Nebojte se Číňanů, jsou ohleduplní. Stovky obchodníků sem přiváží muž, kterého si jistě pamatujete

24.08.2014 18:27

Do Prahy přijede koncem srpna více než pět set čínských politiků a byznysmenů na akci, kterou pořádá Smíšená česko – čínská komora. Předsedou jejího představenstva je bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Akce je vhodná i pro firmy, které kvůli sankcím přišly o zakázky v Rusku. Nějaká podobná roztržka Západu s Čínou podle Tvrdíka v nejbližším období nehrozí.

Nebojte se Číňanů, jsou ohleduplní. Stovky obchodníků sem přiváží muž, kterého si jistě pamatujete
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nová politika bezvízového styku s ČLR. Turistům z 45 zemí světa včetně ČR je umožněno pobývat v Pekingu po dobu 72 hodin bez víza, pakliže mají platnou letenku s odletem během 72 hodin do třetí země.
reklama

„Jsem bytostně přesvědčen, že Čína není dle své historie typicky militantní zemí. A i když se někdo může Číny bát vzhledem k její rostoucí ekonomické síle, na druhou stranu věřím tomu, že Číňané jsou lidé mírumilovní. V nějakém krátkodobém i střednědobém horizontu se čeští obchodníci nemají v Číně čeho bát,“ vysvětlil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Pozval jste koncem srpna do Prahy na 500 čínských politiků a byznysmenů. Představte tuto akci, co je jejím cílem?

Akce se koná na základě takzvané Bukurešťské směrnice. Jde o program spolupráce 16 evropských zemí a Číny. Směrnice byla přijata na summitu premiérů těchto zemí na konci minulého roku v Rumunsku. Česká republika – kterou tehdy zastupoval premiér Rusnok – se spolupodílela na vytvoření této směrnice. Vyplývá z ní, že bude založena asociace pro spolupráci guvernérů provincií Čínské lidové republiky a regionů zemí střední a východní Evropy. Jde o instituci, která by měla prohlubovat a rozvíjet spolupráci ve všech oblastech mezi čínskými provinciemi a středoevropskými regiony.

Druhý projekt, který Bukurešťská směrnice obsahuje, je Čínské investiční fórum. Letos slaví pátý ročník, vloni bylo zařazeno do Bukurešťské směrnice, to znamená ve formátu 16 plus jedna. Obě tyto akce se konají 27. až 29. srpna v Praze. Vedle sebe poběží obě aktivity paralelně. Mají některé okamžiky společné. Například slavnostní zahájení, které bude 28. srpna od devíti do deseti na Pražském hradě za účasti premiéra České republiky Bohuslava Sobotky. A slavnostní galavečeře, kterou podává prezident Miloš Zeman téhož dne od 19.30 do 22 hodin. Nebo slavnostní zakončení, které bude pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka 29. srpna. Tady se obě akce prolínají, vzájemně se doplňují.

Rozdělují se odborná jednání těch, kterých se týkají. Zúčastní se zástupci 12 českých krajů a 15 guvernérů čínských provincií. Přijedou i představitelé jednotlivých regionů střední a východní Evropy. Budou diskutovat v panelech a představí svoje regiony ve čtvrtek 28. srpna od 10.30 do 12.15 hodin. Odpoledne - ve 13.15 hodin - začíná celkem osm panelů Čínského investičního fóra. Vybrali jsme společně s čínskou stranou osm témat, která podle našeho názoru nejvíce zajímají středoevropské podnikatele, ale také vědce či řadu dalších odborníků. V těchto panelech 28. srpna odpoledne a další den dopoledne bude diskutovat víc než 130 expertů z těchto šestnácti zemí a Číny. Představí své firmy, projekty a záměry, které by na ose s Čínou chtěli uskutečnit.

Z čínské strany je summitu věnována mimořádná pozornost, je to opravdu jedna z největších akcí v posledních letech. Proto Čína vysílá oficiální státní delegaci, která bude přijata i prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Čínských hostů zde bude více než pět set. Spolupracujeme také s Hospodářskou či Agrární komorou, s CzechTradem, CzechInvestem, CzechTourismem, řadou ministerstev, nebo partnerských komor. I díky tomu jsme vytipovali možné zájemce spolupráce s Čínou.

Měli jsme zájem o co nejširší pluralitu názorů, projektů. Pozvali jsme téměř 1 500 hostů. Pozvání přijalo 700 českých účastníků. Obou akcí se zúčastní i několik set hostů z Evropy. Naší ambicí je vytvořit pole pro diskuze, dát dohromady podnikatele, investory, regionální politiky. Účast na akci přijala i řada politiků na ministerské úrovni. Věříme, že půjde o fórum o dialogu, porozumění a spolupráci nejen podnikatelské, ale ve všech oblastech.

Západ a Rusko jsou v roztržce, byly uvaleny sankce. Firmy, které přišly o zakázky v Rusku, je logicky budou hledat jinde. Myslíte, že čínský trh je pro ně výhodný, aby se na něj přeorientovaly z toho ruského?

Nelze úplně jednoznačně dedukovat, že kdo byl úspěšný na ruském trhu, může automaticky přestoupit na čínský trh. Ten je vysoce konkurenční, jsou na něm firmy z celého světa. Soutěž zde je minimálně stejně ostrá, ne-li ostřejší než na trhu ruském. Ale i tahle možnost se nabízí a pro exportéry, kteří byli v Rusku a s čínským trhem nemají zkušenost, tak může být tohle fórum zajímavou příležitostí, jak najít cestu na čínský trh.

Firmám, které dosud exportovaly do Ruska a dotýkají se jich sankce, nezbude patrně nic jiného než si hledat odbytiště jinde. Může být tedy tohle fórum pro ně vhodnou příležitostí k navázání kontaktů?

Byl bych šťastný, kdyby tomu tak bylo. Máme zkušenosti s řadou firem, které dnes na ruském trhu jsou, a zároveň i na tom čínském. Nedá se tedy říci, že kdo byl na ruském, tak čínský vynechal. Ale je možné, že svoji spolupráci na čínském trhu zesílí a bude pro ně prioritnější. Pro nás je důležité, že v Číně je rozhodování regionálních vlád velmi silné. S českými firmami se budou moci seznámit hlavy více než poloviny čínských provincií. Jestliže bude Čína v letošním roce pravděpodobně nejsilnější ekonomikou světa, tak tady bude více než polovina reprezentantů této ekonomiky. Věřím, že si tady čeští podnikatelé své partnery najdou a může vzniknout řada konkrétních projektů spolupráce.

Čína je z hlediska exportu pro Českou republiku až na 18. místě. Dá se tedy předpokládat, že se v tomto žebříčku posune výše?

Jsou možné dva pohledy na naši spolupráci s Čínou – importu a exportu. Co se týče importu, tak ta čísla vypadají zcela jinak. Čína je druhý největší dovozce do České republiky po sousedním Německu. Že je pro české exportéry Čína až na 18. místě, není z mého pohledu v pořádku. Je to velký deficit vzájemného obchodu. Rozdíl těch částek je obří, pohybuje se ve stovkách miliard. Mám radost, že při této příležitosti bude zasedat také Smíšený ekonomický výbor na úrovni náměstků ministrů průmyslu a obchodu obou zemí. Koná se poprvé po sedmi letech, takže jednání povede výjimečně přímo ministr Mládek. Jedna z těch agend je zaměřena na snížení obchodního deficitu mezi Českem a Čínou.

Na obou stranách je zájem posílit vzájemný obchod. Současně ale Česko chce snížit ten deficit. I Čína si uvědomuje, že je to problém. Je připravena nám s tím pomoci. Doufám, že jedním z výsledků jednání bude, že v následujících měsících do Česka přijedou čínští experti s obchodníky s ambicemi vyhledat zboží, které ještě na čínském trhu dnes není a je tak kvalitní, že by tam obstálo. A pomůžou nám aktivně vyhledat pro naše české exportéry čínské partnery.

Jak vidíte budoucí spolupráci Západu s Čínou. Ptám se z pohledu znejistělého podnikatele, který obchodoval s Ruskem a teď je postižen sankcemi. Nehrozí nějaká podobná roztržka s Čínou? Doporučil byste českým firmám, aby v Číně bez obav podnikaly?

Česku nic jiného nezbývá. Jsme proexportně zaměřená ekonomika a musíme hledat uplatnění pro své produkty. Nové trhy jsou tou příležitostí. Čína je rychle rostoucí ekonomikou, zvedá se koupěschopnost obyvatelstva, roste tam životní úroveň. Čínská ekonomika je v dané chvíli jednou z příležitostí. Proto ji Česko zařadilo i do svých exportních strategií - už vláda Petra Nečase, pokračovaly v tom vlády Jiřího Rusnoka i Bohuslava Sobotky. Čínu mají uvedenou jako prioritu při podpoře českého exportu. Pokud česká vláda nastavila tento kurz, nebudu já z pohledu česko-čínské komory říkat, že je nevhodný.

Jsem bytostně přesvědčen, že Čína není dle své historie typicky militantní zemí. Když se podíváme do její historie od vpádu Mongolů až do druhé světové války, tak zjistíme, že Čína byla dobývána, nikoli že by někoho dobývala. A i když se někdo může Číny bát vzhledem k její rostoucí ekonomické síle, na druhou stranu věřím tomu, že Číňané jsou lidé mírumilovní. V nějakém krátkodobém i střednědobém horizontu se čeští obchodníci nemají v Číně čeho bát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Horníci chtějí dělat. Uhlí z dovozu za trojnásobek! Virový průšvih Ostravska: Hlas přímo „od fochu“, ne z Prahy

7:02 Horníci chtějí dělat. Uhlí z dovozu za trojnásobek! Virový průšvih Ostravska: Hlas přímo „od fochu“, ne z Prahy

ROZHOVOR Umírají průměrně v 58 letech. Teď horníci na Karvinsku čelí i koronaviru. Důl Darkov se sta…