Prezident hospodářské komory Vladimír Dlouhý uvedl, že máme příliš mnoho vysokoškoláků, antropologů a filozofů, a nikomu se moc nechce studovat řemeslnické profese. Ztotožňujete se s těmito pohledy? Jak by ČR měla postupovat, aby řemesla oživila?
Prezident hospodářské komory to řekl přesně. S tím mým dodatkem, že u vysokoškoláků je extrémní nadbytek humanitních oborů a jejich absolventů, ale u lékařů a dalších technických vysokoškolských oborů je absolventů spíše nedostatek. Do budoucna jsem velký pesimista. V realizaci řešení, které by spočívalo v omezení humanitně zaměřených škol, nevěřím. Pomoci snad jen mohou finanční pobídky ke studiu učňovských oborů, ale i zde jsem pesimista.
Odpůrci této rétoriky říkají, že doba, kdy po celý život vystačil člověk s jedním povoláním, je dávno pryč a že je třeba, aby děti byly flexibilní, uměly se rychle přizpůsobit a tak podobně. Je dnes pracovní trh natolik jiný než třeba v devadesátých letech?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban