Martin Stropnický prezidentem? Tak se podívejte, co na to říká Babišova poslankyně. Natož na Michala Horáčka

8. 3. 2017 4:42

ROZHOVOR „Velmi bych si přála na Hradě ženu, ale zároveň musím připustit, že žádnou silnou, charismatickou ženu, kterou bych s chutí podporovala a která by měla dispozice, předpoklady a odhodlání do toho jít, okolo sebe nevidím,“ říká poslankyně za ANO Radka Maxová k blížící se volbě prezidenta České republiky. Je přesvědčená, že Miloš Zeman kandidovat podruhé bude. Vysvětluje i, proč podle ní není řada umělců právě z Miloše Zemana vůbec nadšená. „Lidem z uměleckého a intelektuálního světa zcela logicky nemůže vyhovovat člověk, který skutečně ve svém projevu používá vulgarismy a někdy nemístné narážky,“ míní Radka Maxová.

Martin Stropnický prezidentem? Tak se podívejte, co na to říká Babišova poslankyně. Natož na Michala Horáčka
Foto: Archiv
Popisek: Radka Maxová
reklama

Prezident Miloš Zeman se rozhoduje, zda bude podruhé kandidovat na prezidenta. Jaký vy na to máte názor, podpořila byste ho?

Nepochybuji o tom, že prezident Zeman kandidovat podruhé bude. Jak jsem uvedla v některých ze svých předcházejících rozhovorů, ať tak, či tak, má v průměru podporu téměř 50 % občanů této země, takže si myslím, že jeho kandidatura je logická. Já stále ještě nejsem rozhodnutá, koho volit budu, a ani ještě neznáme všechny kandidáty. Takže vám nesdělím nějaké konkrétní jméno.

Když jsme spolu mluvili minule, zmínila jste, jak je důležité mít ve vládě i ženy. Myslíte si, že by bylo dobré, abychom i jako hlavu státu měli ženu? A pokud ano, v čem spatřujete výhody? A měla byste nějakou kandidátku?

Ano, je důležité mít ve vládě ženy. Také jsem o tom již několikráte mluvila, že mají lepší komunikační schopnosti, tolik neprosazují své ego, jsou ochotny se dohodnout napříč politickými stranami v zájmu společného cíle, jsou empatičtější. Velmi bych si přála na Hradě ženu, ale zároveň musím připustit, že žádnou silnou, charismatickou ženu, kterou bych s chutí podporovala a která by měla také dispozice, předpoklady a hlavně odhodlání do toho jít, okolo sebe nevidím. Ale třeba se nějaká objeví.

A jak vidíte šance těch, o kterých se mluví jako o možných kandidátech – jako například Horáček, Stropnický, Kubera...?

Pana Horáčka vnímám jako šikovného obchodníka a velmi talentovaného a nadaného textaře, ale jako hlavu státu si ho představit nedovedu; nemyslím si, že by se do toho měl pouštět. Ale to je každého věc. U pana Kubery vnímám jeho kandidaturu spíše jako takový lidský „truc“, že když se rozhlédne okolo sebe, kolik lidí má ambice být prezidentem, tak proč ne on. Co se týká pana Stropnického, tak samozřejmě, je to člen našeho hnutí a jsem si vědoma veškerých jeho lidských kvalit, vzdělání i rozhledu, ale také mi tam to „něco“ chybí. Nicméně, pokud se dohodneme na klubu uvnitř hnutí na společné kolegiální podpoře pana Stropnického, nebudu s tím mít problém.

Je rozhodnutí Zemana, a pak i výsledek volby, důležitý mezník, který určí další fungování této země, nebo vzhledem k významu jeho funkce fakticky o nic nejde?

Řekla bych, že konkrétně v případě pana Zemana – pokud bude kandidovat a občané ho znovu podpoří – tak to je signál, že naší republice takovýto představitel státu vyhovuje. To je bez diskuse. Pokud se týká ostatních představitelů, tak bude záležet na tom, kdo by tento post získal a jaké jsou jeho lidské kvality a program, který nabídne občanům této země.

Mnohdy se mluví o tom, že Zeman rozděluje společnost. Je rozdělení společnosti na obdivovatele a odpůrce Zemana opodstatněné, nebo zveličené?

Obojí a mění se to v čase. Na počátku jeho zvolení si myslím, že zemi dost rozděloval. V dnešní době už to tak necítím. Myslím si, že mnoho lidí, kteří ho nevolili, jeho současné kroky schvalují, a naopak ti, co ho podporovali, si s jeho rozhodnutími neví rady a nesouhlasí s nimi.

Jak v poslední době hodnotíte vystupování a různé kroky Miloše Zemana? Když se podíváme například na radost nad vítězstvím Trumpa nebo třeba šťouchance Merkelové a představitelům EU, nebo nesouhlas s Chovancovým „centrem proti propagandě“ – co na tyto jeho kroky a názory říkáte a jak je v nich podle vás úspěšný?

Ale já se spoustě lidem nedivím, včetně našeho prezidenta, že jsou z volby Donalda Trumpa nadšeni. Lidé se ocitají ve světě, kterému nerozumí, jsou na ně kladeny stále vyšší nároky, týkající se narůstajících forem technologií, jsou zahlceni informacemi všeho druhu a převážně negativními, jsou z mnoha věcí unavení, nešťastní a frustrovaní. A pak se objeví jedinec, který řekne, „nebojte se, já to dám dohromady, vyřeším to, vrátím vám zemi, důstojnost, hrdost a prosperitu“. Je logické, že u mnoha lidí získá podporu. Svět – nejen ten americký – zkrátka potřebuje vůdce. A s tím souvisí i fakt, že paní Merkelová a ostatní členové evropského kabinetu podobné kroky nečiní a také nevyzařují takové charizma.

Velké emoce vzbudil jeden z posledních Zemanových výroků k možné obnově hospitalizačních poplatků – „stovka denně nikoho nezabije“. Souhlasíte s ním? A jak si tím podle vás pomohl, nebo naopak nepomohl u voličů? Uškodí mu to?

Především nepovažuji volbu slov pana prezidenta za úplně šťastnou s ohledem na výši některých důchodů našich občanů, ale v zásadě nejsem proti tomu, aby zrušené poplatky ve zdravotnictví byly obnoveny; ne ve vztahu k péči, ale tomu servisu okolo (stravování). Trápí mě však narůstající zneužívání rychlé záchranné služby a o jejím zpoplatnění u zneužití bych o zavedení poplatku určitě uvažovala.

Každopádně si myslím, že i v otázkách péče o zdraví by si lidé měli uvědomovat, že k lékaři se „nechodí na návštěvu“ a záchranná služba slouží těm občanům, kteří akutně potřebují pomoci při záchraně života. Zda to panu prezidentovi uškodí, či ne – u jedné skupiny lidí ano, u druhé ne. Nemám z jeho kroků pocit, že by se od počátku svého fungování trápil tím, co řekne.

Jaké byly podle vás zatím největší průšvihy Miloše Zemana za dobu jeho prezidentování?

Nesleduji veškeré dění okolo pana prezidenta. Člověk na jeho místě by měl mít, alespoň dle mého názoru, určitou úroveň a měl by zastupovat národ i ve svém mluveném projevu. Na druhou stranu je mnoho těch, které právě tímto vyjadřováním okouzluje.

Je podle vás něco, co by mohlo panu prezidentovi ohledně kandidatury „zlomit vaz“? U mnohých lidí mu příliš nepomohla například kauza Peroutka nebo například Mynářova bezpečnostní prověrka... Nebo to, co se mělo údajně dít kolem vyznamenání či nevyznamenání příbuzného ministra Hermana.

