Markéta Šichtařová rázně vstupuje do „obchodní války“ s Polskem: Oni mají máslo na hlavě. České pivo neobsahovalo salmonelu!

24.02.2019 9:58 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Za drahá mobilní data v Česku mohou minulé vlády, protože pro ně nebylo zlevňování mobilních hovorů vždy prioritou, ale příjmy do rozpočtu zajímaly politiky vždy. Markéta Šichtařová připomíná, jak český stát umělým prodlužováním monopolu Telecomu a z něj plynoucím prostředím vysokých cen de facto poškozoval konkurenční prostředí na českém telekomunikačním trhu, jak bránil vstupu konkurence na telekomunikační trh a snížení cen za volání. Pro stát to bylo finančně výhodné, nikoliv však pro klienty. Analytička se zamýšlí také nad tlakem na zrušení hotovosti, za nímž vidí touhu státu vše ovládat a kontrolovat.

Markéta Šichtařová rázně vstupuje do „obchodní války“ s Polskem: Oni mají máslo na hlavě. České pivo neobsahovalo salmonelu!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Odhlédněme od výroku ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové o tom, že si Češi za drahá mobilní data mohou sami, ale podívejme se na analýzu společnosti Point Topic za třetí čtvrtletí loňského roku podle parity kupní síly na jednotlivých trzích. Čím to, že Češi podle té analýzy platí za jeden gigabyte stažených dat prostřednictvím mobilní sítě LTE nejvíce v Evropě, v průměru zhruba 148 korun, zatímco ve Finsku, Švýcarsku a Rakousku v přepočtu pouhé dvě, tři koruny?

V podstatě to, bohužel, je víceméně pravda, že Češi si za drahá mobilní data mohou sami – přesněji řečeno, nemohou za to „Češi“, ale mohou za to minulé vlády!

Hlavní problémy jsou dva: Zaprvé, pro český stát nebylo zlevňování mobilních hovorů vždy prioritou, zatímco příjmy do rozpočtu politiky vždy zajímaly. Zadruhé, Český telekomunikační úřad jako regulátor jednal v řadě případů bez zjevné koncepce a předvídatelnosti. Typicky je to vidět na případu Českého Telecomu.

V minulosti totiž sám český stát uměle prodlužoval monopol SPT Telecomu / Českého Telecomu. Prostředím vysokých cen pak de facto poškozoval konkurenční prostředí na českém telekomunikačním trhu. Český stát také bránil vstupu konkurence na telekomunikační trh a snížení cen za volání. To bylo pro stát finančně výhodné, nikoliv však pro klienty.

To se pak konkrétně projevovalo v předražování cen za přístup k pevné síti pro alternativní operátory oproti cenám pro koncové zákazníky až 12 000x! Paradoxní bylo, že v mnoha případech bylo mobilní volání levnější variantou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

18:21 Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Nesouhlasím s touto funkcí státu, nevidím ke koncesionářským poplatkům …