Mimořádné svědectví o Podkarpatské Rusi a dnešní Ukrajině, včetně Saakašviliho. Hovoří krajan z Užhorodu

23.07.2018 20:03 | Zprávy

ROZHOVOR Stalin bezprostředně po válce měl zálusk i na Slovensko – nakonec dostal „jen“ Podkarpatskou Rus. Obyvatelům Zakarpatí se tak rázem změnil život. Z „kapitalistického“ Československa jako mávnutím kouzelného proutku přešli pod SSSR. Dnes odtud odchází, kdo může – mladí lidé do škol a za prací, rodiny za lepším, a nejen venkov se dramaticky vylidňuje. České a československé kořeny na Podkarpatí dlouhodobě obnovuje a připomíná užhorodská Společnost T. G. Masaryka, jehož dlouholetým předsedou je neúnavný Ivan Latko. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vyzdvihuje společnou koexistenci nejrůznějších národů a jazyků, kultur, které tvoří onu specifickou oblast území, jež od roku 1919 až do čtyřicátých let patřilo pod Československo a zažívalo nebývalý ekonomický i sociální boom.

Mimořádné svědectví o Podkarpatské Rusi a dnešní Ukrajině, včetně Saakašviliho. Hovoří krajan z Užhorodu
Foto: Václav Fiala
Popisek: Ivan Latko ukazuje turistům z Čech dobové fotografie Užhorodu

Kdokoliv prochází Užhorodem, najde vzpomínky na Československu. A to nejen v architektuře, ale třeba právě prostřednictvím nejrůznějších pamětních desek, bust, soch. A nejen v tomto pohraničním městě. Kus práce udělala právě vaše Společnost T. G. Masaryka…

Letos v březnu jsme odhalili Masarykův reliéf v Chustě. Máme jej i v Mukačevě a dostali jsme povolení, a tedy připravujeme odhalení Masarykovy busty v jednom maďarském městečku u Mukačeva. Starosta Užhorodu je Ukrajinec, z Haliče, ale z jeho strany by nebyly problémy. Ale úřady chtějí, abychom povolení v Užhorodě dostali od Ministerstva kultury Ukrajiny.

Je nás tady málo, a  co děláme v poměrně stísněných podmínkách, tak se nám podařilo udělat kus práce. V Užhorodě máme bustu i Jana Husa!

Jsme hrdi na to, že tady v Užhorodě byla odhalena v roce 2002 busta Masaryka. Reakce byly různé, dokonce že si nás Češi koupili, že se s rodinou přestěhuji do České republiky. Maďaři přitom žádné problémy nedělali, protože když tu žili za Československa, byli spokojeni. My prostě žijeme tady a propagujeme české a československé stopy v regionu.

Tady žijí lidé tolerantně – Ukrajinci, Rusíni, Češi, Maďaři, Slováci, Židé, Němci. Zatím jsme problémy nikdy neměli. Naopak. Občané rusínského původu mohli za první republiky studovat na Karlově Univerzitě, v Brně, v Bratislavě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Slovensko , Stalin , Ukrajina , SSSR , Podkarpatská Rus , Latko

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyoral k výpadku proudu: Tak mají další pádný důvod zdražovat

0:00 Vyoral k výpadku proudu: Tak mají další pádný důvod zdražovat

ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Kdo věří politikům, je idiot. Podle toho bychom měli přistupovat i k ujišťo…