Miloš Zeman, Andrej Babiš a ČSSD jsou zajímavým politickým trojúhelníkem v souvislosti s nastávajícími prezidentskými volbami. Potřebuje předseda hnutí ANO Babiš Zemana tak, aby ho podpořil a nepostavil svého kandidáta na Hrad? A může si ČSSD dovolit nepostavit Zemana jako svého kandidáta, když v jejich řadách působí několik skupin jeho příznivců?
Pokud vedení strany jako je hnutí ANO, které má ambice vyhrát volby a navrhnout premiéra, nepostaví prezidentského kandidáta, tak to jen podtrhne pragmatickou rovinu jeho současného uvažování. Tedy zcela zřetelně to osvětlí dosavadní spolupráci mezi Andrejem Babišem a prezidentem Zemanem, kteří se v řadě záležitostí doplňují a podporují se. Bylo by ale na tom něco špatně a souhlasil bych s Martinem Stropnickým, který navrhoval postavit vlastního kandidáta.
Podobná situace by mohla nastat i u ČSSD. Jestliže by tato nejstarší politická strana u nás nepostavila kandidáta a jen by to skončilo jakousi plichtou, tedy podporou Miloše Zemana, svědčilo by to o její obrovské personální vyprázdněnosti a že se nachází v mizerné ideové kondici.
Prezidentští kandidáti, kteří se nyní hlásí, nebo o nichž se mluví: Michal Horáček, Marek Hilšer, Jiří Drahoš, Martin Stropnický, Jaroslav Kubera. Kdo z nich má šanci Zemana porazit? Co třeba, kdyby přišel někdo ,,zemitější“ než Zeman, například senátor Kubera nebo naopak uhlazenější osobnost, kterou je určitě akademik Drahoš? Koho byste preferoval vy sám? A jak to bude ve vaší straně, postavíte svého kandidáta? Máte už o něm jasno?
Řekl bych to asi tak. Já si představuji vhodného prezidentského kandidáta jako člověka dobrého zdraví a v plné síle, který bude tím pojítkem ve společnosti, a který bude také schopen se domluvit s ministrem zahraničí na shodné koncepci, jež bude prospívat České republice.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán