit sprostě. Můj syn se například velmi zajímá o politiku a přišlo mi to velmi nepřístojné. Říkat to nemusel.

Co si tedy myslíte o jeho výrocích a vystupování?

Měl by ho opravdu celkově změnit. Poslouchat dotazy kolegů z Evropského parlamentu, že máme nevychovaného prezidenta, není příjemné. On má tu smůlu, že u těch klenotů opravdu byl opilý a virozu mi nikdo nevěří. Řada evropských politiků ho dnes vidí jako alkoholika, neberou ho vážně a je to nedůstojné pro nás i pro něj. Vážili jsme si jeho bodrosti, rétoriky, schopnosti odpovídat, ale jakým způsobem se na prezidentském postu chová teď, působí až trapně.

Když byl prezidentem Václav Klaus, hodně lidí ho za jeho vystupování kritizovalo. Kdo podle vás reprezentoval Českou republiku lépe?

To se nedá říci. U Miloše Zemana si vážím, že je proevropský prezident. Jsme součástí rodiny, a to je Evropská unie. Zeman nekritizuje rodinu, u Václava Klause to bylo na opak. Nedá se to objektivně posoudit, Václav Klaus si to u většiny z nás zkazil totálně neskutečně obrovskou amnestií. To je z našeho pohledu absolutně neomluvitelné, co udělal a jak naše města a vesnice čelily nájezdu různých lidí, kteří znovu páchali trestnou činnost. Znám několik policistů, kteří odevzdali odznak a skončili u policie. Navíc došlo k několika propuštění neprávem kvůli majetkové činnosti. Miloš Zeman je více lidový a více rozumí lidem na Vysočině, ale bohužel je někdy lidový až příliš.

Jak vnímáte pokračování konfliktu na Ukrajině?

Já ho beru jako ruskou agresi. Rusko jednoznačně má armádu na Ukrajině, jejich přítomnost je prokazatelná. Ukazují to nejen satelitní, špionážní snímky, ale i desítky fotek na sociální síti. Zajímal jsem se o celou věc a je neoddiskutovatelný fakt, že Rusko posílá vojáky a vojenský materiál do separatistických částí. Vlastně zvyšuje napětí a zvyšuje konflikt, něco jiného říká a něco jiného dělá. Putin demonstruje sílu tím, že jezdí v australských vodách. Jde o obrovské zklamání z Rusů, jak byla Evropa roztržená, tak se nyní více spojila. Bohužel negativně vůči Rusku. Dříve mělo pověst dobrého partnera, ale v současné době jde tato reputace celosvětově dolů.

Václav Klaus nedávno prohlásil, že zprávy o ruských zbraních a armádě proudící na Ukrajinu se objevují pořád, ale nikdy se nepotvrdily. NATO naopak tvrdí, že má důkazy. Jaký je váš názor?

Václav Klaus je pro mě v posledních měsících hodně čitelný v tom, že má hodně proruskou rétoriku a hodně se shoduje s některými rétorikami lidí v dalších státech, kteří jsou napojení na ruského prezidenta Putina. Jestli si chce Václav Klaus lhát do kapsy a vybudovat si zbytek renomé tím, že bude tvrdit nesmysly, tak ať je tvrdí. Buď je neinformovaný, nebo se totálně mýlí a prostě to vidět nechce. Bohužel je z něho cítit antizápadní, antiamerický pohled a zklamání.

Bývalý prezident Klaus také uvedl, že situaci na Ukrajině vyhrotil Západ a svádí to na Rusko, takže s ním nesouhlasíte?

Určitě ne. Václav Klause je hodně zapšklý a dává to najevo tímto směrem. Když byl prezident, řada amerických politiků s ním odmítala jednat, nebo se politici vyhýbali setkání. On tak mluví a nyní mluvil v Evropském parlamentu. Neochota médií to interpretovat nebo o tom mluvit veřejně svedčí o jeho úloze. Václav Klaus je na sklonku veškeré kariéry a schopností i jako politik.

Jak by měla Evropská unie dále postupovat při řešení této krize. Objevuje se kritika na sankce. Jaké řešení by podle vás bylo ideální?

Anketa

Na začátku kterého roku byste se nyní chtěli octnout? V naší zemi, samozřejmě.

2%
1%
59%
2%
12%
5%
0%
0%
6%
hlasovalo: 18809 lidí

Evropská unie musí vědět, že Rusko si nedělá legraci, když vyhrožuje ukončením dodávky plynu. Pokud unie cítí vůči Ukrajině silného partnera, tak by měla jednat tak, aby byl na Ukrajině mír. Druhá věc je, že by měla na základě všech podkladů veřejně i mezinárodně tlačit na Rusko. Aby ustoupilo na Ukrajině a aby se snažilo udržet celistvost Ukrajiny a dalších obchodních vztahů i zájmů Evropy.

