Mladý sociální demokrat: Dohodu ACTA rezolutně odmítám. Je jak z Orwella

03.03.2012 14:16

ROZHOVOR Kdo se domnívá, že se mladí lidé politice vyhýbají a remcají nad ní pouze v hospodě u piva, šeredně se plete. Důkazem je teprve třiadvacetiletý předseda Krajské rady Mladých sociálních demokratů pro Středočeský kraj Václav Drda. ParlamentníListy.cz se ho ptaly na aktuální politické postoje této nezávislé mládežnické organizace.

Mladý sociální demokrat: Dohodu ACTA rezolutně odmítám. Je jak z Orwella
Foto: Martin Kovář
Popisek: Protestní pochod proti smlouvě ACTA Prahou
reklama

 

MSD na svých internetových stránkách prezentují, že úzce spolupracují s ČSSD. Zajímalo by mě, jak tato spolupráce probíhá? Scházíte se s vrcholnými členy této politické strany?

Mladí sociální demokraté se aktivně podílejí na podpoře politické strategie a aktivit ČSSD. Spolupráce zahrnuje také aktivní práci uvnitř sociální demokracie, jelikož mnoho našich členů jsou zároveň členy ČSSD.

Jak vnímáte politické napětí, které panuje mezi předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a jeho rivalem Michalem Haškem?

Žádné napětí nepozoruji. Sociální demokracie podle mého vystupuje vůči vládnoucí koalici pevně, jednotně a soudržně. V současné době má ČSSD velmi dobrou výchozí pozici pro krajské a senátní volby na podzim tohoto roku.

A co váš názor na probíhající vládní reformy? Podpořili jste petici ČSSD proti vládě Petra Nečase?

Petici proti vládě Petra Nečase jsme já a moji kolegové samozřejmě podpořili, jelikož dle mého názoru se jedná o vládu destruktivní, nikoliv konstruktivní. Netvrdím, že není potřeba šetřit, to nikoliv, ale je třeba šetřit s rozmyslem. Nejjednodušší cesta nebývá nejlepší.

Co by se podle vás, jako předsedy Krajské rady MSD pro Středočeský kraj, mělo v tomto regionu prioritně řešit?

Především se jedná o kritický stav dopravní infrastruktury, podfinancování školských zařízení a nedostatek sociálních bytů ať už například pro matky samoživitelky, nebo mladé rodiny s dětmi.

Odmítáte školné na vysokých školách. Angažujete se společně s Mladými sociálními demokraty ve studentských protestech?

Naše členská základna zahrnuje především mladé lidi od 15 do 35 let, tudíž je jasné, že i my se aktivně zapojujeme do studentských aktivit a protestů proti školnému a celkové reformě vysokých škol.

Kandidátem ČSSD do přímé volby prezidenta bude Jan Švejnar nebo místopředseda této strany Jiří Dienstbier. Jste pro přímou volbu prezidenta, a koho byste podpořili vy?

Přímá volba prezidenta patří dle mého názoru do základních pravidel, které má každý demokratický stát, a proto jsem rád, že se tato forma volby prezidenta prosadila. Podle mého mínění nezáleží ani tak na jménech, ale na kvalitě člověka. Nejdůležitější vlastností nového prezidenta, potažmo našeho kandidáta, by měla být schopnost důstojně zastupovat Českou republiku ve světě a konstruktivně přistupovat k vládám naší země.

Jedno z hesel v desateru Mladých sociálních demokratů je „stahování není zločin“. Jaký je váš postoj k obchodní dohodě proti padělatelství, tedy k dohodě známé pod zkratkou ACTA?

Dohodu ACTA rezolutně odmítám. A není to jen z důvodu sdílení a následnému stahování jakýchkoliv multimediálních subjektů. Daleko důležitější je ochrana člověka jako takového, neboť ACTA mi připomínají další krůček k „velkému bratru“. Lidé by se jednoho dne mohli ocitnout pod permanentním dohledem nejenom vlády, ale i třeba tajných služeb a dalších organizací, jako tomu je například v knize George Orwella 1984.

Dalším bodem ve zmiňovaném desateru je, že v komunálních volbách prosazujete volební právo od 16 let. Myslíte si, že to dokáže nějak ovlivnit dnešní politickou scénu?

V případě snížení věkové hranice pro komunální volby na 16 let neočekávám nějaké markantní přeměny politického prostředí. Pokud by k nějaké transformaci přeci jen došlo, pak myslím, že jedině v pozitivním slova smyslu. Čím dříve vezmou lidé možnost volby za vlastní, tím dříve se dle mého názoru naučí konstruktivnímu politickému a volebnímu rozhodování v pozdějším věku.Václav Drda se narodil 5. prosince 1988 v Kolíně. Celý život žije v Čáslavi, kde vystudoval jak základní školu, tak osmileté gymnázium. V současnosti studuje na Karlově univerzitě v Praze obor Soudobé dějiny na Fakultě sociálních věd. Do MSD vstoupil v sedmnácti letech. V osmnácti pak následně do ČSSD. V červnu roku 2010 se stal předsedou Mladých sociálních demokratů Středočeského kraje a asistentem nynějšího předsedy hospodářského výboru PS PČR Ing. Milana Urbana. Předtím vykonával funkci předsedy klubu MSD Čáslav. Dále zastává funkci člena Okresní kontrolní komise ČSSD v okrese Kutná Hora. Mezi jeho záliby patři především hudba, film, cestování, sport a historie 20. století.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Ulrich

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konec parazitům. Braňme se. Okamura vytáhl třaskaviny a nemazal se s tím

21:28 Konec parazitům. Braňme se. Okamura vytáhl třaskaviny a nemazal se s tím

Babišova vláda z nás dělá užitečné idioty USA, varuje Tomio Okamura. Napadlo jej to při sledování vz…