Česko si 1. května připomnělo 15 let od vstupu do Evropské unie. K tomuto tématu besedoval na Ekonomické fakultě Západočeské univerzity bývalý prezident Václav Klaus. Tvrdil, že se přijímáním evropské ekonomické ideologie vracíme k silné a velmi extenzivní roli státu v ekonomice, že míra intervence státu do chování jednotlivých ekonomických subjektů prodělala evidentní U-křivku, kdy nejdříve doznala poklesu a potom také v souvislosti se vstupem naší republiky do EU se míra zásahů státu do ekonomiky výrazně zvýšila. Prý se dnešní EU začíná velmi blížit komunistické ekonomice založené na nekonečném množství subvencí, dotací či grantů a začíná to být stejná hrůza jako za komunismu. Není tohle srovnání až příliš přitažené za vlasy?
Není to přitažené za vlasy, je to naprosto pregnantní popsání současného stavu. Centrálně plánovaná ekonomika za socialismu byla založena na vysoké míře přerozdělování, maximalizaci veřejného a minimalizaci soukromého sektoru, ekonomickém rovnostářství, centrálním plánování a vyvyšování ideologických principů nad princip ekonomické neefektivity. A teď mi řekněte, co z toho dnes neplatí?
Vysokou míru přerozdělování vidíme v evropské dotační politice.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník