Lipovská: Babišova drahota? Ne. Máslo zdražovalo za Topolánka, pak za Jurečky. Fiala tomu nerozumí

05.10.2021 13:38 | Rozhovor

Babišova drahota? Zdražovalo se za vlády ODS, upozorňuje ekonomka a pražská lídryně VOLNÉHO bloku Hana Lipovská. Ta přičítá premiéru Babišovi odpovědnost za růst státního dluhu, nicméně tvrdě odsuzuje ekonomické znalosti lídra SPOLU Petra Fialy. V rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz Lipovská hovořila o dalších politických konkurentech: O SPD a hnutí Trikolóra Svobodní Soukromníci.

Lipovská: Babišova drahota? Ne. Máslo zdražovalo za Topolánka, pak za Jurečky. Fiala tomu nerozumí
Foto: archiv H. Lipovská
Popisek: Hana Lipovská.

Bývalý prezident Václav Klaus v rozhovoru pro CNN Prima News mluvil o hnutí Trikolóra, které založil jeho syn a kde až donedávna garantoval zahraniční politiku. Mnohé překvapilo, že Trikolóru spíše volit nebude, protože podle něj nemá šanci se do Sněmovny dostat. Vy jste s Václavem Klausem několik let spolupracovala, překvapilo to i vás?

Anketa

Hrozí ,,orbanizace Česka"?

8%
18%
hlasovalo: 19883 lidí

„Nepodpora“ Trikolóry mě nepřekvapila vůbec. Spolupráce Trikolóry a pana prezidenta Klause od počátku téměř neexistovala, vzpomínám si, že několik členů vedení Trikolóry tehdy říkalo, že se Václav Klaus ml. obává, aby spojení s prezidentem Klausem neohrozilo přízeň voličů. Ostatně, pan prezident se nezúčastnil ani založení hnutí Trikolóra, odjel tehdy do zahraničí.

Navíc členové Trikolóry od počátku prohlašovali, že Trikolóra není pravicová strana, a koneckonců si ani czexit nedali do programu, Trikolóra chce „referendum o setrvání ČR v EU“. Trikolóra tak měla od počátku se „starou“ ODS společné bohužel opravdu jen jméno Václav Klaus. Stojím si za tím, co jsme s Janou Bobošíkovou napsaly loni v říjnu: Prezident Václav Klaus v České republice pravici vytvořil, poslanec Václav Klaus ji zničil. Včetně hlasů pro obří zadlužení české ekonomiky.

Václav Klaus naopak vyjádřil výraznou podporu hnutí SPD Tomia Okamury. Po volbách v roce 2013 přitom řekl: „Byl bych raději, kdyby vládly levicové strany než Babišové s Okamury a Bělobrádky.“ Jak si tuto názorovou změnu vysvětlujete?

Tomiu Okamurovi se z SPD podařilo vybudovat značku, která působí na první pohled radikálně, protože neříká nahlas totéž, co mainstreamová ODS nebo ČSSD. Zároveň je ale pevnou součástí systému, protože se v zákulisí vždy dokáže s velkými hráči domluvit. Koneckonců, místopředseda Radim Fiala byl dlouholetým členem a poslancem ODS, takže má k panu prezidentovi Klausovi přirozeně mnohem blíže.

Je to pochopitelné i proto, že se v posledních týdnech ukázala podstatná spojitost právě mezi Trikolórou a SPD – obě hnutí jsou dnes úzce propojena s pražským „kmotrem“ Tomášem Hrdličkou. Právě někdejší člen pražské ODS Tomáš Hrdlička patřil mezi velké podporovatele prezidenta Klause. Legendární je rozhovor, ve kterém o Václavu Klausovi mluvil jako o „lucerně“ a říkal, že by jej podporoval „na cokoli, co se týká politických funkcí“. Nevěřím politice, kterou dělají, byť sebeschopnější, šedé eminence v zákulisí. Je nikdo nezvolil, nemají politický mandát od občanů a neskládají jim účty. Podle mě se politik musí zodpovídat občanům, nikoli byznysmenům a šíbrům.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Napsala jste řadu vědeckých prací i o inflaci, spolu s Janou Bobošíkovou jste už loni na jaře varovaly před nástupem inflace. Máslo dnes stojí přes 50 korun, chléb s máslem začíná být luxusní pokrm. Může za to skutečně Andrej Babiš, jak tvrdí Petr Fiala a koalice SPOLU?

Kampaň „Babišova drahota“ je od koalice SPOLU jen populismus. Máslo prudce zdražovalo v roce 2008 za Topolánkovy vlády ODS a KDU-ČSL, kdy zemědělci varovali, že bude stát 60 korun. Situace se opakovala v roce 2017, kdy byl ministrem zemědělství lidovec Marian Jurečka. Horší než populismus však je, že Petr Fiala ukazuje, jak ani on, ani jeho ekonomičtí experti vůbec nerozumějí ekonomice.

Jak to? Vždyť třeba kandidát ODS na ministra financí Jan Skopeček pracoval pro Václava Klause?

Dnešní zdražování vzniklo z velké části kvůli obrovskému zadlužení. Během koronavirové krize vzrostl náš státní dluh o třetinu a ještě poroste.

Za růst dluhu tedy nemůže jen Babiš?

Nese hlavní odpovědnost. Nicméně pro zadlužení zdvihli ve Sněmovně ruce všichni: vládní ANO a ČSSD i vládu tolerující KSČM, ale také koalice SPOLU, koalice Pirátů a Starostů, Okamurova SPD nebo Trikolóra. Jsem ráda, že nárůst dluhu nepodpořili poslanci VOLNÉHO bloku. Za stranu, která se na zadlužování podílela, bych nemohla kandidovat. Ti, kdo nás zadlužovali, a teď o tom lžou, dnes označují poslance Volného za smetí a naše voliče za lůzu.

Anketa

Přesvědčujete své okolí o tom, koho má a nemá volit?

72%
hlasovalo: 26156 lidí

Je dnešní zdražování ještě něčím zvláštní?

Růst cen obecně nejvíce dopadá na domácnosti důchodců. Vydrží to většinou jen proto, že umí šetřit, umí se omezit, uskrovnit. Tato inflace je však jiná – výrazně více dopadá na mladé lidi. Míra inflace, kterou Český statistický úřad počítá zvlášť pro domácnosti seniorů, je o procentní bod nižší než celorepublikový průměr: 3 % oproti 4,1 %.

Jak si to vysvětlujete?

Když se dívám na oficiální statistická data, je zřejmé, že se na zdražování nejvíce podílel růst cen bydlení, energie a dopravy – dohromady dnes tvoří téměř polovinu růstu cen. A je pravda, že zatímco senioři častěji bydlí ve svém, mladí lidé platí stále vyšší nájmy a musejí dojíždět za prací. Druhou možností je, že statistici počítají míru inflace špatně, zdražování je ještě větší a starší lidé jím tedy trpí ještě více.

Kandidujete do voleb za VOLNÝ blok. Co můžete voličům slíbit, že s inflací uděláte?

Slibovat nebudu nic. Prázdných slibů máme za třicet let všichni plné zuby. Situace, do které jsme se dostali, nemá jednoduchá, bezbolestná řešení, protože jsme my, občané, ztratili důvěru ve stát, v instituce, v politiky. Bez důvěry náprava není možná. Nicméně řešení známe: Okamžitě snížíme schodek státního rozpočtu z 376 miliard korun na nulu. Osekáme ministerstva a úřednická místa a začneme rychle oddlužovat ekonomiku. Nebudeme se spoléhat na žádné peníze z unie – nikdo nám nikdy nedá nic zadarmo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Karel Výborný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povinné očkování. Nesouhlas od lékařů, ale raději mlčí. Dernerová prozradila, jak to je

7:09 Povinné očkování. Nesouhlas od lékařů, ale raději mlčí. Dernerová prozradila, jak to je

V pátek? Senátorka, lékařka Alena Dernerová žádá po Ústavu zdravotnických informací a statistiky kon…