Domnívám se, že kauza typu pana Mynáře závažná byla a měly být z toho vyvozeny důsledky. Ale vzhledem k tomu, že k tomu nedošlo ani v centru dění samotné kauzy či samotných kauz, tak si nemyslím, že by při rozhodování lidí při volbě prezidenta po uběhnutí doby, kdy všechno prošlo, hráli tyto věci až tak zásadní roli. Jsou už zkrátka přežité.

Co naopak podle vás posílilo důvěru lidí v českého prezidenta?

Jednoznačně postavení k migrační otázce. To jest k propagaci ochrany českých hranic a českých občanů.

Miloš Zeman se nikdy s médii příliš nepřátelil. Jak vidíte vy jeho vztah s médii, například s Českou televizí?

Na jeho vztahy k médiím se zeptejte pana prezidenta. Nejsem člověk z jeho blízkosti ani z jeho týmu.

Miloš Zeman má dobré vztahy nejen s prezidentem Ruska a Číny, ale teď dokonce i s prezidentem USA. Jak v tomto kontextu vidíte budoucí vztahy České republiky a Ameriky?

Zahraniční politiku mám zprostředkovanou skrze média stejně jako ostatní občané této země. Už jsem o tom také jednou mluvila. Naše země má necelých 79 tisíc km2, leží uprostřed Evropy, v počtu obyvatel jsme takové předměstí New Yorku, Moskvy či Pekingu, takže si nemyslím, že jsme to my, kdo bude rozhodovat o zásadních vztazích s těmito světovými velmocemi. Pokud se některá z nich o nás zajímá, např. z hlediska obchodních vztahů, je to podle mě dobrý signál, že aspoň vědí, kde existujeme.

A jak vidíte vztah mezi Zemanem a Babišem? Kdo koho podle vás víc potřebuje a proč? A podpoří Babiš podle vás Zemana v případě, že se rozhodne kandidovat?

To jsou všechno otázky na dotyčné pány. Řekla bych, že vztahy mezi oběma politiky jsou korektní a navzájem se respektují. Koho bude pan Babiš preferovat ve volbě prezidenta, skutečně nevím.

A podpoří ho podle vás i ČSSD?

Někteří určitě, někteří možná ne.

Proti Miloši Zemanovi vystupují někteří zpěváci, herci, ale i vědci a různí intelektuálové. Co jim na nynějším prezidentovi nejvíc vadí? Není to náhodou to, že je prostě úplně jiný než Václav Havel? A kdo pro vás je z těchto dvou ten „lepší“ prezident?

Lidem z uměleckého a intelektuálního světa zcela logicky nemůže vyhovovat člověk, který skutečně ve svém projevu používá vulgarismy a někdy nemístné narážky. Ale to mi nepřipadá ani jako otázka, to je prostě fakt, který je jasný a evidentní. A kdo z nich je „lepší“, je také zavádějící otázka. Václav Havel sehrál ve svém období, situaci a pozici naprosto neoddiskutovatelnou roli ve prospěch Československa z hlediska obnovy svobody a demokracie v této zemi a učinil nás „trochu“ známými ve světě. Ta doba je už ale dávno pryč. A slovíčko „lepší“ se prostě nehodí k nějakému poměřování. Nevím, jestli by dnes prezident Havel obstál i u lidí, kteří jím byli okouzleni a volili ho. Také, jak jsem již řekla výše, jsou určitě občané, kteří se k prezidentu Zemanovi na počátku období stavěli velmi záporně a v současné době ho možná budou i volit. Svět se mění velmi rychle a krkolomně a převrací se nám pohled na něj i na hodnoty. Takže kdo ví, jak celá volba dopadne. Jak to vlastně celé dopadne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špatná zpráva pro pacienty. Šichtařová se lekla výmyslu Pirátů se STAN

17:00 Špatná zpráva pro pacienty. Šichtařová se lekla výmyslu Pirátů se STAN

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Kdyby politici uměli podnikat a vydělávat peníze, dělali by to a nenech…