Na chodník pro migranty prachy jsou, ale pro děti do mateřských školek... Rozčílená krajanka z Německa popisuje osobní zážitky

07.02.2017 17:31

ROZHOVOR „Bude to po volbách veselé. Nemůže to skončit dobře. Bůh s Německem,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Češka Bohumila Kamenzová, která střídavě žije a podniká v Altenbergu v Krušných horách u českých hranic. Výhrůžkám možného budoucího spolkového kancléře Martina Schulze vůči zemím V4 se nediví: „Že bude na normálně myslící státy vyvíjen tlak, je jasné. Německo je musí (migranty) někam šoupnout. Hlavní tlak bude samozřejmě finanční. Může to vést k čemukoliv. Až se to podělá všechno, může být stát proti státu. Staré křivdy, nové křivdy. Nevylučuji ani vojenský konflikt.“

Na chodník pro migranty prachy jsou, ale pro děti do mateřských školek... Rozčílená krajanka z Německa popisuje osobní zážitky
Foto: archiv
Popisek: Bohumila Kamenzová
reklama

Máte po nějakém čase i u vás v Krušných horách pořádnou zimu. Jak na ni reagují migranti umístění na bývalé celnici na hraničním přechodu na Cínovci? Možná, že někteří vidí sníh poprvé v životě. Sáňkovat asi nechodí...

Určitě sáňkovat nechodí. Vídám je, jak chodí mezí Cínovcem a Altenbergem nakupovat do prvního Netta. Protože tam není chodník, jdou po silnici. První měsíce spousta Čechů s tím nepočítala, dříve tam nikdo pěšky nechodil. Šlo jich třeba patnáct tmavých chlapů pohromadě, a když to bylo v zimě v sedm večer, tma, nikde žádná lampa, oni ještě v černých bundách, divím se, že nedošlo k žádné nehodě. Po půl roce tam dali výstražnou tabuli pozor chodci. Mezitím spousta z nich podle mě utekla do měst a dojíždí tam jen jednou měsíčně pro peníze, protože teď už tam chodí jen tak dva tři spolu. Došlo také k rozhodnutí, že se pro tyto migranty postaví mezi Cínovcem a Altenbergem chodník v hodnotě téměř čtvrt milionu eur. To už je odklepnuté, na to už jsou dotace. Na tohle se peníze našly, podle mě zbytečně, protože dle mého na tom Cínovci třeba i kvůli tomu sněhu být nechtějí a utečou do měst. Ale v Altenbergu je mateřská školka, kterou opravuje se svojí stavební firmou můj manžel. Lidi se mě ptají, proč to tam trvá tak dlouho. Manžel mi vysvětlil, že úřad na opravy vyčlení pár eur, tak něco udělají a pak půl roku čekají na dalších pár peněz. Tím chci říci, že na chodník prachy jsou, a pro děti do mateřské školky jen tak sem tam něco. To je takový paradox. Což ale vystihuje dnešní Německo, takhle to tady chodí.

Dočetl jsem se, že sedmdesát procent Němců je proti nošení burky, což je na Němce dost vysoké číslo. Vídáte burky na Cínovci?

Na Cínovci vidím jenom chlapy. Nechci to tvrdit absolutně, viděla jsem snad dvě ženský zahalený s kočárem. Po té silnici ale chodí zásadně jen chlapi.

Na německého kancléře bude kandidovat za sociální demokracii Martin Schulz. Jak se na tohoto politika, který byl donedávna předsedou Evropského parlamentu, díváte?

Nevím, které zlo je horší. Dělá na mě nesympatický dojem. Nevěřím mu vůbec v ničem. Nebude stát za Německem, bude propagovat multi-kulti.

Těšíte se už na tandem Merkelová–Schulz po volbách? I když to může dopadnout i jinak a Schulz se může dokonce stát kancléřem, ať už s Merkelovou, tak ve hře je i levicová koalice se Zelenými a Die Linke...

Bude to po volbách veselé. Nemůže to skončit dobře. Bůh s Německem. Začínám zastávat názor – starej se o sebe a nezabývej se věcmi, které nemůžeš změnit. Protože je to na zbláznění.

Výše jmenovaný sociálnědemokratický politik vzbudil minulý týden pozornost výrokem, že pokud budou některé země v uprchlické politice málo solidární, měl by to zohlednit příští rozpočet Evropské unie, takže vlastně vyhrožuje zemím V4 seškrtáním dotací. Co si o tom myslíte?

Že bude na normálně myslící státy vyvíjen tlak, je jasné. Německo je musí někam šoupnout. Hlavní tlak bude samozřejmě finanční. Může to vést k čemukoliv. Až se to podělá všechno, může být stát proti státu. Staré křivdy, nové křivdy. Nevylučuji ani vojenský konflikt.

Čeští politici v anketě PL mluvili o tom, že o hosty se má postarat ten, kdo je pozval, nebo že kancléřka Merkelová tvrdila, že to Německo zvládne, když bez konzultace s ostatními otevřela dveře. A teď, když se objevují problémy, Německo požaduje solidaritu. A také, že nevidí žádnou koncepční politiku v otázce migrace...

Hasí požár, který už dohořívá. Už ani nemusí být hašený. Nevědí, co s tím mají dělat. Teď už se s tím ani nic moc dělat nedá. Už je to všechno pasé. Schulze se také obávám, může z něj v negativním slova smyslu vylézt cokoliv.

Také zazněl názor, že Schulz připomíná Vasila Biľaka před koncem zhroucení východního bloku...

To je možné. Ale třeba se takhle domluvili a i on je jen taková figurka, která má někomu zacpat hubu, aby se zdálo, že se něco děje. Podle mě je tam možné cokoliv. Počkejte, až budou Turci moci jezdit bez víz. Erdogan otevře kriminály a zbaví se těch, co tam nechce. Přijdou totiž k nám. Vidím to fakt pesimisticky.

Jak se díváte na první kroky Donalda Trumpa? Vím, že jste z něj nebyla úplně nadšená, ale začal v migrační politice zostra...

Určitě rozčeřil stojaté vody. Jako člověk je mně nesympatický. Ve své podstatě mě ale baví. Dělá to zajímavým způsobem. Od něj se také můžeme dočkat všeho. Rozhodně ale aspoň něco dělá. Ale můj známý se bavil s kamarádem Američanem a ten mu říkal: „Nevěřte, co se o něm píše. Každý normálně pracující Američan stojí za Trumpem.“

Proti němu jsou hlavně média...

V Německu určitě. Do Trumpa se naváží takovým hnusným způsobem, že je to podle mě žalovatelné. Nepamatuji si, že by něco takového v médiích o nějakém politikovi někdy někdo řekl. Na něho kydají hnůj ve všech směrech. Uvidíme, jestli bude moci dodržet, co slíbil. Má proti sobě mocné síly, které mu to budou komplikovat. Jsem ale ráda, že je tam on, a ne Clintonová. Té jsem nevěřila vůbec. Média to ale s ním v Německu možná dělají schválně. Jsou jím zahlcená. Je možná takto démonizován záměrně, aby Němci zapomněli na ostatní důležité věci a problémy, které by se měly řešit, a neřeší se.

Donald Tusk, předseda Evropské rady, napsal, že jeho jmenovec Trump je nebezpečím pro Evropu. Co byste na to řekla?

Je nebezpečím pro všechny tyhle zkostnatělé politiky, kteří musí řešit, jak se teď zachovat. Chová se jinak, než jak jsou zvyklí. Vypořádávají se s ním tím, že ho ostře kritizují. Ještě mě napadají dva citáty.

Ano. Sem s nimi...

První je od J. F. Kennedyho: Je osudem každé generace, že musí žít na světě za podmínek, které nevytvořila. Druhý je od Einsteina: Svět není ohrožen lidmi, kteří jsou zlí, nýbrž těmi, kdo zlo dopustí. A ještě mám vtip.

Vtip na závěr, co si více přát...

Je to německý politický vtip: Portugalec, Řek a Španěl jdou do bordelu. Kdo platí? Německo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ursula je mimo realitu! Placení kývači v Bruselu nám zavaří... Z Trikolóry zní zděšení, jde i o česká auta

21:18 Ursula je mimo realitu! Placení kývači v Bruselu nám zavaří... Z Trikolóry zní zděšení, jde i o česká auta

ROZHOVOR „Masivní začáteční vlnu pandemie ČR zvládla velice dobře, dokonce tak dobře, že drtivá větš…