Miloš Zeman a další útoky na Sobotku. Rozhovor PL, při kterém se všichni smáli, ale premiér se smát nebude

28.01.2016 14:00

ROZHOVOR Premiér nemá vlastní mozek, uvedl nepřímo v interview pro ParlamentníListy.cz prezident Miloš Zeman. Ten také poprvé oznámil, že ještě do březnových parlamentních voleb na Slovensku navštíví premiéra Roberta Fica, anebo co soudí o prohlášení Human Rights Watch, že jsou na Západě uprchlíci démonizováni a proti terorismu je nejlépe bojovat projevem lásky. Rozhovor se odehrál v závěru prezidentské návštěvy Jihomoravského kraje a ti, kteří mu byli přítomni, se často neubránili návalu smíchu. Včetně samotné hlavy státu.

Miloš Zeman a další útoky na Sobotku. Rozhovor PL, při kterém se všichni smáli, ale premiér se smát nebude
Foto: KPR- Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman navštívil jihomoravský kraj

Anketa

Vadí vám slova Miloše Zemana o Sobotkovi a kalašnikovu?

3%
94%
hlasovalo: 33361 lidí

Pane prezidente, začněme „kauzou“ kalašnikov. V úterý to na české mediální scéně vypadalo skoro na začátek světové války. Vyjadřoval se k tomu snad každý, politici, novináři, politologové. Podle Miroslava Kalouska (v PSP) ta záležitost svědčí o tom, že se „zjevně nekontrolujete a vyvoláváte tak seriozní úvahy o vlastní svéprávnosti,“ což by mohlo prý být vážným rizikem pro ústavní systém...

Já bych se pana Kalouska zastal. Je mi známo, že prof. Dr. Miroslav Kalousek, DrSc., známý psycholog a psychiatr, autor četných odborných publikací a nositel mnoha zahraničních titulů, mně osobně několikrát vyšetřil, protože diagnóza se nedá dělat na základě jediného vyšetření. A po několika těchto vyšetřeních dospěl k závěru, který dnes (rozhovor se uskutečnil ve středu, pozn. red.) přednesl v Poslanecké sněmovně.

Člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka na vás podal kvůli tomu, že jste údajně vyzýval k likvidaci předsedy vlády, trestní oznámení. Co si o tom myslíte?

Pokud by uměl číst, mohl si přečíst, že jsem nabádal k trestnému činu zastřelení prezidenta republiky kalašnikovem, protože jediná funkce, která byla v mém jednovětém vyjádření uvedena, byla funkce prezidenta.

Neměli by se ti politici, kteří vydávali extrémně silné výroky vůči vám, omluvit poté, co byla zveřejněna celá vaše odpověď?

Víte, já na omluvě trvám pouze u lidí, kterých si vážím. Takže v tomto případě na omluvě netrvám.

Nedávno došlo k prolomení soukromé e-mailové schránky premiéra a jeho politického poradce Novotného. Prostřednictvím soukromých mailů řešili i řadu pracovních záležitostí. Ukázalo to například, že nejen projevy, ale i některé odpovědi pro rozhovory v médiích si premiér nevymýšlí sám, ale předkládají mu to jeho poradci. Zazněl tam ale i dotaz Tomáše Prouzy (státní tajemník pro evropské záležitosti, pozn. red.), zda se má poradce kancléřky Merkelové v Berlíně zeptat, co by od premiéra chtěla slyšet v projevu. Co si o tom myslíte?

Měl jsem také přednášku na Humboldtově univerzitě a nikoho jsem se neptal, co chce slyšet včetně mých dobrých přátel jako je Gerhard Schröder (německý exkancléř, pozn. red.) nebo Günter Verheugen (bývalý německý eurokomisař, pozn. red.), protože si myslím, že politik má mít vlastní mozek. Má-li náhradní mozek v podobě poradce, pak ten mozek musí být zasunovací a vysunovací a těmito pohyby se poněkud opotřebovává.

Letos vás čeká jmenování nového guvernéra a jednoho člena bankovní rady ČNB. V médiích se objevily spekulace o některých jménech a já se o ně nechci opírat. Dříve jste již prozradil, že guvernérem jmenujete Jiřího Rusnoka. Můžete prozradit alespoň jedno jméno, koho byste rád v bankovní radě viděl?

I když bych to pro ParlamentníListy.cz velmi rád udělal, mohu vám exkluzivně říci pouze to, že mám několik kandidátů, že jsem si prostudoval jejich životopisy a že si je v nejbližší době pozvu na pohovor.

Pokud bych vyslovil aspoň tři jména, která se objevila: Jan Fischer, Jaroslav Ungerman, Martin Fassmann…

Nebudu to komentovat, protože vylučovací metodou byste asi během dvou set let za předpokladu, že byste vycházel ze seznamu dospělých lidí v České republice, dospěl ke správné odpovědi.

Asi před týdnem se objevila iniciativa velvyslanců pěti států – Jižní Koreje, Velké Británie, Kanady, Norska a USA, kteří zveřejnili tzv. protikorupční iniciativu, jíž chtějí pomoci v boji s korupcí v České republice. Jak na to nahlížíte? Je taková činnost od velvyslanců namístě?

Za prvé jsem si přečetl, že v žebříčku Transparency International jsme v boji proti korupci poskočili asi o dvacet příček, což je neuvěřitelný skok a obávám se, že to bylo způsobeno především tím, že nám žádní velvyslanci neradili.

Pane prezidente, Slovensko čekají v březnu parlamentní volby. Vy se celé roky přátelíte s dosavadním premiérem Robertem Ficem. Nechystáte se ho do té doby navštívit nebo se s ním setkat jinde?

Plánuji neformální přátelskou návštěvu Slovenska na únor tohoto roku.

Předposledním tématem, na které bych s vámi rád podíval, je odebírání českých dětí norskou sociální službou Barnevernet. Hovořil jste o možnosti sjednání mezinárodní smlouvy, jejíž návrh máte připravený. Ihned se ozvala kritika některých politiků, že je to nereálné a je potřeba i souhlas druhé strany. Mnozí říkají, že aktivitu v této kauze vyvíjíte jen kvůli vlastní popularitě.

Aha, jako že bych ji měl příliš nízkou a potřeboval ji dále zvýšit. To je zajímavá hypotéza. Ale já bych řekl, že to nedělám kvůli popularitě, ale kvůli tomu, že bohužel již dosti dlouhou dobu se nepodařilo dosavadními prostředky dosáhnout žádoucího účinku. A za druhé proto, že toto je nová forma, nikoli opakování staré formy, a za třetí si myslím, že návrh Petra Macha, který mně poslal, je logický a stojí za to se nad ním zamyslet.

Jestliže někteří politici, nebudu jmenovat, se vyjadřují ke smlouvě, aniž by ji četli, tak buď mají pronikavý intelekt, nebo neuvěřitelnou drzost. Druhá možnost je správně. Pokud jde o hlubokou myšlenku, že smlouvu musí podepsat obě strany, tak to mě nenapadlo! Až do této chvíle, pane redaktore, jsem se domníval, že stačí takzvaná jednostranná smlouva, kterou prostě druhá strana bude automaticky akceptovat.

Jako v Mnichově…

Jako v Mnichově, ano (směje se).

Organizace Human Rights Watch upozornila, že strach z množících se teroristických útoků, který zachvátil západní společnosti, vede některé politiky ke snaze omezovat lidská práva příslušníků některých menšin a k démonizaci uprchlíků. Pokud chceme podle šéfa této organizace Kennetha Rotha bojovat proti terorismu, nejlepší cestou je prý prosazovat lásku a respektovat lidská práva...

Ježiš, to je tak geniální myšlenka, že s něčím podobným jsem se už velmi dlouho nesetkal! Když se vrátím do historie, vy jste sám připomněl Mnichov, tak Edvard Beneš měl obejmout Adolfa Hitlera a zaplavit ho láskou, americký prezident měl obejmout Usámu bin Ládina, a těch příkladů bychom našli hodně.

Ano, byly takové rasy, myslím, že teď už žijí pouze na pustých ostrovech, například Papua-Nová Guinea a podobně, které se řídily tím principem ‚zaplavit láskou‘ a většinou byly vyvražděny a zbytek byl zotročen.

Jak se v souvislosti s migrační krizí díváte na to, že nejen z úst některých politiků zní, že se česká společnost fašizuje a…

‚Pražská kavárna‘ se fašizuje, abych byl přesný. Ale ‚pražská kavárna‘ je jenom asi tak jedno, možná dvě procenta české společnosti. A víte, že vám řeknu, proč se fašizuje? Víte, kdo první strhl prezidentskou standartu ze střechy Pražského hradu? Němečtí fašisté 15. března 1939.

Chtěl jsem se zeptat na projekty typu Hate Free Culture, který realizuje Agentura pro sociální začleňování a tedy vlastně Úřad vlády? Kampaň Hate Free často vykresluje české občany jako xenofoby, extremisty a naznačuje fašizaci naší společnosti. A když jsme se v redakci PL ptali, kolik z veřejných rozpočtů dostávají peněz, dosud nám neodpověděli.

Nemám nic proti neziskovým organizacím obecně, ale přiznávám, že některé neziskové organizace jsou jako pijavice přisáté na státní rozpočet a nejsou si schopny vydělat vlastní peníze. Řešení vidím v tom, že bych řekl: dám vám korunu dotace na každou korunu, kterou si vyděláte sami. To by byla poctivá hra. Pokud jde konkrétně o Agenturu pro sociální začleňování, neznám její konkrétní výsledky. Vím pouze to, že tam nedávno proběhl jakýsi personální pogrom. I to je samozřejmě výsledek svého druhu.

„Většina běženců, kteří přišli v prosinci do Evropy, byli ekonomičtí migranti z bezpečných zemí.“ Prohlásil to místopředseda Evropská komise Frans Timmermans s tím, že jde prý o zvrat v migrační krizi.

Zvrat v migrační krizi? Vždyť je to od začátku. Akorát, že si toho teprve teď všimnul.

Nejen vy na to upozorňujete minimálně řadu měsíců…

Jsem rád, že si pan komisař toho všiml a je to zvrat v jeho mysli, nikoli zvrat v migrační krizi.

Bude to mít podle vás nějaký vliv na konání Evropské komise?

Víte, že ekonomičtí migranti nemají právo na azyl. Mám dokonce dojem, že nemají právo ani na mezinárodněprávní ochranu. Mají být tedy deportováni, jak jsem nedávno doporučoval v rozhovoru pro deník Právo. Deportace naráží na technické problémy, o kterých jsem také mluvil, ale jednoho krásného dne k ní musí dojít a také k ní dojde. Čím později, tím hůře.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svobodu pro neočkované, ale ať jsou v izolaci! Co to je vůbec za lidi... Profesorka Syková se neudržela

0:01 Svobodu pro neočkované, ale ať jsou v izolaci! Co to je vůbec za lidi... Profesorka Syková se neudržela

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Nic lepšího proti řadě onemocnění nemáme a v dohledné době nebudeme mít nic lepšíh…