Jak vnímáte Brexit vy sám, je skutečně evropskou pohromou? Někteří komentátoři už avizovali, že odchod z EU bude trvat minimálně dva roky a hospodářské kontakty si Británie v různých hospodářských paktech spojených s Unií stejně zachová. Prý se spíše jedná o velkou politickou prohru a EU bude mít nyní menší vliv i respekt vůči dalším velkým světovým hráčům, jako jsou například Čína, Rusko, ale i USA. Lze s tím souhlasit?
Kdo chce vidět v Brexitu katastrofu, tak ji uvidí. Kdo chce ale tuto situaci smysluplně řešit, tak z ní vyvodí závěry a bude to brát jako poučnou lekci. Odchod Velké Británie z EU byl velmi dobře předvídatelný a já jsem tisíckrát ve svých článcích napsal, že Unie ve své nynější podobě přežít nemůže, jelikož je málo funkční a neefektivní tím způsobem, jak je vybudována. První spolehlivou metodou, jak nepochopit, co se vlastně teď stalo, je zaměnit výsledek za příčinu a říkat, že po odchodu Anglie je Evropa slabá. Přitom to zafungovalo naopak, Britové odešli právě proto, že byla slabá Evropská unie. Starý kontinent také nikdy nebyl silným politickým hráčem, spíše tím bezmocným pozorovatelem. Šéfka evropské diplomacie paní Mogheriniová za poslední dva až tři roky sice navštívila některé spřátelené země či organizace, ale žádnou významnou roli vůči ostatnímu světu nehrála.
Za současného stavu je nejdůležitější vyvodit správné závěry, tím nejhorším by bylo konstatování, že se vlastně nic nestalo, jak to naznačil předseda Evropské rady Donald Tusk. Proto můžeme čekat další problémy, jako Nexit, tedy odchod Nizozemska, a Evropská unie bude i dál zmítaná dalšími krizemi kvůli své nešťastné struktuře. Na ekonomickou situaci bude mít však Brexit jen zanedbatelný vliv. Lidé by si teď měli nakupovat levné libry, protože zanedlouho zase jejich kurz určitě vzroste.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán