Najatí cizáci... Babišův Standa Berkovec má ,,teplé slovo" pro ty, co včera protestovali

18.05.2017 12:20

ROZHOVOR „Všichni, kteří bušili do Andreje Babiše za jeho opatření, která prokazatelně vedla k většímu a transparentnímu výběru daní, by teď velmi rádi ty penízky rozdělovali, využívali, přidělovali a přeposílali bůhvíkam a bůhvíkomu,“ vysvětluje poslanec a někdejší oblíbený televizní moderátor Stanislav Berkovec (ANO) důvody, proč se jeho stranický šéf nechtěl vzdát postu na Ministerstvu financí. Svoje argumenty pak ještě dál doplňuje: „Proto navrhoval trpělivě další kandidáty. Odmítavé reakce pana premiéra jsou důkazem toho, že je mu úplně jedno, koho hnutí ANO navrhne. Ale nabídka excelentní osobnosti, jako je pan poslanec Ivan Pilný, se neodmítá. To pan premiér určitě po poradě se svými kolegy zvážil a nakonec to akceptoval.“

Najatí cizáci... Babišův Standa Berkovec má ,,teplé slovo" pro ty, co včera protestovali
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Poslanec Stanislav Berkovec v pořadu Pražská kavárna

Na veřejnost unikly odposlechy, ve kterých měl Andrej Babiš údajně úkolovat jednoho z redaktorů MF Dnes, aby účelově vyhledával kauzy na špičkové politiky ČSSD. Přitom ministr financí se vždy „dušoval“, že svá média neovlivňuje. Na druhou stranu, odposlouchávat ministra financí a místopředsedu vlády je také dost nehorázné... Co si o tom všem myslet?

Když jsme na volebním výboru slušně žádali vysvětlení týkající se úniků mailů pana premiéra (mimochodem je to výsledek mizerné ochrany jeho komunikace), ve kterých konzultoval a komunikoval s šéfem rady Českého rozhlasu různá řešení ohledně volby generálního ředitele (což by bylo ve slušné demokracii téměř na odstoupení), bylo nám řečeno, že jsou to „ukradené maily“, a že je tedy nemorální se tím zabývat. Kolegové z ČSSD nás jako jeden muž přehlasovali a výbor se tím v podstatě nezabýval. A když se objeví modelově stejná situace týkající se pana vicepremiéra, tak kvůli tomu svoláváme Bezpečnostní radu státu a je to příčina „vládní krize“. Je to uměle vyvolané. Protože pro nás prostě neplatí stejný metr – a vzpomeňte si na mě při volbách. To, co projde ostatním stranám, neprojde nám. Samozřejmě, že odposlouchávat kohokoliv z vládních činitelů je nepřípustné, a samozřejmě se to podle mě děje. A o tom, co jde vytvořit při dnešních možnostech techniky ve studiu, co ve studiu – s dobrou technikou doma v kuchyni – tak o tom bych vám jako letitý rozhlasák mohl vyprávět hodiny… Právě proto už dávno nemá zvukový záznam takovou průkaznou hodnotu u soudu.

Je pravděpodobný předpoklad, že bude více působit kauza kolem zmíněných nahrávek než případné podezření z daňových úniků, protože jde o problém pro lidi zřetelnější a Češi jsou také na ovlivňování médií více citliví?

Češi jsou na ovlivňování médií citliví – proto také stále více reagují na nevyvážené a často jednostranně účelové vysílání veřejnoprávní televize i veřejnoprávního rozhlasu. Důkazem jsou stížnosti, které v posledních letech řeší obě rady – ČT i ČRO – a také Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Jak to PR agentury a poradci, kteří tyto „causy“ produkují, mají proti Andreji Babišovi vymyšleno, nevím. To se jich musíte zeptat. Já stále věřím ve zdravý rozum slušných lidí a také v to, co máme v sobě z minulosti – umíme číst mezi řádky a nejsme národ tupců, kteří věří všemu, co se jim okázale předkládá jako „důkazy“. Snad právě proto je u nás tak populární excelentní David Suchet v seriálu Hercule Poirot. Jako příklad připraveného scénáře „důkazů“ může posloužit například epizoda „Hodiny“ z dvanácté série.

Vicepremiér Babiš trvá nyní na tom, že z vlády neodejde, dokud nerozhodne prezident. ANO ale už navrhlo své kandidáty na pozice, které zastává. Na pozici ministra financí premiér odmítl Alenu Schillerovou a Richarda Brabce by akceptoval jen jako vicepremiéra. Nyní souhlasil s kandidátem Ivanem Pilným. Lze aktuální přístup Andreje Babiše vnímat jako nesoudnost, protože nechce sám odejít, nebo bude nakonec považován za někoho, kdo chce pomoct k tomu, aby byla vláda funkční? A co si myslíte o odmítavých reakcích premiéra na navržené kandidáty? Do jaké míry jde teď o zlom ve vládní krizi?

Aktuální přístup pana vicepremiéra je důkazem toho, že nechce tuto uměle vyvolanou krizi podporovat. Nechce odejít z pochopitelných důvodů – pro ČSSD by byla všechna naše ministerstva snadnou kořistí! Veškerá práce ANO by přišla vniveč! Všichni, kteří bušili do pana Babiše za jeho opatření, která prokazatelně vedla k většímu a transparentnímu výběru daní, by teď velmi rádi ty penízky rozdělovali, využívali, přidělovali a přeposílali bůhvíkam a bůhvíkomu! Proto navrhuje trpělivě kandidáty. Odmítavé reakce pana premiéra jsou důkazem toho, že je mu úplně jedno, koho hnutí ANO navrhne. Ale nabídka excelentní osobnosti, jako je pan poslanec Ivan Pilný, se neodmítá. To pan premiér určitě po poradě se svými kolegy zvážil a nakonec ho akceptoval.

Má premiér Sobotka problém v komunikaci, nebo se jen nechce s lidmi bavit, když to považuje za nepodstatné? „Čekala jsem, že se se mnou pan premiér sejde. Jsem docela v šoku, když jsem si přečetla dnešní vyjádření pana premiéra, on se mnou vůbec nemluvil. Jsem úplně obyčejná ženská,“ zareagovala první kandidátka na post ministryně financí náměstkyně Schillerová.  Co si o tom myslíte?

Určitě nemá problémy v komunikaci. Myslím si, že jedná podle scénáře poradců, bez emocí, bez chuti – něco jako nultý vzorek na koštu vín.

Jak tohle všechno může skončit konkrétně pro tři hlavní aktéry této krize, Babiše, Sobotku, Zemana, ať už to vezmeme v jakémkoli pořadí? A může tato vládní krize vůbec někomu prospět?

Těžko odhadnout! V každém případě vím, komu ta krize neprospěje – občanům této země. Měli by si pamatovat, kdo a proč ji vyvolal.

S odkazem na demonstrace, které se uskutečnily minulý týden, uvedl k situaci pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek: „Jestli bude nakonec někdo poškozený, tak to nebude ani Babiš, ani Sobotka, ale Zeman, protože ztratí podporu části levicového elektorátu. Budou mít pocit, že Zeman kope za jiné, cizí zájmy nějakého miliardáře, který necítí blízkost levice. To je na takových procesech zajímavé, že se v nich potkali i demonstrující z liberálního prostředí a v ulicích se začali objevovat také stoupenci levice.“ Co si o tomto názoru myslíte? 

Přál bych si, aby to byly poctivé protesty, živelné. Ať už by byly proti komukoliv. Jsem rebel a svobodný protest je jeden z výdobytků naší demokracie, kterého si velmi vážím. Ale o té neřízené a neživené živelnosti tak úplně přesvědčen nejsem. Je to jako ve válce – ten rozdíl mezi najatým žoldákem a někým, kdo bojuje z přesvědčení, je v konečném výsledku vždycky znát. Jen namátkou z historie, bitva na Bílé hoře. Legenda dramaticky líčí poslední hrdinný odpor Moravanů, kteří se odmítli vzdát. Byly to pouze žoldnéřské oddíly najaté moravskými stavy z celé Evropy. Nejvíce bylo v jejich řadách Němců. Výrazný odpor této jednotky způsobil prostý fakt, že neměla kam uniknout. V zádech měla totiž zdi letohrádku Hvězda. A co kdo ztratí nebo získá v naší žhavé současnosti, ukážou – alespoň částečně – volby.

Hovoří se o politickém tandemu Babiš–Zeman, což oba svorně odmítají. Do jaké míry jde ve vládní krizi více o Babiše či o Zemana? Mimochodem, co říkáte na postoj prezidenta v uplynulých dnech, kdy do situace politické nestability, kdy je mu vyčítáno nerespektování Ústavy, přišel s myšlenkou propuštění Jiřího Kajínka. A z aktuálních výroků možno přidat i jeho vtipkování s prezidentem Vladimirem Putinem o likvidaci novinářů… Změnil se nyní váš názor na prezidenta?

Myslím, že naše hnutí by se jako celek mělo distancovat od vyřizování účtů pana prezidenta s panem premiérem. Co se týká vtipkování o novinářích, tak se mi jako novináři samozřejmě nelíbí – i když jsou dnes mezi novináři i najatí lumpové. Etika a profesionalita naší žurnalistiky je někdy tristní. Ale na bonmoty – občas šibeniční – pana prezidenta jsme si zvykli už dávno. Po revoluci jsme se jim smáli víc, pokud se dobře pamatuji!

Premiér avizoval, že se počátkem tohoto týdne sejde s experty, aby připravili návrh kompetenční žaloby na prezidenta Miloše Zemana pro případ, že by Andreje Babiše odmítl odvolat z vlády. Miloš Zeman při návštěvě Libereckého kraje uvedl, že se chce obrátit na Ústavní soud ČR, aby posoudil, zda prezident musí na přání premiéra odvolat ministra. Senátoři avizovali možnost ústavní žaloby. Jde pouze o argumenty, které nenastanou, protože nakonec prezident kývne Bohuslavu Sobotkovi na odvolání Andreje Babiše, nebo ještě, než k tomu dojde, se budou čelní představitelé státu s lejstry střídat u Ústavního soudu? 

Hra, kterou rozehrál pan premiér, je stále riskantní a stále otevřená.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Štěpán

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Bruselu je dnes více rudého extremismu než v KSČM, říká Martin Konvička. Gauneři, mafiáni, vyděrači. Buď bude pokojný rozchod, nebo válka, vše ostatní jsou jen kecy

17:28 V Bruselu je dnes více rudého extremismu než v KSČM, říká Martin Konvička. Gauneři, mafiáni, vyděrači. Buď bude pokojný rozchod, nebo válka, vše ostatní jsou jen kecy

ROZHOVOR „Hitlerovo Německo řešilo své ekonomické potíže válkami, současná Evropská unie je chce vyř…