Martin Koller: BIS dokáže podělat naprosto všechno, mám s ní zkušenosti

04.07.2016 15:46 | Zprávy

ROZHOVOR Nejnovější plány americké armády, ale například i odchod šéfa české tajné služby BIS Jiřího Langa jsou v tomto týdnu zásadními tématy pro vojenského analytika Martina Kollera. Některá tvrzení z amerických dokumentů, která se teď objevla v českých médiích, jsou podle něj spíše úsměvná.

Martin Koller: BIS dokáže podělat naprosto všechno, mám s ní zkušenosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Koller

Server iDnes.cz se expertně věnuje nové strategii US Army pro blízké roky. Ta nebude nacvičovat jen zásahy proti skupinám teroristů (to prý skvěle ovládá z Iráku), ale bude se znovu cvičit i pro vševojskové operace vysoké intenzity a na daleké vzdálenosti. V článku padla jména Rusko a Čína. Jak tomu rozumět?

Kdyby se uvedený server měl něčím zabývat expertně, museli by se k problematice vyjadřovat experti, nikoli pisálkové, redaktoři, publicisti a další neumětelové placení bůhví kým, kteří postrádají i nejzákladnější odborné znalosti vojáka základní služby a rozhled v oboru, kteří vesměs ani nebyli na vojně a nepřičichli ke střelnému prachu na bojišti. Bohužel, samozvaných expertů, především na mezinárodní bezpečnost, máme plnou republiku. Navíc je jak na běžícím pásu vyrábí kdejaká vysoká škola, a to bez ohledu na kvalitu a použitelnost. Problém je v tom, že většina z nich neumí nic jiného než okecávat americké poučky ze školy a přeložit nějaký americký propagandistický článek, nejlépe ten ideově správný. Ti inteligentnější aspoň upraví slovosled a následně zahlcují „svými“ moudry internet a televizi.

Úžasné objevy popisované v článku na iDnes jsou staré i desítky let. Podle uvedených schémat cvičila už naše armáda v dobách Varšavské smlouvy. Rovněž neustálé omílání slova dron jako úžasné novinky umožňující americké vítězství nic nemění na faktu, že bezpilotní letouny byly ve velkém počtu nasazeny už za války ve Vietnamu, tedy koncem šedesátých let minulého století. Jen o tom všemožní mediální „vojenští experti“ nevědí. Potupné porážce US Army v Iráku a Afghánistánu žádné drony nezabránily. Rovněž vychvalování takzvané inteligentní munice má řadu problémů, počínaje cenou. Proto ji američtí „vítězové“ v Iráku a Afghánistánu používali v minimálním množství a především zastaralé kusy s končící záruční dobou. Praktické výsledky se rovněž mnohdy liší od předem připraveného divadla na zkušebních polygonech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kde udělali soudruzi z Fialovy vlády chybu? Okamura k blackoutu

15:35 Kde udělali soudruzi z Fialovy vlády chybu? Okamura k blackoutu

Žádný blackout nehrozí, ujišťovali vládní politici ještě před pár dny a varování označovali za šířen…