Mrazáky na mrtvoly? Poslankyně Maříková, povoláním zdravotní sestra, vzteky bez sebe. Zle dopadl i Prymula

18.10.2020 7:46

ROZHOVOR „Toto je výsledek toho, v jakém stavu je naše zdravotnictví a že se vláda a kraje na tento scénář přes letní měsíce nepřipravily, ač je na to odborníci upozorňovali. Vláda mohla přes léto připravit nemocnice, lůžka, lékaře a postarat se o rizikové skupiny a neudělala téměř nic. Tsunami se na nás opravdu valí, jelikož zdravotní systém bude natolik zatížen, že bude ohrožena primární a odborná péče,“ konstatuje poslankyně SPD Karla Maříková, profesí zdravotní sestra. „Setkávám se seniory, kteří se bojí vyjít ven a jet MHD. Psychika má vliv i na naše tělesné zdraví a ta panika, která se kolem covidu-19 vytvořila, bude mít negativní následky. Vyjadřování ministra vnitra o mrazácích na mrtvoly v ulicích je skutečně už za hranou. Lidé potřebují naopak sílu tuto těžkou dobu překonat, a ne jim ještě více způsobovat deprese,“ vysvětluje.

Mrazáky na mrtvoly? Poslankyně Maříková, povoláním zdravotní sestra, vzteky bez sebe. Zle dopadl i Prymula
Foto: archiv
Popisek: Poslankyně SPD Karla Maříková

Jak se díváte na nová opatření zavedená vládou proti šíření covidu-19?

Dnes stejně jako na jaře vláda zmatkuje a opatření střídá další nekoncepční opatření, které občany posílá do nejistoty. Opět chybí přesná čísla, vláda fakticky promrhala letní měsíce, které mohla využít k přípravě na krizový scénář. Jako velké pochybení vnímám, že vláda letní měsíce nevyužila k apelu na občany, aby se chovali zodpovědně jak k sobě, tak ke svému okolí. Očekávala bych také, že lidé budou od státu dostávat nějaký počet roušek pravidelně zdarma a jejich cena bude zastropována tak, aby stály to, co před touto pandemií, aby si ji mohl dovolit koupit každý člověk a mohl je dostatečně měnit.

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19? (Ptáme se od 15.10.2020)

74%
26%
hlasovalo: 21986 lidí

Běžně se setkávám s tím, že lidé mají jednorázovou roušku několik dní a látkovou nosí od jara a někteří ji sotva vyprali. O účinku takové roušky můžeme pochybovat. Postrádám také edukaci občanů, jak se mají chovat, aby se minimalizoval přenos a společnost mohla fungovat dále. Místo toho je společnost tlačena restrikcemi a jedno opatření střídá jiné tak, že nikdo neví, co bude zítra. Vlastně se od toho jarního chaosu vůbec nic nezměnilo, jen ministr zdravotnictví.

Počet nakažených, hospitalizovaných a bohužel i úmrtí stoupá. Myslíte, že epidemie u nás je nyní svém vrcholu nebo náš čeká ještě vzestup?

Nezpochybňuji, že tu virus je, ale jarní a podzimní měsíce s sebou vždy nesou zvýšený výskyt virových onemocnění. Toto onemocnění se samozřejmě liší svým průběhem a infekčností. Když srovnáme data úmrtí za loňský a letošní rok, zatím se zcela neliší, proto je nutné společnost vést k zodpovědnosti, aby nedošlo k ohrožení rizikových osob. Opatření by se měla více zaměřit na ochranu rizikových skupin místo tvrdých restrikcí proti zbytku společnosti, pokud tedy vláda nechce, aby se nám ekonomika zhroutila.

Důležitým ukazatelem jsou relevantní data, která nám stále chybí. Na to, že o viru víme hodně málo, tak mě překvapuje, že pacienti, kteří zemřou s covidem, se pitvají v minimálních případech z důvodu rizika přenosu. To mě zcela zaráží, přece čím více informací máte, tím lépe můžete bojovat. Nebo snad o tyto informace nestojíme?

Milan Kubek, předseda České lékařské komory, v ČT uvedl, že na zdravotnictví se teď valí vlna tsunami, jakou nikdy nezažilo. Dá se to takto charakterizovat?

Toto je výsledek toho, v jakém stavu je naše zdravotnictví a že se vláda a kraje na tento scénář přes letní měsíce nepřipravily, ač je na to odborníci upozorňovali. Vláda mohla přes léto připravit nemocnice, lůžka, lékaře a postarat se o rizikové skupiny a neudělala téměř nic. Tsunami se na nás opravdu valí, jelikož zdravotní systém bude natolik zatížen, že bude ohrožena primární a odborná péče.

Můžeme čekat, že přísná opatření budou platit jen v řádu týdnů nebo dokonce měsíců?

Pokud je záměr plošně testovat celou společnost, pak můžeme očekávat, že čísla porostou a s tím i další opatření, která budou mít fatální dopady na celou ekonomiku a společnost. Čím déle opatření budou trvat, tím větší dopad na společnost budou mít. Určité podnikatelské sféry budou natolik opatřeními zatíženy, že to stěží ustojí, a to bude mít vliv také na zaměstnanost. Nařízení vlády jsou už nyní pro podnikatele a živnostníky noční můrou.

Čím déle to bude, tím více to bude stát peněz na kompenzacích pro postižené obory – zvláště ve službách. Bude na to mít stát dost peněz?

Anketa

Souhlasíte s důvody, proč Daniel Hůlka vrátil státní vyznamenání?

21%
67%
hlasovalo: 22714 lidí
Chaotický a nekoncepční postup vlády na mě působí dojmem, že vládu příliš netrápí, že se nám zhroutí celá ekonomika a lidé přijdou o práci. Fatální dopad to bude mít na turistický ruch a kraje, které jsou na tomto odvětví závislé, čeká těžké období. Dopad to pak bude mít i na zdravotnictví, kde samozřejmě budou finance také chybět. Bude ohrožena primární péče a problémem se nestane jen covid-19, ale další zanedbaná onemocnění. Jakmile začne společnost chudnout, můžeme očekávat, že se začne bouřit, budou vznikat nepokoje a může se zvýšit také kriminalita.

Udělala vláda, co se týče pandemie, něco zásadně špatně?

Zcela jistě nekomunikovala s veřejností a jednala chaoticky. Občané totiž byli zpočátku velmi zodpovědní, ač vláda nebyla schopna dodat dostatek ochranných pomůcek, ale díky chaosu se lidé od opatření odvrátili a přestali jim věřit a jejich důvěru ztratila i samotná vláda. Ztratili tak postupně důvěru, jelikož některá nařízení se vymykala zdravému rozumu.

Co si o covidu-19 a jeho závažnosti myslíte?

Nepopírám, že tu virus je a určitě může mít u rizikových osob závažný průběh, ale vážnost tohoto onemocnění popřela sama vláda tím, jaký chaos od samého počátku panuje a v lidech tak vzbudila velkou nedůvěru nejen v opatření, ale i v samotný virus. Pokud je situace tak vážná a virus nebezpečný, tak proč se vláda během letních měsíců nepřipravovala na podzimní druhou vlnu, o které odborníci hovořili?

Medializace, která se tomuto viru dostává, je až nepřiměřená. V médiích se objevují fotky pacientů na covidových lůžkách, viděli jsme snad něco podobného před 25 lety, kdy Česko sevřela největší chřipková epidemie a zemřely tisíce lidí. Fotil někdo tyto pacienty na jednotkách intenzivní péče?

Baví mě veřejně známé osobnosti, jak dokumentují průběh onemocnění a varují veřejnost. Loni jsem prodělala virózu, kdy jsem měla čtyřicítky horečky a před několika lety pneumokoka, a ani v jednom případě jsem neměla sílu se fotit a dokumentovat, jak vážný průběh jedno z těchto onemocnění u mě má.

Jak je důležité testování a kdo by se měl nechat testovat a kdo ne?

Nejsem zastáncem honu na zdravé lidi a plošného testování a můžu zde citovat řadu odborníků, kteří vysvětlili to, že když je jedinec pozitivní, ještě neznamená, že je infekční. Uměle tak navyšujeme čísla, která povedou k dalším opatřením. Připomeňme si model ČT z 9. října, který ukazoval, že plošné testování pošle více nenakažených do izolace než nakažených. Peníze vynaložené na plošné testování by se měly spíše věnovat na prevenci a ochranu rizikových skupin.

Už nyní lidé čekají v dešti hodinové fronty na test, kde je riziko, že onemocní. Plošné testování nejenže nás bude stát nemalé peníze, a to cca 3,5 miliardy, ale zahltí zdravotní systém. Přece nikdo nechce, aby covid-19 měl na svědomí ty, kteří jím vůbec neonemocněli. Rozumné je testovat pacienty s příznaky, kteří budou poté klinicky vyšetřeni.

Je vám bližší varovný přístup evolučního biologa a parazitologa Flegra nebo autorů petice lékařů, kteří uvádějí, že mnohem větší nebezpečí v ohrožení zdraví lidí vidí v drastických opatřeních vlády než v covidu samotném?

Je mi blíže zdravý rozum než vyvolávání strachu a chaosu, které vláda a média vytváří. Setkávám se seniory, kteří se bojí vyjít ven a jet MHD. Psychika má vliv i na naše tělesné zdraví a ta panika, která se kolem covidu-19 vytvořila, bude mít negativní následky. Vyjadřování ministra vnitra o mrazácích na mrtvoly v ulicích je skutečně už za hranou. Lidé potřebují naopak sílu tuto těžkou dobu překonat, a ne jim ještě více způsobovat deprese.

Mezi veřejností v dost velké míře běhá celá řada zaručených informací a teorií zpochybňující covid i čísla nakažených a vidící za vším spiknutí jakýchsi mocných. Co k tomu říci?

Možná ten názor lidí plyne z toho, co se kolem nich děje. Nedivme se, když ministrem zdravotnictví se stane člověk, který byl odvolán z vedoucí funkce ředitele FN pro střet zájmů kvůli kšeftům s vakcínami a říká občanům o povinné vakcinaci a plošném testování. A stále nemáme tvrdá data, která by podložila nezbytnost těchto opatření. Ať vláda dokáže nezbytnost opatření, která dělá. Tragikomickými projevy veřejnost nepřesvědčí a policejním dozorováním a pokutováním již tak zchudlých občanů teprve ne. Vést veřejnost k vzájemnému udávání, kdo měl nebo neměl roušku a jak ji měl nasazenou, je už pak naprostá zoufalost.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Oldřich Szaban

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po volbě Pavla děs. „Začíná vláda jedné strany. Schovejte syny, přežijte!“ Petr Hampl odhaduje další vývoj

0:01 Po volbě Pavla děs. „Začíná vláda jedné strany. Schovejte syny, přežijte!“ Petr Hampl odhaduje další vývoj

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Před dvěma týdny odhadl, že generál Petr Pavel zvítězí v prezidentských volbách na…