Lídři Francie, Itálie a Německa hledali na společném summitu „nové impulzy pro Evropu“. Prý šlo hlavně o plány v reakci na referendum o Brexitu nebo imigrační politiku. Hovořili o budoucnosti a pokračování i bez Britů.
Na summitu šlo spíše o obecné záležitosti, například o to, že Evropská unie potřebuje nový impulz a reformu, ale přitom spíše reformu nepsaných pravidel než smluv. To ale víme všichni, Unie musí doznat změn v komunikaci s občany a vysvětlování toho, o čem ta společná Evropa je. Ne setkání lídrů právě těchto tří států bych neviděl žádné jinotaje, je normální, že se různá uskupení zemí setkávají, koneckonců Česká republika lobuje za své zájmy v rámci V4.
V souvislosti s Brexitem i s kritikou EU se objevují otázky personálních změn v čele Unie. Myslíte, že k ní v nějaké formě dojde?
V dohledné budoucnosti k tomu zřejmě nedojde, ale hlavně – největší slovo ve fungování Evropské unie jako takové jsou členské státy, a to jejich premiéři, kteří mají největší hlas. Myslím, že pokud jde o Evropskou komisi, ta musí zůstat výkonným orgánem a ne tím, kdo určuje směr, Juncker je pro mě úředníkem, který má vykonávat to, co mu řeknou po společné dohodě premiéři jednotlivých států, a ne tím, kdo říká, co se má dělat. A jednotliví lídři států mu k tomu vůbec nemají dávat mandát a prostor.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel