Martin Konvička: Merkelová dělá stejnou politiku, jako u nás Dienstbier. Mráz dnes přichází z Berlína a Bruselu, tam jsou „bolševici“

31.01.2016 6:25

ROZHOVOR „Merkelová je podobná Dienstbierovi. Zrazuje své přirozené voliče ve prospěch někoho jiného,“ uvedl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz předseda Bloku proti islámu Martin Konvička. Konkrétně pak ukázal, kde dnes najdeme „bolševiky“ a nepřátele občanské společnosti. Konvička se domnívá, že němečtí státníci ukázali celému světu, že „nejsou hodni vést stánek se zmrzlinou“ a proto jim doporučil „odevzdat občanské průkazy a vrátit se na stromy“. Vysvětlil i to, proč se rýsuje staronové rozdělení Německa.

Martin Konvička: Merkelová dělá stejnou politiku, jako u nás Dienstbier. Mráz dnes přichází z Berlína a Bruselu, tam jsou „bolševici“
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Blok proti islámu a Úsvit-NK na besedě v Teplicích - Martin Konvička a Miroslav Lidinský.

Anketa

Jak byste ohodnotili první dva roky Sobotkovy vlády? Známkujeme jako ve škole

4%
hlasovalo: 10975 lidí

Před pár dny se sešli v Roztokách u Prahy zástupci evropských protiislámských organizací. Nazvali se Pevnost Evropa a vydali prohlášení – Pražskou deklaraci, kterou jste podepsal i vy. Dá se tato událost chápat i jako příprava na demonstrace 6. února?

Na setkání v Praze byla řeč také o technických věcech demonstrace. Mimochodem, deklaraci, kterou jsme přijali, připravil kolega Petr Hampl a říká, že zástupci organizací, kteří ji podepsali, se shodují na tom, že islamizaci Evropy nepřipustí. Co se týká celoevropské demonstrace, ještě mohu zmínit, že se bude konat současně asi v 17 zemích včetně Austrálie a svolaly ji Blok proti islámu a Pegida.

Uskutečnil se už někdy tak rozsáhlý protest, mám na mysli i tu stránku propojení jednotlivých zemí, kdy se budou promítat také živé vstupy…

Opět budeme mít propojené Drážďany, Prahu, Amsterodam a Bratislavu. Víc se technicky zatím nepodaří, protože už jde o příliš náročnou záležitost. Navíc by se program nadmíru natahoval.

Už se uskutečnily mnohem větší akce na podzim v Polsku, ale tato demonstrace bude velká hlavně v tom, že ukazujeme, že nejde o záležitost Čechů, Holanďanů nebo Irů, ale že se objevuje skutečná solidarita mezi lidmi celé Evropy a že jde zdola.

Vypadalo to, že v rétorice o uprchlické krizi začíná kancléřka Angela Merkelová trochu měnit směr a je pod čím dál větším tlakem. Už i prezident Joachim Gauck řekl na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, že Německo nemůže přijmout všechny. Teď přišla informace, že německá vláda vytvoří pobídky pro výstavbu nových bytů v Německu, aby zajistila ubytování pro uprchlíky. Je to zase jinak? Jak situaci rozumíte?

Chápu ji pořád stejně. Významní zástupci významných evropských zemí, například Německa, ukázali už v loňském roce naprostou absenci jakéhokoli realismu a státnického rozhledu, schopnosti domýšlet věci do důsledků. Ukázali celému světu, že nejsou hodni vést stánek se zmrzlinou, natož zemi jako Německo. A když teď otáčejí a říkají to, co jim všichni říkali od počátku, takoví lidé by měli odevzdat občanské průkazy, vrátit se na stromy. Pozdní prohlášení na tom nic nezmění.

Asi čtyřicet procent Němců si přeje, aby kancléřka Angela Merkelová kvůli uprchlické krizi odstoupila. Ukázal to aktuální průzkum společnosti Insa pro časopis Focus. O čem tohle svědčí?

Zajímavá věc, že je těch Němců tak málo. My víme, že se situace liší v různých zemích. Začíná se nám také rýsovat rozdíl mezi bývalým východním a západním Německem. Lidé na východě si stejně jako my před 25 lety vybojovali občanské svobody a nyní jsou jim před očima brány. Mohou mít nižší příjmy a být méně světoví, přesto si ale moc dobře pamatují, jak vypadala totalita a není problém to pro ně rozklíčovat. Lidé na západě žili v zavedeném systému dlouho a dovedu si představit, že si nedokáží představit alternativu nebo změnu politiky. Rýsuje se nám staronové rozdělení Německa.

Pak je také velmi zajímavé, že každý den slyšíme ostrou kritiku vůči Merkelové od jejich vlastních lidí z CDU/CSU. Přesto Merkelová pokračuje, protože ji drží její koaliční partner SPD. Pro německou politiku vzniká bizarní situace, když kancléřka jedné strany dělá vlastně politiku SPD, protože ve vlastní straně takovou podporu už nemá. Když se na situaci podíváme z tohoto hlediska, socialisté si nemohou přát nic jiného, protože všechny chyby, které Merkelová dělá, padnou na bedra CDU. Přitom ona vlastně dělá to, co jí SPD diktuje. Je to vlastně něco, co známe i z naší politiky, když ministři z levicových stran, mám na mysli Dienstbiera nebo Tominovou, v podstatě dělají eurohujerskou politiku jednoznačně proti přání svých voličů a možná i vlastní strany. V tomto je Merkelová podobná Dienstbierovi, zrazuje své přirozené voliče ve prospěch někoho jiného.

Ale, jak vychází ze zmiňovaného průzkumu, 60 procent Němců nevidí alternativu… Jaký předpokládáte další vývoj?

To je tristní situace. Naznačuje, že německý politický systém je nezdravý. Pokud někdo myslel mimo zavedená schémata, byl vypískán. Takový vývoj byl desítky let a něco mimo mantinely nebylo přijatelné. Jsou alternativy AfD nebo Pegida, jenže oni už mají mediální psí hlavu. Mnoho voličů se bojí vůbec přemýšlet o tom, že by se s nimi názorově mohli ztotožnit nebo společně s nimi hledat řešení. Je to chyba německých médií a německého akademického prostředí, které vznik jakékoli alternativy systematicky zadržovaly. 

Vy jste zmínil zajímavou věc – rozdíl mezi bývalým západním a východním Německem, protože ve východním Německu si lidé pamatují totalitu. Tu si pamatují také v zemích V4. Jenže to, že deklarujeme nechuť k přijímání uprchlíků, odmítání kvót, bývá spíš předestíráno tak, že v podstatě prozápadní myšlení opouštíme a tím narušujeme soudržnost Evropy? 

Je to přesně naopak, než je nám předkládáno. To, co dělá Brusel, není západní myšlení. Řeknu to ještě jinak. Pokud západní myšlení dospělo k tomu, že nám ukládá páchat národní sebevraždy, je špatné a je jedno, z které světové strany přechází. Troufám si říci, že dědicové demokratického vývoje, svobodné výměny informací, sekularismu, svobody kritizovat cokoli, dovolit si hledat politické i individuální cesty, dnes žijí v Praze, Varšavě a Budapešti a mnoho jich nenajdeme v úřadech západoevropských vlád. Dnešní nebezpečí pro svobodu nepřichází tolik z Kremlu, ale z Berlína a Bruselu. Tam jsou dnes „bolševici“ a nepřátelé občanské společnosti.

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová před časem kritizovala přístup Řecka. Chce zahájit otevřenou diskusi o případném vyloučení Řecka ze schengenského prostoru, protože prý „trvale nedodržuje své závazky a jen váhavě přijímá pomoc“. Pokud Řecko nezačne lépe střežit své hranice, je možné, že skutečně dojde k jeho vyloučení, a pomohlo by takové rozhodnutí omezit množství běženců?

Schengen už neexistuje. Navíc je to hyenismus a alibismus vůči Řecku. Stát je ve velmi těžké situaci, jejich hranice se velmi špatně hlídá i po geografické stránce. Řecko vstoupilo do EU v zásadě krátce před námi jako chudý příbuzný. Podobně jako u nás tam desítky let trvala intenzivní mediální a kulturní masáž, že musí být velmi evropští. Lidé této myšlence věřili. Během posledních deseti let dokonce odsunuli stranou starodávný řecký instinkt mít respekt před islámským světem. Vždyť byli 500 let pod Osmanskou říší. Tohle mladá generace zahodila pod vlivem západoevropského vzoru. Teď jsou pod útokem a neví, co s tím mají dělat. Mohou samozřejmě invazi zastavit vojensky, jenže dokážete si představit, jaký by se strhl povyk? Ale jinak to nejde. Proto mi připadá alibistické, když je Řekům vyčítáno, že postupují špatně, je to farizejství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vakcíny? Jako když vaří žábu. Rakoviny, autoimunitní nemoci? Doktor Zlínský varuje, o tomto se zatím nemluví

11:14 Vakcíny? Jako když vaří žábu. Rakoviny, autoimunitní nemoci? Doktor Zlínský varuje, o tomto se zatím nemluví

„Myslel jsem si, že nám povinné očkování napaří dřív.“ Lékař Vladimír Zlínský a lídr kandidátky SPD …