Blíží se výročí čtvrt století od sametové revoluce v listopadu 1989. Jak s odstupem času hodnotíte roli a činnost Václava Havla?

Já si ho obrovsky vážím za jeho přístup k řešení věcí demokratickým způsobem. Samozřejmě, že dnes z našeho pohledu mohl udělat některé věci jinak, ale Václav Havel takový byl. Bylo to dramatik, spisovatel a měl více intelektuální vhled. Byl méně pragmatický, takže spousta věcí byla, jak byla, ale jako osobnost vybudoval České republice obrovské renomé. Dodnes z něj čerpáme, v Evropské unii se mluvilo o pádu Berlínské zdi a zazněla dvě jména. Alexandr Dubček a druhé Václav Havel, žádná jiná jména nezazněla. Po Václavu Havlovi je pojmenována budova štrasburského parlamentu, dodnes nám ve světě otevírá dveře. Viděl jsem i ve Spojených státech, že Havel je vnímán jako osobnost demokracie a porevolučních změn.

Jak jste vy sám vnímal sametovou revoluci? Představoval jste si, že současná politika dvacet pět let po pádu komunismu bude vypadat takto?

Ani omylem. První rok po revoluci trvala v republice šílená euforie a nikdo netušil, co bude dál. My jsme najednou byli v situaci, kdy jsme věřili politikům. Byli jsme málo kritičtí a otevření, to se změnilo. Takové vystřízlivění po dvaceti pěti letech vidím jako obrovský posun. Dnes si dojdu koupit banán, mohu cestovat v zahraničí, obchodovat.

Zvonili jsme klíčema pro změnu. Kde se stala při výběru politiků chyba?

Ta chyba se natahuje. ODS dnes nese za své politické hříchy obrovskou odplatu a čelí obrovské nedůvěře. Lidé začali hledat osobnosti. Nemyslím, že dnešní politka je špatná nebo horší. Do Parlamentu se mohou dostat nové subjekty, lidé vybírají větší osobnosti a jsou více roztříštění, společnost začíná střízlivět. Co se týká účasti a neúčasti, on je to schodek daný nedůvěrou lidí, který panuje od roku 2009 až 2011, kdy vyšly na světlo největší korupční aféry. Mělo to logický následek, což se může v následujících několika letech měnit.

Před týdnem jste byl zvolen předsedou Unie evropských federalistů v České republice na čtyři roky. O co federalisté usilují?

Myšlenka federalismu vznikla před desítkami let, byla u zrodu Evropské unie a vznikl systém, kdy budou země Evropské unie více propojené a budou diskutovat, aby nedocházelo k válkám, což naplňuje. Evropská unie nezažila na svém území konflikt, ale musíme se více propojovat a hledat k sobě city. Pořád jde o dvacet osm rozdělených zemí, které s námi komunikují, mají spoustu problémů, které chtějí odstranit. Mocnosti jako Čína nebo Spojené státy, ale i Rusko, jsou na svém území více propojené, v podstatě nemají hranice a probíhá u nich větší diskuze.

Co je vaší hlavní prioritou na tomto postu?

Mojí prioritou je hledat nové členy. Otevřít a medializovat samotné federalisty, aby byli moderní organizací jako v západních zemích. Otevřít politiku napříč stranami a sjednotit se. Také mi záleží na tom, aby Česko mělo silnou pozici. Chtěl bych vygenerovat další osobnosti, které budou v Evropské unii uznávané, které by dokázaly hájit českoevropské zájmy a byli odborníci napříč spektrem politickým i národním. To je pro mě absolutní priorita, chci vytáhnout, vzdělat a kultivovat české politiky. Posunout je na nějakou evropskou a mezinárodní úroveň, takoví tu jsou, ale třeba jim nebyla dána šance.

  • Další exkluzivní Půlnoční rozhovory ČTĚTE ZDE
     

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropská unie je Titanic, musíme odejít, nebo se potopíme. S Bruselem kolaboruje i Babiš. Poslanec od Okamury vytáhl šílené věci

16:16 Evropská unie je Titanic, musíme odejít, nebo se potopíme. S Bruselem kolaboruje i Babiš. Poslanec od Okamury vytáhl šílené věci

ROZHOVOR „Tak se podívejte jen na to, kdo řídil Evropskou komisi. Maoista Barroso, pan opilec Juncke…